Může mi postavit zeď 3,5 metru před oknem?

Od: Datum: 25.07.14 22:06 odpovědí: 9 změna: 26.07.14 15:08

Prosím, může soused postavit zeď cca 3,5 metru před naším oknem? Zeď by byla na hranici pozemků, jde ale o přístavbu v řadové výstavbě, tak v hranici stavět může. Může mi ale takhle zastínit okno, které směřuje tím směrem? Jde o původní stav nemovitosti víc než sto let staré, to okno tam bylo vždycky. Mám šanci pochodit, když budu žádat, aby přístavba byla nižší a na sousedem plánovanou výšku (skoro 7 metrů - pro jedno podlaží) se zvýšila až 3 metry od hranice pozemku? (Jak bylo původně ústně dohodnuto.) Díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ivik®
Datum: 25.07.14 22:18
avatar

Nevím to určitě,jestli to je ve vašem případě, ale snad by měl soused žádat o stavební povolení a vy byste měl být účastníkem st.povolení.Jestli se tedy něco nezměnilo.Ústně si můžete domlouvat spoustu věcí, rozhodující je to, co je psáno a schváleno...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 25.07.14 22:48

A proč se ptáte tady a nezajdete se informovat na stavební úřad? Nekoušou.

doplněno 25.07.14 23:00:

Tak se podívejte na stavební zákon.

doplněno 26.07.14 14:01:

Předběhnout a postavit vlastní vyhovující zeď.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: johanna
Datum: 25.07.14 22:55

Protože jsme se to dozvěděli odpoledne a na úřad se dostanu až v pondělí a chci zjistit, s čím můžu operovat. Tak jsem myslela, že když se to tady jmenuje poradte.cz, že třeba někdo zná nějakou vyhlášku...

Od: jpw
Datum: 25.07.14 22:58

Další sousedská válka na spadnutí... veřte ale, že ta pak nikdy neskončí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: johanna
Datum: 25.07.14 23:06

No jo, co ale s tím? :(

Datum: 26.07.14 08:20
avatar

Známe nejen vyhlášky, známe i zákony... jen nesedíme na poradně furt, ale pouze když máme čas... takže trpělivost i z Vaší strany prospěje.

Nový Občanský zákoník na to myslí...

§ 1012

Vlastník má právo se svým vlastnictvím v mezích právního řádu libovolně nakládat a jiné osoby z toho vyloučit. Vlastníku se zakazuje nad míru přiměřenou poměrům závažně rušit práva jiných osob, jakož i vykonávat takové činy, jejichž hlavním účelem je jiné osoby obtěžovat nebo poškodit.

§ 1013

(1) Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku;

§ 1020

Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel zřizování stavby na sousedním pozemku v těsné blízkosti společné hranice pozemků.

Problémem je jen určení toho, co je míra nepřiměřená místním poměrům, obvyklé užívání pozemku, a rozumný důvod.

Je na Vás, jakým způsobem (jako účastník stavebního řízení) přesvědčíte pracovníky SÚ o tom, že přístavba Vám nad míru přiměřenou zastíní místnost, že to je jediné okno do této místnosti, že to je místnost, ve které se převážně zdržujete,třeba kuchyň nebo obyvačka, ne ovšem ložnice nebo komora. Taktéž můžete poukázat na to, že na pozemku, který případná přístavba zastíní, pěstujete zeleninu, na kterou jste odkázána kvůli financím a zdraví, teda bio, a laciná... Dále nejlépe na místě obeznámit SÚ s poměry na pozemku, světovými stranami a směrem oslunění - osvícení okna a prostoru před ním. Názorně jim ukázat, jak daleko může v různou denní dobu dosáhnout stín nadmíru vysoké budovy a kam dosáhne při určité kompromisní výšce.. Je vhodné se sousedem být ve slušném vztahu. On také nepřistavuje jen pro zábavu.

Samozřejmě se odvolávat na to, že původní ústní dohoda byla jiná, a určitě byste nepřistoupili na stavbu na hranici.

doplněno 26.07.14 13:56:

Právě s tou většinovou nepřítomností sousedů můžete argumentovat. Vy se budete muset omezovat a soužit pro tmu, celý rok, aby soused pro pár týdnů měl pohodlí? Otázkou dále je, z jakého důvodu chce tu přístavbu realizovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: makoviste
Datum: 26.07.14 13:24

Problem je, ze soused sice také nepřistavuje jen pro zábavu, ale zrejme pro soukromi a jestli tim svym (bezohlednym) soukromim zrujnuje zivot druhemu ho vubec nezajima.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: johanna
Datum: 26.07.14 13:49

No, vtipné je, že sousedi nemovitost neobývají, žijí v cizině a přijíždějí na 14 dní v létě, na Vánoce a na Velikonoce, někdy ale ani to ne. S tím ale asi operovat nemůžu. :(

Od: johanna
Datum: 26.07.14 15:08

Díky, Hejkale. Jdu to sepisovat a v pondělí místo dovči hurá na úřad. My jim v tom bránit nechceme, dokonce jsme jim před dvěma lety odsouhlasili plán, kdy ta stavba byla ve stejném půdoryse, ale u naší hranice podstatně nižší, zdvíhala se asi o tři metry dál od nás a tolik nestínila. Jenže pak bylo ticho po pěšině a teď tohle.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.