Soused chce kopat základ hned vedle našeho

Od: Datum: 23.07.14 14:59 odpovědí: 5 změna: 23.07.14 20:04

Dobrý den,

sousedi se rozhodli vybudovat přístavbu k svému domku, prodloužit ho směrem do zahrady. Vzhledem k tomu, že domy jsou v řadové zástavbě a náš je směrem do zahrady asi o metr a půl delší, budou kopat základy přístavby i u našeho základu. Jaká rizika hrozí a co si mám pohlídat? Díky,

J.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hujer123*
Datum: 23.07.14 15:16

Hlavně si pohlídejte, aby měl soused projekt, aby měl stavební povolení. Jste účastník řízení, takže klaďte otázky, jak je zabezpečeno, aby nedošlo k poškození vašeho domu. Pro jistotu si zdokumentujte fotograficky stav vaší nemovitosti před a v případu poškození i po stavební činnosti.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: johanna
Datum: 23.07.14 15:33

Díky za odpověď. Projekt už snad mají, byl za mnou právě stavitel, povolení, to asi vyřizují, nevím. Chtějí od nás podpis, že souhlasíme, že prý se to urychlí, nevím ale, jestli jim to mám podepsat, nebo až ve stavebním řízení. Ta fotodokumentace je skvělý nápad, díky za upozornění.

Datum: 23.07.14 20:04
avatar

Nepodepisujte nic dopředu, ale až budete mít v ruce plánky, výkresy, míry apod.

Soused chtěl předběžný souhlas s plotem a pergolou a nakonec z toho byla nosná zeď s trámy do našeho pozemku i s okapem, vše zastřešené do výšky, naše zahrádka zastíněná a stísněná.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.07.14 15:50

Informací je pro konkrétní radu příliš málo, nicméně, podle nového občanského zákoníku platí, že:

§ 1020

[Stavba v blízkosti hranice pozemků]

Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel zřizování stavby na sousedním pozemku v těsné blízkosti společné hranice pozemků.

V předchozím příspěvku byla velmi dobrá rada: vše si dokumentujte. A hlavně, jste účastníkem stavebního řízení, nebojte se zajít na stavební úřad, nahlédněte do příslušné dokumentace a pořiďte si kopie listin. Na všechno se zeptejte a pokud se nebudete stydět, nechce si cokoliv od souseda napsat písemně (například soused Vám jen tak řekne, neboj, já to udělám tak a tak, tak mu řekněte, že jo, ale že lepší bude, když si k tomu hezky sedneme, sepíšeme nebo nějak jednoduše namalujeme a podepíšeme, ať se tady do budoucna nehádáme. Pak totiž v budoucnu už těžko něco zmůžete.

Zjistitě si výšku přístavby, aby Vám v budoucnu nestínila, anebo aby z balkonu přístavby nebylo vidět i k Vám.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.07.14 16:04
avatar

Není to nic proti sousedovi, tak bych mu to taky výslovně řekla, ale nic bych teď (a jenom jemu, co to má znamenat?) nepodepisovala ! Nechala bych naprosto regulérně proběhnout stavební řízení. V něm se totiž můžete ke všemu vyjádřit, vznést dotazy a námitky, jinak můžete vznášet co chcete a bude Vám to houby platné. Vám přece o nějaké urychlení nejde, musíte ale hájit své zájmy a to teď, později už to bude jen "s křížkem po funuse". Čili zákon Vám dává šanci v průběhu stavebního řízení. Šla bych na stavební úřad (jste touto stavbou dotčená jako majitelka sousedního pozemku a tím pádem účastnice řízení) a tam se informovala, jak bude probíhat stavební řízení v této věci, s tím, že se chcete připomenout, aby na Vás náhodou nezapomněli (i to se stává), protože máte k věci dotazy. Nevím, v jaké blízkosti to bude, ale práce v blízkosti Vašich základů nebo jejich odhalení se jich samozřejmě může dotknout a poškodit je.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.