Tolerance závitu

Od: Datum: 23.07.14 20:20 odpovědí: 8 změna: 25.07.14 17:41

Do kutilství to moc nepatří, ale nevím kam to vložit. Už pár let dělám soustružníka a teď jsem se poprvé setkal z označením závitu M64 1k6h. Vím co je 6h, ale prvně jsem se setkal s tím 1k. Tuším, že je to tolerance velkého průměru závitu, ale jaká hodnota. Nikde jsem to nenašel. Poradí někdo?

doplněno 24.07.14 20:03:

Tak to fakt nevím jak to vyrobím *ee*

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.07.14 20:48

Zdravím,
ač původně klasický soustružník, tak jak už to pár let nedělám, v tomhle novém značení se taky občas ztrácím.
Takže sem zalovil po netu a našel přednášku - prezentaci ( v Office od Microsoftu je PowerPoint, u mne v LibreOffice je Impress) pro Technické kreslení, kde na snímku 10 je to rozepsané, co to znamená.
Odkaz na prezentaci je tady http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&ved=0CDwQFjAF&url=http%3A%2F%2Fwww.strojar.com%2Fupload%2Fost%2F1rocnik%2FTK-prednaska3.ppt&ei=C__PU9ziFsaK7AaWrYDYCA&usg=AFQjCNEXpuN1Gkw8vcAE63oKxm52z3LBDA&sig2=LM68135U5Angu842fttekA&bvm=bv.71667212,d.bGE&cad=rja
a tady je screen toho snímku, pokud byste se do té prezentace nemohl dostat

Ohodnoceno: 0x

Datum: 24.07.14 10:16
k tomu jsem se taky dopracoval ale nikde nemuzu zjistit jaká je ta tolerance 1k.
Od: lmgify
Datum: 24.07.14 11:33

Strojnicke tabulky (verze z r.2006 na Ulozto) ma hodnoty jen do M45 :( (str.371). Treba se vam podari sehnat to nejaktualnejsi 5.vydani a treba bude mit hodnoty az do M64. *nevi*

Ohodnoceno: 2x

Datum: 24.07.14 13:16

Myslell jsem, ze hodnoty budou v ISO 965-1, ale tam jsem to nenasel :( Tedy nenasel jsem to alespon v te ruske kopii, kterou jsem vydoloval na Googlu. Normy jsou -- jak znamo -- tajne, takze se nedaji nikde online precist. *zed*

Datum: 24.07.14 20:23

To je ono, ale to stoupání 6 chybí :(

Datum: 24.07.14 21:09

Nepíšete, o jaký díl a proč sháníte zrovna danou toleranci, na jakém stroji (klasika či CNC) budete závit vyrábět, zda se jedná o výrobu jednoho kusu nebo o nějakou serii a ani co máte k dispozici za měřidla. Takže těžko říct, čím se bude přesnost závitu kontrolovat.
Pokud budu předpokládat, že to máte čím změřit, tak prostou logikou bych vycházel z následujícího - čím větší závit a čím větší stoupání, tím větší tolerance _ to je vidět i v té tabulce, na kterou je odkaz od kolegy výše. Takže pokud uděláte závit šroubu M64x6 v tolerancích pro závit M45x4,5, tak nemůžete nic zkazit - horní hranice tolerance je vždy 0 a spodní u M64x6 bude vždy větší než u M45x4,5. Pokud se tohoto budete držet, tak šroub vyrobíte maximálně přesněji, než požaduje dokumentace, ale nikdy nebude s větší vůlí.
Ideální je vědět, k čemu daný díl bude sloužit - jsou díly, kde pro správnou funkci je potřeba vůle raději větší než menší (čím přesněji se to vyrobí, tím větší předpoklad pozdějšího např. zadírání závitu díky nečistotám atd - my jsme tomu vždycky říkali, že díl má mít "zemědělské vůle").

Ohodnoceno: 2x

Datum: 25.07.14 10:07
Jedna se o sérii 16 ks. Soustruh klasika, nikrometr na závity. Dělám na soustruhu už pár let ale s tímto označením zavitu jsem se setkal poprvé. Vím že se mužů odpichnout z dane tabulky,ale chtěl jsem mít jistotu. Zákazníci jsou různí, zrovna teď mě jeden omývá že mám rozměr plošek na klíč o dvě desetiny menší. A horní hranice tolerance středního průměru se posouvá, tak ať to není moc tesne. Kdybych aspoň věděl na co to bude.
Datum: 25.07.14 17:41

Osobne si myslim, ze to bude v ISO 965-2 (v 965-1 jsem to vcera nenasel) nebo v prislusne ČSN, která ji přebírá (asi 014314).

Mimochodem tohle presne je to, co me na normach se*e. *zed* Mate dodrzet nejake postupy nebo hodnoty, ale ty jsou tajne a nikdo vam je nerekne, dokud nezaplatite 1000 korun nebo kolik za kazdou malou informaci.

Bych to tomu blbcovi omlatil o hlavu. Jestli chce neco, k cemu neni volny pristup, tak at mi to prinese nebo mu nauctuju cas, ktery mi trvalo to najit, sehnat a precist. *cert*

Ve vasem pripade bych jim zavolal, at mi dodaji ty tolerance nebo ze jim budu uctovat rešerši norem a jejich sehnání.

Zkuste si zavolat do vasi mistni knihovny, jestli ji tam nahodou nemaji (v papirove podobe ji tam asi mit nebudou, kdyz tech norem jsou tisice). Mozna budou mit nejake CD nebo pristup do databaze.

Dalsi moznost je najit nejake jine diskuzni forum, kde se schazi strojari. Treba si nekdo uz ty normy koupil.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.