Jakou zásuvku proTN-C?

Od: Datum: 08.09.14 11:53 odpovědí: 9 změna: 09.09.14 21:01

Ahoj, na chalupě máme staré zapojení elektriky TN-C v hliníku a po zapojení kamínek do zásuvky je po nějaké době zástrčka horká. Šroubky v zásuvce se zdají být dotažené, tak přemýšlím nad její výměnou. Četl jsem, že některé zásuvky nejsou pro hliníkové rozvody vhodné. Jaké tedy mám koupit? Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.09.14 12:18
avatar

kolik maji odber ty kaminka? Pokud dost , tak se nedivte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: peetrs
Datum: 08.09.14 12:32

Jistý si úplně nejsem, ale mám pocit, že buď 1kW nebo 1,5kW. Máme tam slabé jističe (10A) a tak nemůžeme zapojovat dohromady ty kamínka a troubku - dohromady dávají 2,5kW.

Datum: 08.09.14 13:23

Zásuvka už může být léty vymačkaná, nemyslím připojovací šroubky, ale samotné otvory pro zástrčku.

Každý výrobce by měl ve specifikaci mít, na jaký vodič je zásuvka určena, ale ze zkušenosti to budou z pravidla ty zásuvky, které se připojují zase šroubovým spojem. Zásuvky, které mají pružinové svorky bych osobně na hliník nedával.

Osvědčená kvlaita je stará dobrá ABB-řada classic.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.09.14 19:15
avatar

Pro šroubové zásuvky neplatí žádné omezení. Tam se nechá pod šroubek dát hliník i měď. U bezšrouvých je jiná situace a výrobci doporučují měď. Pak je jediná možnost udělat v krabici přechod z hliníku na měď a je vymalováno. Takže se nechá použít každá, jenom dbát na doporučenou instalaci. Staré kontakty mohou být zoxidované a kór v prostorách, kde je stále nepoužíváte. Je lepší starší zásuvky vyměnit, než je čistit nebo zpětně napružit kontakty. Teplem už stejně ztratili své mechanické vlastnosti. To platí zejména pro zásuvky, které jsou dost proudově namáhané.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: peetrs
Datum: 08.09.14 21:33

Pro jistotu ji raději vyměním. Ten přechod v krabici z hliníku na měď se dělá jak? Normálně přes čokoládu?

Datum: 09.09.14 13:50
avatar

Novou zásuvku vyměň tak jak dráty jdou,jen šroubky důkladně dotáhni.Na špatném kontaktu a přechodovém odporu se podílí i vidlice,i tam pokud to jde,ji vyměň,případně vše dotáhni!

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: peetrs
Datum: 09.09.14 15:32

Tak už je hotovo. Zásuvka vyměněná .

Při výměně mě napadlo, co kdybych ten hliník ulomil a už by nebyl dostatečně dlouhý pro přišroubování do zásuvky. A tím se vlastně dostávám k mé předchozí otázce. Kdybych hliník napojil a prodloužil přes čokoládu měděným drátkem, tak zase ta čokoláda bude překážet v krabici a nepůjde zasunout zásuvka.

Jaké to má řešení?

Datum: 09.09.14 21:01
avatar

Vzhledem k mechanickému namáhání hliníku používám Wago svorku páčkovou. Místo staré 222 bude na trhu nová 221, která je přímo ideální. Od nového roku uvolněna pro náš trh, ale elektrikáři ji už asi mají.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.09.14 17:18
avatar

Kdyby se drát ulomil,což se často stává,pak nezbude,než ho nastavit.nejlépe spojkou z "čokolády".

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.