Asi spálený motor?

Od: Datum: 25.07.14 11:15 odpovědí: 9 změna: 25.07.14 16:24

Dobrý den, včera jsem chtěl pustit cirkulárku a 3fázový motor vyhazuje pojistky. Když jsem demontoval rotor, vyzkoušel jsem zapojit pouze stator a opět to samé. Ale nikde není vidět nic zčernalého, nebo není cítit ten klasický zápach spáleného motoru. Protože elektrice nerozumím, nedalo by se to zapojit jinak? Myslel jsem např. odstranit ty propojovací mosazné pásky - viz. foto a zapojit dráty tam? ( samozřejmě bych je nemohl montovat na původní kontakty). Díky předem za reakce.

doplněno 25.07.14 13:26:

Dobrý den, kabel je v pořádku - vyzkoušeno na motoru od míchačky. Pojistky vyhazuje ihned. Demontáží rotoru jsem chtěl odstranit případnou vadu v rotoru, no jak jsem psal, v elektrice se nevyznám. Skusím sehnat ten ohmetr. Jen nevím kam dát ty elektrody. Na kostru a pak postupně na jednotlivé póly?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.07.14 11:34

Prosím o foto štítku motoru. Dále - máte doma nějaký multimetr? Aby se dalo proměřit vinutí... a případný zkrat mezi vinutími? Motor odešel zničeho nic? Jističe lítají ihned?

Ten mosazný pásek spojuje statorové vinutí do hvězdy.

Ohodnoceno: 0x

Od: dexx®
Datum: 25.07.14 12:49

Ani to nemusí být motorem, ale kabelem...měřit, měřit..

Datum: 25.07.14 13:13

Když už to máte odpojené, zkuste zaizolovat ty odpojené konce (např nacpat do čokolády, či wago) a pak ten kabel s vypínačem zkusit zastrčit. Pokud to vyrazí pojistky. tak máte příčinu - šluslý kabel, nebo vypínač. Pokud to nevyhodí pojistky, doporučuji proměřit na té čokoládě, jestli jsou všechny fáze.

Jinak zkoušet zapnout motor bez rotoru je celkem zajímavé A to jsem si myslel, že mě už nic nepřekvapí

Ale vážně - motor vyhazuje pojistky tekdy, když má zkrat na kostru - což se dá změřit ohm_metrem, stejně tak se dá změřit odpor jednotlivých cívek. Pokud má jedna menší odpor, většinou to je mezizávitový zkrat. Pokud naopak má nekonečný odpor, je vinutí někde přerušené.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 25.07.14 13:35

Máš několik možností:

Nejjednodušší je najít v tvém nejbližším okolí elektrikáře nebo kutila s měřícími přístroji na elektriku a toho požádat o proměření jednotlivých vinutí.

Nebo nám můžeš napsat místo tvého bydliště a pak čekat, jestli se někdo z tvého blízkého okolí ozve a bude ochoten ti s měřením pomoct.

A nebo ti můžeme začít sepisovat návod na způsob měření a odporu jednotlivých vinutí. To ale musíš mít ten zmiňovaný multimetr a nějaké znalosti.

V každým případě můžeš namontovat rotor a víka zpátky na stator.

Pokud tam máš zkrat mezi vinutími, tak to opravit nedokážeš. Jediná možnost je nové vinutí statoru a to je otázka, jestli nebude levnější nový elektromotor.

Ohodnoceno: 1x

Od: egon®
Datum: 25.07.14 13:43

Dobrý den, mám doma nějaký starší přístroj z Metry Blansko, který měří prod, napětí, odpor a možná ještě něco. Proud a napětí jsm s ním měřil ale odpor nee. Pokud je to složitější, vezmu motor do práce nějakému elektrikáři. Díky zatím všem. Jak zjistím co tomu je, ozvu se.

Datum: 25.07.14 14:32

to chce megrem zmerit. A) odopjit motor, rozpojit hvezdu B) zmerit megrem civky mezi sebou a proti zemi hned budes mit jasno

Datum: 25.07.14 15:41

Nevím co je to megr, ale megmetem by to jistě šlo. Avšak při okamžitém zkratu je to zbytečné - bohatě poslouží ohmetr. Mimochodem megmet se neshání na půjčení nejlépe... a moc kutilů jej nemá.

Špatný izolační stav se vetšinou projevuje náhodně - padání proudových chráničů, padání motorových spouští - nadproud do ochraného vodiče (zkrátka dle impedance poruchové smyčky).

Datum: 25.07.14 16:13

pardon tedy pro vas megmetem... Pokud vite tak nektere zkraty se projevi az podnapetim takze ohmetrem nenamerite ;)

Datum: 25.07.14 16:24

Vpohodě, já jen ať to někoho nepomate :) Jinak dle mého ať je tomu motoru co je, stejně jej asi převinutí, nebo sběrný dvůr nemine.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.