Polystyren 2cm uchycení

Od: Datum: 23.07.14 19:10 odpovědí: 13 změna: 26.07.14 20:57

Dobrý den, mám jeden problém.

Jedna stavební firma mně měla dělat vnitřní omítky a předtím než začali tak hodně pršelo a skrz zámky v ytongu se mi dělali mokré fleky a zedník po poradě s architektem řekl, že musím dát na dvě závětrné strany polystyren aspoň 2cm aby uzavřel ty mezery.Izolaci jsem dělat nechtěl protože mám ytong 45cm, takže byl polystyren dán jen z důvodu tepelného mostu ve spárách.

Lepil to na lepidlo a říkal že když má polystyren jen 2cm tak se to nemusí kotvit hmoždinkami že to lepidlo bohatě stačí.

Chtěl bych se zeptat jestli to opravdu stačí nebo jestli tam musím dávat ty kotvy.

Mám ještě jeden názor jiného zedníka že pokud dám kotvy do polystyrenu jen 2cm tak bude velká tepelná ztráta ytongu.

Zdá se mi to asi blbost ale raději se tu zeptám.

Mockrát děkuji za odpověď.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 23.07.14 19:37
Mi nejde na rozum proc mate superytong, ale zednik to zpackal. Melo by to prezit bez polystyrenu. Ale ke kotveni. Do vysky 8m se kotvit nemusi. Osobne bych tam dal spise 5-8cm. Kdyz uz se s tim delate.
Ohodnoceno: 0x

Od: charlei*
Datum: 23.07.14 20:10

Já už tam ten polystyren mám nalepený, udělala mi to ta firma, jde mi o to jestli ta to mám dát perlinku rovnou nebo to kotvit.

Zedníci v zámkách mezery nemají skoro žádné ale když hodně foukalo a pršelo tak ta voda se tam stejně dostala.

Slyšel jsem ještě názor že jak je to jen na lepidlu tak když začne mrznout tak ten polystyren nebude držet, je to možné?

Datum: 23.07.14 21:32

Nevím ale přijde mi to hoooodně podezřelé,to máte v projektu to 2cm zateplení?Potom tam musí být i kotvení. Kotví se (hmoždinkami) dle potřeby a toto se právě řeší v projektu,na základě průzkumu ,povětrnosti ,výpočtů statika atd!

ytongy jsou silně nasákavé ale to ničemu nevadí pkd se ihned po navlhnutí neuzavře (polystyren, omítka...)Běžně v práci těsně před padla přikrýváme zdi pásy igelitu,IPA, ,prostrě co mje po ruce aby do zdiva nenateklo při dešti!

To RV bilance vodní pary pod parozábranou EPS-to je jako co? Předně se dává zateplení tak aby rosný bod nevycházel do zdiva pod zateplení,ale do zateplení nebo dokonce až za !

doplněno 25.07.14 18:41:

Ať již se rozhodnete jak chcete,stejně je to podfuk na Vás Vy něco zaplatíte úplně zbytečně!A projektantovi je to šumák-on dopíše 2cm polystyrenu + věci k tomu a zase má vyděláno!

Polystyren strhnout a pokračovat bez něj dle projektu.Co bylo původně v projektu-stěrka s perlinkou a na to pastovitá omítka?

Datum: 23.07.14 22:17

V projektu to nemám, byla to rychlá varianta kterou mi doporučila ta firma a následně provedla, ale dál musím pokračovat sám jelikož jsem dal firmě zálohu na fasádu a oni mi udělali jen přilepení polystyrenu bez zabroušení a utekli s penězi, které už asi neuvidim protože se vyhýbají kontaktu.

Od: rv
Datum: 23.07.14 20:15

A co bilance vodni pary, ktera bude kondenzovat nekde v ytongu pod "parozabranou" z eps? Jeste bych to promyslel.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 24.07.14 04:48

Přesně tak, ten 2cm polyš je uplně nejhorší varianta. Ytong je sám o sobě dobrým izolantem a aby jste posunul rosný bod ze zdiva ven do polystyrenu musel by být aspoň 20 cm tlustý.
Tady ale nastupuje ekonomická stránka věci. Dudete mít superizolační zeď, jejíž návratnost je v nedohlednu.
Kvalitní tepelněizolační zdivo (a Ytong je) se nezatepluje, protože aby se vyhovělo umístění rosného bodu, musí být izolace tak tlustá, že se nevyplatí.

V ideálním případě se zvolí tak tenká zeď aby vyhověla po stránce pevnosti a zbytek se nahoní izolací. Tady to s tím rosným bodem funguje i při nižších tloušťkách izolace.

Moje rada. Buď to strhnout a udělat klasickou venkovní omítku, po které voda steče. Nebo izolace citelně přidat.

doplněno 24.07.14 04:49:

Zkuste se na to zeptat projektanta co Vám na tento problém řekne.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 25.07.14 18:32

Projektant mi doporučil variantu udělat do polystyrenu malé dirky (hodně malích direk ) a pak použít paropropustné lepidlo s perlinkou.

Chtěl bych se tu optat jaké mi doporučíte lepidlo aby bylo kvalitní a zároven cenově rozumné.

Děkuji za odpověd.

Od: jmlc*
Datum: 25.07.14 20:47

Já bych tedy doporučil udělat to úplně jinak - vatu a rovnou min. 10 cm. Pokud si vezmete práci a lepidlo, vyjde to na stejno, ale vlastnosti 2cm polystyrenu, který budete propichovat a ještě dávat speciélní lepidlo? To jsou naprosto blbé žvásty...

Také jsem tak jednomu dával zálohu a dodělal si všechno sám ... Dnes je jedno, jestli s vámi vy..dá živnostník nebo firma s.r.o.

Rozhodně nedoporučuji 2cm !

No a kotvit se sice do nějaké výšky nemusí, ale viděl jsem spadlou fasádu i s perlinkou - cca 4 m vysoká polystyrenová zeď s perlinkou se válela pod novostavbou... Kde ušetříte, tam je pak moc draho.

Datum: 26.07.14 17:58

Začínám uvažovat že ten polystyren sundám komplet, chtěl bych se zeptat jelikož je to lepený celoplošně tak jestli musím to lepidlo zbrousit až na cihlu nebo stačí jen zarovnat a na to dát lepidlo nové s perlinkou.

Děkuji Chromec

Datum: 26.07.14 18:18

sundání lepidla může být někdy jednoduché - jen odklepnout kladívkem z boku... záleží na kvalitě..

Jestil vás dobře chápu, chtěl byste jen lepidlo s perlinkou bez polystyrenu? Průměrný RD má náklad v čistém polystyrenu o tl. 10cm (minimum pro izolaci) s prací cca 30.000Kč. Co se týče lepidla a perlinky - nepočítám, tu chcete dávat..

Návratnost je dle topení cca 10 let u novostaveb... v každém případě se nejedná jen o tepelné ztráty, ale o tepelnou izolaci, tj. v létě vám doma není horko...

Já mám na svém RD 22cm polystyrenu. Spokojenost.

Datum: 26.07.14 18:32

To Jmlc-10cm je zbytečnost ,pkd zateplit tak od 14cm dle současné normy!

To Tazetel- nemusíte ,stačí zarovnat tahy po zubech a na to opět lepidlo s perlinkou!

doplněno 26.07.14 18:36:

To Jmlc-pkd se sloupl polystyren se vším /stěrka s perlinkou,rajputz/ tak nebylo provedeno vše jak se má,bylo to totá.lně odfláknuté! Schválně si to někde zkuste kvalitně přilepit kus polystyrenu na zeď a po pár dnech odtrhnout a pak uvidíte že kotvit přes PTH se nemusí!

doplněno 26.07.14 22:12:

od 1997jsem vyškolen na zateplovačky ale dodnes jsem nepřišel proč každý strašíte s Polskem?Na minulé akci v Třeboni nám dovezli polystyren z Rapolu (výrobce v Radouňce,o.JH) a domácí hned zase poslý polystyren ,to by mne zajímalo kde to teda furt berete? Ještě jsem za tu dobu neviděl polskou perlinku,lepidlo či "rajputz"!Jenom zátky na hmoždinky,ty se u nás nedělají!

To lepidlo co zůstane stačí přetáhnout další,sice bude ztráta v lepidle,ale rozhodně práce s odstraněním by byla dražší! a to že do zdiva zapršelo,to vyschne! na jedné akci se stalo,že se nestačila udělat střecha,těsně před vánoci, koncem jara se pak zdivo dole ve výt.šachtě navrtalo aby voda vytekla (Porotherm 44).Po 14 dnech vyda vytekla a do měsíce byla šachta suchá! Ve stavebnictví jso téměř všechny procesy mokré,takže trocha vody ve zdivu je banalita! Víc bych být Vámi toto neřešil,lehce srovnat brusem přestěrkovat s perlinkou a hotovo!

Datum: 26.07.14 19:52

Mám už zdivo izolační 45cm a tam už se prý nemusí dávat polystyren.

Ten polystyren je přilepenej dobře, jde dolu opravdu špatně.

A proto se ptám jestli musím zbrousit i to lepidlo protože odtrhnu jen polystyren a lepidlo tam drží jako čert, že bych to jen zabrousil do roviny.

Datum: 26.07.14 20:57

no ale pokud to obrousíte a dáte rovnou omítku na cihlu, nevyřešíte si problém "hodně pršelo a skrz zámky v ytongu se mi dělali mokré fleky"

Bez ohledu na izolační zdivo bych tam další izolaci dal.. ale nebudu prudit... jeden soused v naší nové čtvrti si takové dírečky vyfoukával pěnovkou... prý to zařízne a zatře...

Hodně pak bude záležet na kvalitě toho lepidla, vrstvách lepidla, kvalitě perlinky (snad nebude Polsko - dávejte jedině Vertex),...

A k poslednímu dotazu - zkuste urazit - pokud to nepůjde odseknout třeba sekerkou (hlavně širší plochou - ne tenkým dlátkem), pak vám zbude jen hodně hrubý šmirgl...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.