Šlapací šicí stroj Singer - manuál

Od: Datum: 23.07.14 14:04 odpovědí: 6 změna: 23.07.14 21:00

Nemá náhodou někdo starý manuál ke starému šlapacímu šicímu stroji Singer Simanco 2530 (v.č. Y4531901)? Mám ho od neděle a je to nádherný kousek poctivého železa, vypadá že je funkční. Ráda bych ho vyčistila, promazala a ráda bych na něm šila. Sice mám i elektrický, ale tohle je nádherný kousek nejen na parádu... Po několkadenním pátrání jsem zjistila, že jde o výše uvedený model, podle dalších indicíí je to výrobej řady 15 (nebo také 66?), vyroben nejspíše roku 1927. V průběhu let, kdy byly vyráběny, se vyrábělo mnoho modelů a typů a já u toho mého nevím, jak správně vést horní nit, kde se co utahuje, jak a kde se navíjí spodní cívka, jak se používají další patky... Poradí mi, prosím, někdo? Návod by mi stačilo poslat naskenovaný nejlépe v PDF.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.07.14 15:01

Jo, jo, těžko někdo archivoval přes 80 let starý návod (pokud vůbec existoval), hodně se pracovalo s tradicí a zkušenostmi.

To platí i pro tento případ: dráhu pro nit lze snadno vysledovat a vyzkoušet, dtto pro navíjení spodní cívky, patky jsou myslím obecně známé...

S ohledem na stáří stroje bych stejně doporučil svěřit ho ke kompletnímu vyčistění a promazání odborníkovi, který také určitě vysvětlí některé dotazy...

Pozn.: do servisu se dodá jen mašina, vymontovaná ze stolu či skřínky.

Tak ať do dobře dopadne a hodně radosti z pěkného kousku.

PS:

Většina tehdejších Singerovek už měla připraven nálitek pro uchycení elektromotorku, takže lze celkem s minimálním nákladem unizerzální motorek (byl používán např. pro Lučniky) namontovat. Na kráse to nic neubere, ale nemusí se šlapat.

Ohodnoceno: 1x

Od: trtr
Datum: 23.07.14 15:57

Zdravím, návod existuje, ale nevím kde jsem ho viděl.

Ohodnoceno: 0x

Od: elevien
Datum: 23.07.14 20:21

Návod existoval určitě. Na internetu jsem našla stránku, kde jsou naskenované (odhadem kolem 70 různých manuálů jen pro Singer), ale nenašla jsem pro ten můj. Nebo je tam pod jiným označením. A některé podobné, které tam jsou, mají špatně čitelné obrázky a někdy i texty.

Styl "pokus-omyl" při zkoušení vedení nitě je jasný, ale já mám obavy, jestli tam něco nechybí. Což bych právě zjistila z toho manuálu, kde by to bylo nakreslené...

Ale radost mi to nijak nekazí, o to větší radost bude, až bude úplně OK.

Díky a hezký den.

Od: 111®
Datum: 23.07.14 16:00

záleží na tom jak jde stroj ztuha. Maže se směsí oleje a petroleje. Na vyšištění použijte petrolej.

Od: elevien
Datum: 23.07.14 20:22

to: 111@

Stroj jede celkem slušně, ale vyčistit a promazat bude potřebovat určitě. Léta na něj nikdo nesáhl a prach je všude.

Díky za radu na petrolej

Od: 111®
Datum: 23.07.14 21:00

no petrolej rozpustí starý tuk a chlupy z látek, mi kdysi vysvětlovala máti=švadlena...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.