Jak snížit teplotu v bytě

Od: Datum: 23.07.14 07:34 odpovědí: 28 změna: 13.08.14 14:06

Dobrý den, už jsem opravdu zoufalá, v těchto slunečních dnech mám v bytě běžně 33 stupňů. Bydlím v rohové garsonce a okna mám na jih a západ, takže mi celý den praží slunce do bytu a nemohu se nikam schovat. Přes den mám zavřená okna a zatažené žaluzie. Na noc mám otevřené okno, ale to skoro nepomůže, teplota spadne na 30, ale odpoledne je to zase na 33. Už se i začínám bát o věci v bytě, kosmetika, léky, trvanlivé potraviny, vše mám rozteklé, nemám to totiž kam schovat. Už ani lednice nestíhá chladit. Nemáte někdo nějaký fígl, jak bych mohla byt ochladit? A co mám dělat s těmi věcmi v bytě? Bojím se třeba, aby mi nebouchl sprej a tak, přece jen je všude napsáno, že se má skladovat při teplotě 25 stupňů. Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.07.14 07:41
Pokud je to až tak k nevydrzeni, opakuje se to každé léto tak bych zkusil nějakou mobilní klimatuzaci. Sice něco stojí energie, ale teplotu to zaručeně srazí.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pejsek*
Datum: 23.07.14 07:43
Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 23.07.14 07:44
Ted na rychlo snad jen mobilni klimatizace. A dlouhodobeji pomahaji predokenni zaluzie a zatepleni. V tomto pripade asi celeho domu. Spreje.nebouchnou, vydrzi teploty pres 50°C. A ostatni potraviny nastehujte na nejchladnejsi misto bytu, nebo do sklepa co odvezte ke znamym. Nic vic asi neudelate.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.07.14 07:51
avatar

Já si myslím, že nepomůže vůbec nic. Kdysi jsem s rodinou bydlela v paneláku, v prostředním bytě pod střechou. Všechna 3 okna byla na jih. Jen si na to vzpomenu a udělá se mi špatně. A to ještě žaluzie nebyly, byly jen rolety z pevné látky, která byla nahřátá a byla horká. Průvan nešel udělat ani na chodbu. Elektrické ventilátory byly jen ve filmech. *plac* Já vím, že vám touto vzpomínkou vůbec nepomohu, ale tenkrát jsem zkoušela pověsit mokré prostěradlo v bytě, že vzduch ochladí. Měla jsem napuštěnou vanu studené vody a po bytě nádoby se studenou vodou. Všechno bylo marné. Vám snad jen pomůže ventilátor, který bude vzduch vířit a pocit horka nebude tak citelný. A oblečené vlhké tričko. Stejně se dá sednout jen na ručník. ;) Heslo dne: Přežít!

doplněno 23.07.14 07:53:

Žaluzie nesklápějte úplně, jako na tmu. Udělá totiž stěnu, která se nahřeje. Nechejte je pootevřené jen tak, ať slunce nesvítí do bytu a na parapet.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.07.14 07:59
avatar

Jak již bylo řečeno, klimatizaci, ventilátory, mokré prostěradlo i na přikrytí večer atd...ještě mě napadlo přes zavřená okna, a žaluzie, ještě zevnitř silný látkový závěs přes den, a večer a ráno dlouze větrat. a nebo se přestěhovat, ale to asi není tak jednoduché, že. Ale vůbec Vám nezávidím, taky ve vedru velmi trpím.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bramboracka
Datum: 23.07.14 09:19

A víte, že přestěhovat bylo to první, co mě napadlo *haha*

Od: bramboracka
Datum: 23.07.14 09:21

Úplně přesně vím, jaké rolety máte na mysli. Ještě jsem s nimi vyrůstala ;) Rodina má také 3 okna na jih, stěžují si na teplo, ale přitom tam mají max "jen" 28 stupňů. Pro ventilátor jedu dnes, ale stejně si myslím, že ten horký vzduch jen rozvíří, ale alespoň něco. Obléci si vlhké tričko mě nenapadlo a ani trik s žaluziemi, moc děkuji, určitě vyzkouším :)

Datum: 23.07.14 08:01
avatar

Snad ještě vlhčit. Rozvěsit po bytěě mokrá prostěradla, mávat mokrým ručníkem.. Ale je to zoufalé, my tu udržíme tak šestadvacet, ale i to je nepříjemné. A přes den rozhodně nevětrat, to děáte dobře.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.07.14 09:26
avatar

já se spíš bojím, že mě z takových veder slušně řečeno "škrábne". Podle mě by mohla situaci vyřešit mobilní klimatizace, ale ta má nevýhodu v hadici průměru cca 150mm, která musí být vyvedena ven nejlépe přes otvor ve zdi. Pokud máte v kuchni třeba spížku s klasickými dírami ven, myslím si, že byste toho mohla využít. Cena klimy je cca 10t.

doplněno 23.07.14 09:29:

pokud je balkon tak je mírně účinné je jej průběžně polévat vodou (podlahu). Odpařováním vody se dost ochlazuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bramboracka
Datum: 23.07.14 12:21

No bohužel na klimatizaci nemám jak prostředky, tak finance. Ale jinak bych ji určitě brala, to bez pochyby ;) Balkonem taky nedisponuji, to leda, že bych si polévala parapet zvenku.

Datum: 23.07.14 09:34

Venkovní žaluzie nebo aspoň bílý hadr zvenku před okna. Aspoň na těch pár dní.

doplněno 23.07.14 09:42:

Ventilátor taky pomůže přežít. I vítr, který má 33 stupňů ochlazuje tělo, které má 37. Krom toho zlepší chlazení pocením.

Věřte mi, bydlím pod střechou.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.07.14 10:20

Dobrý den.Nám pomáhá aspoň trochu ventilátor.Bez něho by bylo hůř.Vy se ochlazujte tak,že si ponoříte ruce po lokte do studené vody/tím se ochladí celé tělo/.Na hlavu uvázat mokrý kapesník nebo udělat z ručníku turban.Vlhčit místnost/ na radiátor mokrý ručník a pod./Sprchovat se ve vlažné vodě několikrát za den.Do lavoru si dejte studenou vodu a dejte si tam nohy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.07.14 12:10
avatar

tahle odp. mě pobavila . Studené nohy do lavoru bych si chtěl dát někdy i v práci, nejen kvůli ochlazení, ale i kvůli potřebě uklidnění. Věřím, že to funguje. M.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.07.14 13:19

Se nedivím,když odpovídat neumíš a jen urážíš.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: myse®
Datum: 23.07.14 13:07
avatar

já si ještě přes ramena dávám vlhký ručník, občas s ním zamávám, aby se ochladil a zase plácnu na sebe...

večer různě přesouvám - na nohy, na záda...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 23.07.14 13:10

Vše už bylo řečeno. Nezoufejte si, ve vedrech máme horko i ve velkém domě, holt plochá střecha, nezateplená fasáda, okna na všechny světové strany. Řeším to tak, že se snažím nepustit teplo dovnitř. Tedy přes den zavřená okna, žaluzie odcloňují přímé sluneční paprsky, zatažené závěsy, zavřené dveře v horních dvou místnostech, které jsou na jih. Ve chvíli, kdy teplota venku klesne na teplotu uvnitř domu, tedy na nějakých 26-27°C, začínám intenzívně větrat průvanem a větrám až do rána, ráno míváme doma tak 23°C. Jakmile začne teplota venku stoupat, zase všechno zabedním. Vám by pomohly nejvíce předokenní žaluzie nebo mobilní klimatizace. Pokud není na žaluzie, zastínit okno prostěradlem, fólii odrážející slunce, jako se dělá do auta nebo za radiátory. Naložit se do vany s vlažnou vodou kolem 30°c, nohy v lavoru se studenou vodou vážně fungují, člověku je během pár minut výrazně lépe.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.07.14 13:08

Když nemáte balkon, kam by se dala dát vnější jednotka, tak asi mobilní klimatizaci : http://auto-klimatizace.heure…limatizace-10000-btu-1100-w/. Pokud v tomto bytě chcete bydlet i nadále, tak se tomu asi nevyhnete, protože horko bude každé léto...*slunce*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.07.14 16:06
avatar

pobrdny, nedočetla jsem se, jak je klimatizace hlučná. Musí to být utrpení, v malé garsonce, hučení stroje a žádný nouzový únik.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.07.14 16:47

Tady odkaz na jinou mobilní klimu: http://klimatizace.heureka.cz…anti-gz-900/specifikace/#text , udávaná hlučnost 62 dB . Co mám osobní zkušenost, tak s tou hlučností to není nic moc, na spaní to moc není :( Mám naštěstí garsonku s balkonem, takže jsem raději koupil split, např.: http://klimatizace.heureka.cz…r-sac-0911/specifikace/#text, tam je hlučnost vnitřní jednotky srovnatelná s běžícím stolním ventilátorem. Ale tazatelka balkon nemá, tam je problém s umístěním vnější jednotky... Takže zbývá ta mobilní, asi bych ji umístil někam do předsíně a výfuk chladného vzduchu nasměroval do místnosti. A tu hadici s horkým vzduchem zkusit napasovat místo ventilátoru na WC? Těžko říct, ty paneláky jsou v létě neštěstí, je v nich spoustu věcí nedořešených a toto je jedna z nich...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.07.14 19:04

A jak to mají dořešené ty dnešní bunkry z litého betonu?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mates618
Datum: 03.08.14 11:50

My máme malý byt 2+kk. Jsou to dvě místnosti a celkem tu máme 5 větráků, dva stojanový, 3 stolní. Sice jsme jak blázni, ale v tomhle počasí to jinak nejde. Buď jedou všechny větráky najednou nebo je střídáme, velký třeba přes den a v noci ty menší. Jeden z větráků máme na chodbě, ten střídavě fouká do koupelny nebo na záchod a po chodbě. Loni jsme tu i v noci měly 36 stupňů a větráky puštěný nonstop. Jsme pod střechou, na které je nalepená Ipa, nebo co. Snad příští rok by se měla dělat nová střecha, tak to snad bude lepší. Na střechu svítí slunce celý den a do oken tak do půl 2.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.08.14 15:02

Pokud je střecha z Ipy, pomůže stříbrný asfaltový nátěr - jmenovalo se to kdysi Aluna. Původně to bylo na podvozky aut. Ale na střechu to bylo výborné.

Kdyby z rekonstrukce střechy sešlo - neváhejte a třeba na vlastní náklady si svůj díl střechu natřete.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mates618
Datum: 03.08.14 15:21

Nám do ní zatéká, takže nová bude. Jen musí být na účtě fondu kolem milionu. Teď je něco kolem 800 tisíc. Tak se snad dočkáme. Hlavně, že nám dělali zvonky za 60 tisíc ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.08.14 15:25

Máte aspoň čtyři vchody? Za ten milion ...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 03.08.14 18:36
avatar

Problémem paneláku je prohřívání celé konstrukce, takže žádné ideální řešení neexistuje. Zateplení taky není žádná velká výhra - zateplený panelák mám, kovové žaluzie mám a stejně se peču. Možná by pomohla samolepící UV folie na okna. Nebo postavit nějakou konstrukci s napnutým bílým hadrem a ten vlhčit. Jak se z něj bude odpařovat voda, bude se chladit a paprsky neproniknou až dovnitř. Viděl jsem to na jedné moderní chatě s okny jak výkladní skříní - evidentně teď architekta proklínají, ale aspoň takto to vyřešili. Klima je dobrá věc, ale hrozně žere. Jediné konečné řešení je se v zimě odstěhovat :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: georgc*
Datum: 03.08.14 19:21

Dobrý den,

koukam jedna lepší rada než druhá ... no, nečetl jsem všechno, ale poradím osobní zkušenost (panelák, 3 okna na západ , 11.patro - není úniku :) ) ... Musíte zabránit tomu, aby se rozpálila okna (skla) - to je naprostý základ ... jelikož předokenní rolety asi u Vás nepřichází v úvahu (u mně také ne) , tak radím následující - Jděte třeba do OBI a kupte si 3 staniolové fólie na přední skla aut - jednu pro každou okenní tabuli ... potom si vezmete stoličku, otevřete okno a šoupnete to před ně (nahoře a dole fólie jsou takové platle, které přivřete do okna ) - A JE TO ...u Vás (garsonka) záležitost jedné minuty nandání a pár vteřin když to budete večer sundavat .. ... jedna folie stojí cca 60,- , akorát tam pásne a když pere slunce tak krásně prosvítá (žádná tma) a OKNO JE NAPROSTO STUDENÉ - a o to jde ... A budete děkovat pánubohu; to se spolehněte ...

doplněno 03.08.14 19:27:

ještě doplním - vy máte vlastně rohovou garsonku, takže okna dvě , tak to bude asi o 180 kč dražší :) ...prostě si kupte fólii pro každou okenní tabuli a máte vystaráno ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nikdo*
Datum: 04.08.14 00:19
No, tak já nemůžu ani otevřít to okno, kvůli neúnosnému hluku ze silnice. To je skutečně teror...
Jinak jsem viděl takovou švindl "klimatizaci", kde foukal ventilátor přes pomalu běžící pás látky namáčený ve vodě. Něco podobného by šlo udělat amatérsky z normálního ventilátoru a pravidelně navlhčované látky. Ale protože nejspíš nepůjde profouknout skrz, tak by musel vzduch proudit pouze okolo. Teoreticky by to ale mělo fungovat. O něco více než pouhé pověšení látky, zvýší se ale i vlhkost.
Sprej určitě nebouchne ani při 30, ta max. teplota 25 je tam zřejmě jen kvůli záruce výrobce na účinnost obsažené látky při nějaké době skladování, do výbuchu zbývá určitě mnohem víc a tím víc pokud se už část použila = snížil se tlak. Většinou asi hrozí maximálně tak to, že ten sprej nebude mít takový účinek, jaký by měl mít po svou záruční dobu. U potravin je to samozřejmě horší, ale od toho zas je lednička a supermarkety na každém rohu (nevím jak u vás, ale v mém okolí si i přes to dělají nesmyslně velké zásoby jak kdyby měl být hladomor).
Pokud lednička nestíhá chladit, tak by se měla najít příčina. Třeba nemá dostatečný prostor k proudění vzduchu přes výměník na zadní stěně. Nebo už z ní částečně "utekl plyn" (při tom ani nemusí být moc stará, spíše naopak díky šetření materiálem), což se dnes nevyplatí řešit jinak, než koupením jiné (záměrně nepíšu nové, záleží na funkčnosti). Pokud jsou vnější stěny ledničky citelně chladné, tak má špatnou tepelnou izolaci, to ještě trochu lze zlepšit dodatečně.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.08.14 14:06
avatar

Větrák v bytě při 35 stC pohání jen horký vzduch dokola.Když odpoledne svítí slunce na lodžie,tak je tam často i 45 stC.Řešíme to tak,že se zavřou dveře i okna a před výstup od ventilátoru rozprašuji studenou vodu.Během pěti minut snížím teplotu v pokoji o 2 st.Za hodinu vše zopakuji.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.