Nůžky na tyči nebo pákové nůžky?

Od: Datum: 26.07.14 16:01 odpovědí: 8 změna: 31.07.14 21:24

Dobrý den,

které byste mi poradili, že bude lepší koupě? U těch na tyči dochází časem k tomu, že se musí měnit jakési opotřebené součásti, lanko nebo co.. U pákových se zase musí vyvinout větší energie na práci, i když budu mít lehké dražší nůžky.

Důležitá je pro mě váhá nůžek a to, abych na nich nemusela nic měnit, když bych si pořídila Fiskars, které jsou na tyči, tak bych je musela celé odeslat výrobci, aby mi je opravili? Hrůza. Ale zase ta snadnost manipulace, jak to vypadá z obrázků...

Máme více keřů, tak 2-2,5m, které musíme stříhat a nechci lézt po žebříku. Co byste spíš doporučili na stříhání?

Díky za odpovědi!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.07.14 21:40

Ahoj. Co radit. Já mám oboje, protože každý dosáhnou někam jinam. Živé větve se dají střihnout oběma. Nemám značkové Fiskars a už slouží mnoho let. Vlastně je ani nemám doma. Furt někde lítaj po sousedech. Vlastně mám troje. Ještě ty ruční delší na živý plot. Zamýšlím si pořídit plotostřih na baterii. Některé keříky jsou dost daleko a nástavcový systém s křoviňákem je dražší. A křoviňák sám, nepracuje na keřích zrovna nejlépe, ať je na něm namontováno cokoliv. Struna, nebo kudla. Tak, a včil mudruj.

PS: A cestářská fréza s řetězy , dělá pořádnou paseku kolem cest právě na keřích. Z toho se potom dlouho zpamatovávají.

doplněno 26.07.14 21:46:

Bože, furt něco doplňuji. Ty dalekonosné, protiletecké maji na druhé straně takovou ostrou pilku a stříhá se jimi taháním za provaz-lanko.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.07.14 00:49
avatar

Zdravím,
Těm nůžkám na tyči se říká "housenice". Pro stříhání na větší vzdálenost či do větších výšek bez potřeby žebříku jsou nenahraditelné. Tam vám klasické pákové nůžky nejsou už nic platné, protože tam s nima nedostanete. Takže pákovky do těch 2m výšky keře asi ano, ale pak už jedině ty housenice.
Co se týká housenic od Fiskarsu - jo jsou poměrně drahé. Ale měl jsem možnost s nima dělat a je to pohoda. A nějaké potřeby oprav? Při slušném zacházení bych neřekl, že opravy budou potřeba. Samozřejmě, pokud se s nima budete snažit ustřihnout silnější větev pevnějšího dřeva (než je doporučení výrobce), můžete je poničit (takového umělce už sem viděl - zabral a zkřivil u nich stříhací čelisti). Ale při normální práci určitě ne. Jak se budou chovat levnější neznačkové housenice vám neřeknu, nedělal jsme s nima a nezkoumal jsem je.
Co se týká pákovek - na větvičky do cca 1.5cm používám klasické ruční nůžky s kovadlinkou, na silnější mám bytelné teleskopické (asi do 1m vysuvné rukověti) převodové pákovky s rozsahem u čerstvého dřeva do 5cm. Pokud ale cítím, že bych musel vyvinout větší sílu, než se mi zdá přiměřené, nůžky netrápím a vezmu buď ruční nebo elektrickou ocasku, v případě větší výšky pak teleskopickou elektrickou řetězovou pilu s dosahem do cca 4m.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 27.07.14 20:22

Prosím, nač jsou dobré převodové pákovky? Já mám pákovky, které mají obě tyče takové šroubovací, nastavím délku branží jakou potřebuji a pak oběma tyčemi několikrát otočím, až se přestanou otáčet a zaseknou se v té poloze. Jenže s nimi se stává, že jak střihnu jednou, dvakrát ve velké výšce, tak ta poloha povolí a musím je dát na zem a znova dotáhnout obě tyče.

Přiznám se, že po týdnu práce jsem z toho na špitál, bolí celé tělo, žaludek, nemůžu skoro jíst.

Děkuji.

Datum: 27.07.14 21:32
avatar

Převodové pákové nůžky, které mám, jsem vám vyfotil.
Pákovky, které pravděpodobně máte vy, jsou na slabší větve , ideálně tak do 2, max do 3cm průměru větve. Jejich výhoda je v tom, že si vysunete rukojeti tím šroubováním jak píšete a na jeden střih ustřihnete větev. Čím větší průměr vetve, tím víc se ale nadřete. Jinak je to stříhání poměrně rychlé.
Převodové pákové nůžky, co mám já (koupil jsem je před několika lety v LIDLu za cca 500,-Kč) jsou bytelnější, ale pomalejší, protože na každý střih je musím 2x otevřít - na první střih větev nastřihnu, na druhé zmáčnutí rukovětí ji teprve dostřihnu. Převodové jsou kvůli tomu, že se s nima stříhá bez větší dřiny, větve až do průměru cca 5cm (čili podstaně silnější větve než ustřihnete vy). Jejich rukověti jsou také výsuvné, ale po vysunutí se aretují v potřebné poloze jen zmáčnutím knoflíku (na fotce jsem ho označil).
Že vás dlouhodobější práce s pákovkam vyčerpává se nedivím. Já ty své pákovky taky používám jen když potřebuju ustřihnout třeba jen 1-2 větve a hlavně pokud jsem líný si natáhnout el. kabely a vzít si el. pilku ocasku (to je tohle http://www.garten.cz/a/cz/509…asky-napodobuji-rucni-rezani/ , já mám pilku vypadající podobně jako tato ).Jinak to řežu touto pilkou - jednoduché, rychlé, bez dřiny. Ale vyplatí se takovou pilku koupit pouze když pro ni máte využití ( já jako kutil ji používám dost často i na různé jiné práce okolo domu) - na uříznutí pár větviček je to docela zbytečné. Jo a ta pilka se dá už dnes koupit také jako akumulátorová, takže se nemusí tahat kabely.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.07.14 20:26

A teď uvažuji, že si koupím ještě něco na trávu. Jenže zase je takový výběr, že nevím co vybrat. Normální nůžky, nebo akumulátorové, nebo na tyči nebo na tyči akumulátorové.

Když sekám kolem záhonů sekačkou, potřebovala bych ještě něčím vzít ty okraje záhonů, akumulátorové to asi rozfrcají i na záhon, že? A s manuelními se zase víc nadřu.

Akumulátorové asi taky nebudou na věky, možná časem přestanou mít schopnost vydržet déle nabité, že?

Děkuji.

Datum: 27.07.14 21:39
avatar

No já, zcela upřímně, nemám s elektrickými (aku) nůžkami na trávu moc dobré zkušenosti. Má je maminka, sice jsou to neznačkové, ale trávu to moc dobře nestříhá, spíše žvýká. A to i když sem se je pokoušel opravdu pečlivě nabrousit. Takže za sebe já mohu říct, že než bych maminku nechal trápit s tím stříháním trávy ručně, tak jednou za čas vezmu strunovku a opatrně jí záhonky obseču. Když se to vezme ze správného směru, tak ani usekanou trávu nemám na záhonech (kdybych měl, tak to by mne mamka hnala :-D)
Ještě k těm nůžkám - to, že já s nima nemám dobré zkušenosti neznamená, že někdo jiný nebude mít zkušenosti dobré a s nůžkama bude spokojený. Rozhodnutí je na vás.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 31.07.14 19:37

Děkuji Vám za naprosto vyčerpávající odpovědi, jsem nesmírně překvapená, i fotečka, super! Moc děkuji!

Datum: 31.07.14 21:24
avatar

Zdravím,
zcela vyčerpávající nebyly a tak si je ještě dovolím trochu doplnit.
Psala jste o nůžkách na tyči a lanku. lankem ovládané jsou havně ty neznačkové, Fiskars teleskopické nůžky mají česti ovládané řetízkem uvnitř tyče. Fiskars nůžky také existují v různých provedeních a to jako krátké a teleskopické. Nevím jestli se dá k těm krátkým ještě koupit prodloužení jako samostaný díl, koukal jsem, že nyní nabízejí tyto nůžky v různých délkách. Více vám napoví vyhledávač, pokud si zadáte "nůžky housenice".
Popis těchto nůžek najdete třeba zde . Dosah mají až do 6m (bere se to i s oblsuhou, tzn, že samostné nůžky jsou cca 4m dlouhé po vysunutí - roztažení). Video, ve kterém jsou tyto nůžky představeny je v němčině


tady
trochu zkrácené a v angličtině

tady
a pokud by vás zajímalo představení a porovnání různých typů "dlouhých" nůžek, tak je

tady .
Jen bych k tomu didal, že ty "tahací", jako je třeba Fiskars a podobné, jsou i na silnější větvičky (Fiskars do 32mm průměru větvičky), ty, co mají střih ovládaný jako klasické nůžky, jsou jen na slabší větvičky (je to jako kdybyste si vzala normální zahradnické nůžky a jen si nastavila ruku.
Na konec - ještě jsem narazil na tuto nabídku .
Aniž bych chtěl nějak protěžovat značku Fiskars, tak tyhle nůžky od ní mohu s čistým svědomím doporučit (měl jsme možnost si je v praxi zkusit. Ano, chápu, je to také o ceně - tam je rozhodnutí na vás.
Jo a tyto informace jsem vám nepodával ani jako zahradník, ani jako zvlášť zkušený zahrádkář, ale spíš jako strojař. ;)
Ať se vám daří.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.