Zateplení polystyrénem - nevratná investice?

Od: Datum: 21.07.14 20:57 odpovědí: 73 změna: 16.12.14 18:28

Dobrý den,

bydlím v paneláku a všichni se zde baví o zateplení. Hypotéka by byla na 20let, s tím že by se to mělo ušetřit za teplo.

Já mám však názor, že je to jen tahání peněz z lidí, fond oprav se zvýší o 800Kč/ měsíc v našem bytě 3+1. Vždyť tolik tepla celoročně včetně léta nemohu ušetřit, to bych musel ušetřit 12*800= 9600Kč / rok.

Myslím si, že návratnost to nemá, je to především estetický vzhled, stačil by podle mě nátěr, vyšlo by to mnohem levněji. Pokud pod polystyrén vteče voda, shnije přeci, budou se tam tvořit ptačí hnízda atd. ne?

Co si myslíte o zateplování polystyrénu vy?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.07.14 21:05

To jste si provedl statickou kalkulaci se zohledněním momentální ceny energií. Podívejte se ale, jaké byly ceny energií před 20 lety. Mimochodem oněch 9600 je srovnatelných s tím, co se u nás vracelo za teplo v prvním vyúčtování po zateplení. Buď zateplíte a za 20 let budete mít jakž takž dům v pořádku a nulový dluh. Nebo nezateplíte a ušetřené peníze narvete do energií. ZATEPLIT.

Ohodnoceno: 5x
 
Od: jmlc*
Datum: 21.07.14 21:13

mám RD - před zateplením v domě zima, útrata za topení o 10 tis. větší, než v dalších letech po zateplení.. návratnost za cca 10 let v mém případě...

Pokud se opravdu budou zvyšovat ceny energií a jestli tempo bude podle předpokladů, moje návratnost je 7 let... a těch 7 let si budu lebedit v teplíčku... zatímco ostatní ušetří a budou zmrzlí na kost :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 21.07.14 21:16

Chci se zeptat, videl jste uz shnily polystyren? Proc by pod nej mela voda vtect?

Mimochodem polystyren ma mimo jine vliv na celkovou tepelnou pohodu. Takze ne jenom usetrene teplo v zime ale i zabraneni prehrivani baraku pres leto.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kolosusmarny
Datum: 03.08.14 12:11

tak normálně, máte nějakou vlhkost ve zdivu, něco vytvoříte doma a ta vlhkost se někam vsákne. No a když k tomu dáte polystyren, tak to nemá kam jít.

Polystyrén je izolace pro "chudé", na barák bych si ho dal max. na severní stěnu. Co se týče panelových domů, tak se polystyren u vysokých paneláků dává jen do určitého patra. Pak se dává už vata.

Co se ale zateplovačky týče, tak krom zateplení baráku, musíte vyměnit okna a střechu. No a když toto máte, tak pak uvažujte o venkovních roletách na léto. I když totiž zateplíte, tak slunce vám bude nahřívat okna a ty dokáže krásně naakumulovat.

No a nakonec nezapomínejte větrat. Nedostatek čerstvého vzduchu škodí. Zvláště pak na místech kde dochází k průsaku radonu a jiných látek do objektu. A nebo Vám jede pc a TV celý den...to je fajný vzduch.

Bohužel ale žijete v paneláku, takže musíte zateplit...protože jinak budete platit čím dál více za topení. Beton je totiž "skvělý izolant".. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ewabi
Datum: 14.08.14 10:36

nejsem odborník, ale zateplování paneláku mám za sebou - takže i nějaký poznatek

1) vlhkost ve zdivu - při správném technickém provedení zateplení nevzniká mezi zdí a zateplovací vrstvou žádný tepelný most, tudíž se kondenzace par minimalizuje - samozřejmě, je třeba větrat, ale to platí obecně i bez zateplení, pokud nechceme kamarádit s plísní

2)použití polystyrénu a vaty není jen otázkou finanční - ve vyšších patrech panelových domů se používá vata z důvodů požární bezpečnosti, samozřejmě použití vaty ve všech patrech již od přízemí není vyloučeno.

3)výměna oken není podmínkou, pokud jsou kvalitní - výměna oken se zateplením se provádí v panelových domech najednou především proto, že se využívá již postavené lešení k provedení všech prací. Samozřejmě lze provádět výměnu oken (nejlépe s vyzděním místo meziokenních vložek) i samostatně. Provádět zateplení bez vyzdění (jen mezi okny) je zbytečné, vznikají velké tepelné mosty a efekt je minimální.

3) výměna střechy rovněž není podmínkou, záleží na její kvalitě a tepelné propustnosti, ploché střechy je obvykle třeba zateplit rovněž

4)venkovní rolety na okno nejsou nutná investice, je to věc osobní preference - izolační vrstva skutečně chrání před zimou i před horkem, normální meziokenní žaluzie jsou pro odstínění zcela dostačující

5) při dobrém větrání v bytě je (samozřejmě kvalitní a celkové) zateplení domu rozhodně pozitivní krok - plísně se nekonají a je to výrazně poznat na úspoře topení i na lepší izolaci proti vedru v létě - nebojte se toho, jen určitě hlídejte kvalitu již od projekce - levné (třeba jen částečné) zateplení působí následně jen mrzutosti

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.08.14 11:06
avatar

zateplění s výměnou oken je nanejvýš výhodné, kdy polyš částečně překrývá nový okenní rám. Dělat to jinak je hloupost. Popsaným postupem se zmenšují tepelné mosty a to je velmi důležité. JInak v paneláku (zejm vyšší patra) je takové sucho, že kondenzace par je zde spíše neobvyklá. Jen příkladem u nás máe dost kytek a nestíháme je zalévat a i přes to je tu vlhkost na spodní hranici optima bytové vhkosti. To samozřejmě nemusí být všude stejné. M.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 21.07.14 21:27

Zatepleni je investice, ktera se vyplati. Teda za podminky, ze to nerealizuje predrazena firma. Co muze byt lepsiho na realizaci zatepleni nez velke rovne plochy panelaku. Tim spis, jestli si puvodni omitka rika o opravu. Za vasi cenu na byt jsem zateplil cely domek.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.07.14 21:29
avatar

Nevím jak to kdo vidí,ale KVALITNĚ provedené zateplení má smysl!

Osobně po provedení zateplení nám vrací asi o 40% víc prostředků vložených v zálohách do vytápění než před zateplením!Největší problém je na kolik kvalitně udělá ta která firma detaily,např. špalety oken dveří,parapetů! Jinak vy jste viděl shnilý polystyren?Proč by se tam měli tvořit hnízda?Fasáda je voděodolná takže i kdyby,nepropustí vodu do polystyrenu, vždy se udělá zateplení a pak teprve oplechování střechy aby do zateplení nemohlo zatékat,dnes již ptáci do pylyše neklovou, i když jsou to hloupatí tvorové tak se také učí.Maximálně vlaštovky se budou snažit přilepit hnízda v rozích špalet , na fasádu ne vyklovat!

!Nejhorší na tom je to,že jo to dnes velky byznys pro firmy! Osobně jsem pár zateplovačkách dělal (další kvalifikaci k zedničině mám právě na zateplovací systémy,)takže do toho trochu vidím.Pro příklad naposledy než jsem odešel jsem zateplovali bytovku-2 vchody a 3 patra,cena co platili byla 2 miliony přičemž panelák co bydlím -2 vchody a 8p a cena 2 miliony,rozdíl asi 5 roků!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.07.14 21:35

Máme tři roky po zateplení paneláku,první rok vraceli 14000 za plyn,další 6.5 pak 4.5 a stále snižují měsíční zálohy. Dříve když mrzlo tak přez noc kotel stále zapínal teď nic.Úspora je veliká poloviční spotřeba. A topíme na 23-24°,žádný studený odchov. Za mě super.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: tombrava
Datum: 21.07.14 23:00

NEJrychlejší návratnost má výměna původních oken=až 30-35% ztrát podle plochy pláště/ostění za izolační 2-skla v plastu 4-16-4 dnes standardně s koef. prostupu tepla U méně než 1,1 až 0,9 argonovaná. //3-skla se až na vyjímky neinstalují, jelikož jsou 2x sražší - musejí mít zesílené rámy kvůli únosnosti a tím pádem nemají návratnost//

a zateplení střechy opět 30-35% ztrát = přirozený prostup tepla směrem nahoru, jen 10-15% zbývá na plný plášť budovy a 10-15% na úniky do sklepa. Takže výměna oken/a zateplení střechy mají nejkratší návratnost a vzhledem k ceně tepla by měly být téměř povinností.

K délce návratnosti se nebudu vyjadřovat, neb ta kolísá a odvíjí se

A/ od rozpočtu investice t.j. kvality a aktuální tržní ceny daného materiály a cenou prací v daném období.

B/ od způsobu odečtu spotřeby mám namysli přesnost poměrových ukazatelů na radiátorech (odparové x digitální)

C/ od metodiky nastavení kompenz. koefecientů polohy místností v bytě

D/ od metodiky vyhlášky ČR o výpočtu spotřeby tepla v bytových domech (dnes korekční hranice max/min spotřeby +/-40% ale chystá se změna)

E/ od počtu nepoužívaných=tedy pouze temperovaných bytů v okolí bytu a absolutně celém vchodě za tepelných uzlem

F/ od výměry a způsobu regulace ve společných většinou je částečně regulovaných prostorách (chodby, sušárny sklepy) v poměru k ploše bytů

Prostě proměnlivých je mooooc...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 22.07.14 08:25
avatar

Zapomínáte i na benefit v létě - nebude vám v bytě takové horko. Za mě také zateplit a spoustu cm polystyrenu. Samotný materiál není tak drahý jako práce.

Ještě před 6 lety byla móda dát si 3-5cm polystyrenu k 40-44cm duté cihle. Stavebník mi rozmlouval 10cm... nedal jsem se a kdybych se měl rozhodnout znovu, tak minimálně ze severní strany bych dal 20cm... :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavlikl
Datum: 22.07.14 22:08

Ano chválíte si zateplení dobře, můj názor je, že se to v rodinném domě časem vrátí, ale v panelovém domě je to tahání peněz, firmy si říkají více, na jeden byt 3+1 to dělá přes 100 tisíc, vyždyť za ty peníze je zateplený celý barák.

Datum: 22.07.14 22:23

To si musíte jako dům sehnat jinou a lepší firmu. Dnes je nabídka tak široká, takže nevěřím že nejde cenu snížit.

Jinak

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 22.07.14 23:45

Zkuste snizit cenu za zatepleni a navratnost bude vyssi. Co nabidla jedna firma neni dogma, poptejte jich vice a uvidite na cem jste. U rodinneho domu se cena zatepleni muze pohybovat od 500 Kc za m^2 prace. + material. Zalezi na lokalite a spouste okolnosti. u panelaky muze byt cena jina, dost tam bude asi delat pronajem leseni. Informativne s epodivejte treba sem . Ceny si aktualiyujte podle internetu, ale budete mit prinejmensim prehled, co vse je na zateplovani treba a uvidite na kolik se orientacne dostanete. Pripadne si vyhledejte na netu cenu zatepleni. Cena praci se ppohybuje od 400 do 900 Kc/m^2.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jdhndjd
Datum: 29.07.14 08:25
Ja platil 180 tisic s tim ze dali i fungl novej zasklenej balkon s soupacima oknama.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pa*
Datum: 18.08.14 00:49

nevím kde jste přišel na to že za 100 tisic Vám zateplý celý barák, to snad postaví jen lešení. V dnešní době se cena zateplení pohybuje kolem 1000,-Kč/m2 počítá se obvod pláště včetně oken, tzn 8 patrový panelák o 3 b.j. na patře je cena zateplení cca 1.5 mil.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.07.14 09:49
avatar

zateplením se snížila spotřeba tepla o cca 30-40%. Vezměte v úvahu, že je velmi drahé. Mj. je třeba čerpat státní podporu a tím se Vám výrazně sníží úroky z úvěru ! to je velmi důležité. Neberete v potaz, že revitalizací (vč. revit. střechy) v podstatě zvýšíte životnost domu. Nátěr jsou vyhozené prostředky.

doplněno 23.07.14 10:02:

firem je na toto jako máku, vyberte tu, která nabídne nejvýhodnější podmínky pro Vás.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.07.14 14:07

Pokud jde o lepení polystyrenu na panelák - důležité je hlavně to, jaký máte obvodový panel. Pokud je to sendvič s polystyrenem uvnitř, pak se to asi opravdu moc nevyplatí.

Ovšem slušně udělaná okna se vyplatí určitě a výměna oken se musí dělat před případným zateplováním pláště. Ovšem současně s každou z těchto úprav je nutno řešít ventilaci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.07.14 11:39
avatar

Já jsem toho názoru, že se to nevyplatí. "Zelená úsporám" je jen tah, jak podpořit stavebnictví a nezaměstnanost. Státu se tyto dotace vrátí ve formě DPH, firmy mají práci, bankovní domy zisky a vždy to zaplatí občan. Stát na tom v konečném součtu ještě vydělá, jinak by musel živit více nezaměstnaných. Proč se nezateplují velké obchoďáky, státní instituce, banky, pojištovny...tam se přece topí celou zimu, doslova se teplem plýtvá, aby státním zaměstnancům bylo teplo, v létě naopak jedou klimy na plný výkon...

Některé firmy uvádí na svých stránkách životnost zateplovacích systémů na cca 25 let, některé to neuvádí raděj vůbec, to znamená, že až splatíte svůj první úvěr, můžete zateplovat znovu a znovu si brát další úvěr atd atd. Investici jste si spočítal 12x800=9600kč ročně. Nevím kolik protopíte vy, já cca 1000kubíků plynu za rok - z toho cca polovina jde na ohřev teplé vody a vaření, tudíž protopím cca 500 kubíků ve 3+1, to je cca 8000Kč, ale cena plynu předstvauje sotva polovinu, zbytek je distribuce. A to mám kotel 16 let starý, neúsporný. Takže pro mě zateplení nemá smysl i kdybych netopil vůbec, úvěr mě bude stát daleko více. Vyměnil jsem jen okna, jelikož bydlím v přízemí, zateplit jsem ve sklepě stropy. Nutno říct, že pokud je zatepleno, doma je zima. Stěny nejsou naakumulované ze sluněčního záření a v bytě je nepřirozeně, protože stěny jsou chladné. Pokud slunce pár dní nesvítí, je kosa. Na jaře a podzim se prodlužuje topná sezóna, musí se topit dřív, než u nezateplených objektů, kde je sluneční svit již dostatečně silný.

Nutno říct, že cena energií již několik let klesá, ale úvěr a úroky se platit musí, takže ti co již zateplili před těmi několika lety, ve skutečnosti moc nešetří a návratnost se jim prodlužuje. Nutno říct, že starším lidem se to nevrátí nikdy, jelikož se toho nedožíjí.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: paw®
Datum: 30.07.14 12:18

Zdravim. Nejsem prodejce zatepleni, ela neda mi to nereagovat.

Topna sezona se prodluzuje a slunce tak neprohriva - ano, mate pravdu. V dobre zateplenem baraku s velkou akumulacni schopnosti budete muset nejspis topit i v lete. Ale prozmenu nemusite topit tolik v zime a v lete je v baraku prijemne a nemusite nucene chladit.

Je to vzdy pripad od pripadu A je rozdil, jestli zateplite chalupu se 100 cm kamennymi zdmi nebo novstavbu (panelak) s nulovymi akumulacnimi schopnostmi.

A taky je pravda, ze nejvice pomuze vymena oken a zatepleni stropu a podlahy. Steny s timto zas takovy vliv nemaji.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.07.14 12:34

Řeč je o paneláku. Tam má zateplovat strop a podlahu? A v létě topit? Jak?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.07.14 15:01
avatar

Jedna věc je finanční stránka a druhá dopad na samotný organismus. Nevím, kolik tazatel platí za teplo, z výše uvedeného je jasné, že by musel ročně ušetřit za teplo více než 9600Kč. Já za vytápění tolik neutratím, takže u mě by to byla ztrátová investice a to za předpokladu nynějších cen plynu, ale ty dále klesají, takže spolu s tím by se mi investice čím dál víc prodražovala.

Druhá věc je způsob, jak tělo teplo přijímá a vydává. Není to vzduchem, ale infračerveným zářením. Studenější objekt "bere teplo tomu teplejšímu. Lidské tělo má nevýhodný objem k povrchu, tudíž ztrácí teplo velkou plochou. Na druhé straně tou samou plochou může teplo přijímar od teplejších objetů. Stěny, nábytek atd by tedy neměly být studené, jinak řečeno, topit se musí i v zateplených objektech. Když zatopíte v promrzlé místnosti na 25 stupnů, tepelná pohoda tam nebude taková jako v místnosti, kde je chladněji, ale s vyhřátými stěnami, nábytkem atd. Akumulace zdiva trvá cca 15hodin - fáze den/noc, naakumulované stěny a věci kolem nás udrží teplo i přes noc, popř i nějakou dobu, kdy je zataženo. Pokud zvenku "odstíníte" musíte topit. Má to i dopad na samotný metabolismus organismu, nervový a kosterní aparát, z toho vyplývající chronické problémy/nemoci atd atd. To už mnoho lidí neřeší, jen peníze...Naone to vidím okolo sebe, kdy v zateplených objektech jsou okna dokořán, síta sundané, záclony odhrnuté, samozřejmě záleží na poloze a orientaci světových stran. Netvrdím, že nemá smysl zateplit severní stranu, kde slunce nezasvítí, odstínit ale jižní/jihozápádní stranu mi přijde jako barbarství. Spousta moderních budov má jižní stranu celoskleněnou a v zimě, když svítí, nemusí téměř topit. Znal jsem jednoho člověka, který investoval do zateplení domu vekeré úspory, ale byl z toho nešťastný. Celé léto měl okna dveře do průvanu, protože tam měl zimu, večer musel přitápět i v létě. Nedej bože, když někam odešel a vrátil se večer nebo odjel na pár dní pryč, doma, podle jeho slov měl jak v jeskyni. V panelovém velkém domě tu může být zcela jinak, je tam velký pohyb lidí, mnoho spotřebičů, většinou alespoň jedna strana orienovaná na jih či západ, takže je to specifikcé, jak píšete, tady už přichází v úvahu propočet jak jsem psal výše. Zateplení by podle mě mělo šetřit peníze hned, na až za dvacet let, kdy už přichází předpokládaný konec živostnosti. Investice by se mi měla vracet každý měsíc v nižších splátkách, tedy součet měsíčních splátek za teplo+splátka úvěru by měly být nižší než před zateplením. Ovšem je třeba brát v úvahu další možný pokles cen energií.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.07.14 15:37

Ovšem pokud se USA podaří rozpoutat další válku, ceny energií spíš porostou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.07.14 15:46
avatar

Myslíte třetí světovou? To už nejspíš nebudete řešit zateplení, ale zápasit o kus žvance

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moto®
Datum: 03.08.14 11:18
avatar

Píšete bludy. Nemám sílu ani čas je vyvracet.

V jiném příspěvku máte ale pravdu ve vyjádření k Zelené úsporám. Je to státem organizovaná zlodějna a odbočení cizích peněz vysátých od plátcu daní. A také podpora korupce když úředníci rozhodují, kam které peníze půjdou a to pro jen určité skupiny vyvolerných dle najasného klíče. Jdou na to tedy peníze které i stát dostává za prodej emisních povolenek, to je ovšem další podivnost a když už tedy stát nějaké peníze dostane, nemá je rozdávat naprosto neprůhledným způsobem. Já bych dotaci nedostal, protože mne trestají za schopnost a samostatnost, udělám svépomoci lépe a levněji naž zateplovačská firma s opoulentní kanceláři, vozidly, znalci, termokamerami a projektanty a partou nádeníku na lešení hovořících převážně rusky.
Protože si zatepluji a o problématiku se již delší dobu zajimám, tak si dovoluji tvrdit, že jsem trochu v obraze. Ostatně, moje sestřenice s manželem si stavěli ještě za komančů zateplený pasivní dům z nějakého slovenského systému, takže to není žádné objevování Ameriky. Tehdy se jim i lidé smáli, když na staveništi viděli polystyrenové dílce. Dnes se zase může smát rodina mé sestřenice. Zvláště proto, že od těch dob ceny energií neskutečně narostly. A lepší to již nikdy nebude i přes občasné cenové výkyvy kdy ceny díky hospodářské stagnaci malounko klesají.
Ehm, sestřenice kdyby četla vaše názory, určitě by se smála, že by dech sotva popadala.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.08.14 17:41
avatar

No já popadám dech ještě teď z toho jak se směju. Srovnávat dobu za komančů a teď to snad nemyslíte vážně? Myslíte, že ceny těch stavebních materiálů byly v té době s těmi "výdělkovými" možnostmi levné? Navíc v době, kdy byly ceny energií skoro zadarmo? Vzpomínám vždy na dobu, kdy jsem chodil po sídlištích a v mrazech měli všicni otevřené ventilačky...tchána jsem se vždycky ptal, proč topí pánu bohu do oken a on vždy odpověděl, že má zarezavělý ventil na radiátoru a výměna by byla dražší, než jednoduše větrat celou zimu, protože žádné měřidla nikdo v té době neměl a teplo bylo skoro zadarmo. Navíc vaše sestřenice určitě neměla takové okna, jako jsou k dostání dnes, takže komplexních tepelných úspor nemohla dosáhnout a vsadím boty, že okna a dveře určitě měnila. Taky nemůžu souhlasit, že ceny energií klesají "malounko", viz graf elektřiny

http://www.kurzy.cz/komodity/…R&default_curr=EUR&unit=&lg=1

u plynu a uhlí je to v podstatě stejné. Z těch grafů by se dalo vyčíst, o kolik se návratnost prodloužila a jaký je výhled, vzhledem k tomu, že dodavatelé energií lákají na "výhodný" pevný fix ceny

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 30.07.14 20:47

Vase uvahy maji nekolik nedostatku vyplyvajich z toho, ze neznate, jaka je pohoda v spravne zateplene stavbe. S kvalitou zatepleni se snizuje topna sezona a od urcite tloustky zatepleni neni treba stavbu vubec vytapet - staci ji vnitrni zdroje od osob a elektrospotrebicu. Steny maji v celem prurezu takrka stejnou teplotu - zadny chlad od zdi, zadne plisne na prochladlych zdech. Tepelna izolace vede k nizim provoznim nakladum, proto se zatepluji nejen domy, ale i trouby a treba i lednice.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: hh
Datum: 12.08.14 17:57

Proboha - taková blbost co tady píšete ! Nemusí se vytápět? Co to je za blblost? Stačí vnitřní zdroje ... tak větší kravinu jsem ještě neslyšela ... říká Vám něco rosný bod ... víte, že pokud bude zatepleno a NEBUDE ! se topit a větrat , tak vlhkost v bytě se bude srážet po stěnách bytů a je k plísni dokonáno . V bytě je vlhkost - z praní, vaření, z kytek se vypařuje voda i my za noc vydýcháme úctihodný litr těkutiny i pot jde do ovzduší , z prádla při praní , při mytí , koupání ... atd. Když nebudete topit, větrat - kam se ta voda dostane? Je to zcestná , promiňte mi ten výraz - demagogie , ale i když zateplíte - musíte topit a větrat, pokud nechcete mít v bytě plíseň.

Další věcí je jak firma provede stavbu, další zateplení včetně soklu , přemostění, vypěnění a zasazení - správné oken ... atd. atd. Je hodně věcí , které budou vše ovlivňovat.

Bohužel každý den šílí po ušetřených financích a někteří zateplením - vypnou topení, zabední okna a kradou přes zeď sousedovi energii ... pak je dílo dokonáno .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.08.14 18:21
avatar

hh, jestli reagujete na příspěvek rv, tak se domnívám, že jste nepochopila jeho text a myšlenku.

Víte co je to nulový dům? Jestliže bude dům postaven jak navrhuje rv, tak určitě nedojde k situaci, kterou popisujete Vy , ve vztahu k vaření, praní atd..

Páč ten dům bude mít vzduchotechniku. Pak píšete o rosném bodě, když bude dobře zatepleno, třeba tak jak popisujete ve druhém odstavci, uvnitř bude pojová teplota, tak rosný bod bude určitě v izolantu a nemůže docházet ke srážení vlhkosti na stěně. K tomu dojde jen nekvalitním zateplením, nebo špatnou prací. Ale o tom se zde nebavíme..

Pokud bych měl označit, který z těcto příspěvků je demagogie, označil bych ten Váš.

Přeji hezký den.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.08.14 18:28

Blbost? Vážená hh, než opravdu začnete psát blbosti, tak si nastudujte trocha ze stavebnictví, máte se ještě evidentně dost co učit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nikdo*
Datum: 01.08.14 01:12
Já si myslím, že zateplování polystyrenem je prasárna, ve snaze ušetřit za materiál a přitom předražit práci. Polystyren není paropropustný, a pokud se jím utěsní celý barák, budete tam jak v plynové komoře s možnou atmosférou radonu a plísní. Polystyren asi neshnije, ale ta stěna pod ním a uvnitř bytu ano. Na plísně si stěžují zejména v rodinných domech, nato jsou stavitelem odbyti s tím, že mají více topit a větrat, takže nakonec nic neušetří. Myslím že mnohem lepší je taková ta minerální vata, ale holt je o pár korun dražší. Další problém je někdy nekvalitní technologie zateplení, kdy se třeba už po pár letech začne povrch rozpadat. Strakapoudi vydlabávají zjevně jen některé domy, takže opět chyba technologie.
Každopádně u nás v paneláku výrazně pomohla výměna oken, po té i bez zateplení jsme topení skoro vůbec nepoužili v porovnání se stavem před ní.
Celá tahle zelená šaškárna je jeden velký tunel na veřejné peníze, černá díra bez jakékoliv kontroly ekonomie, ekologie i estetiky. Vyhazují se peníze za předražené nekvalitní práce, nekontroluje se nakládání s odpadem, nekontroluje se ochrana chráněných druhů využívajících původní otvory (rorýsi, netopýři), naprosto nesouladící agresivní kombinace barev na sousedících domech nehodící se ani do cirkusu...
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 01.08.14 17:31

Polystyren plesnivění nezpůsobí. To způsobí zrušení větrání novými okny.

To nic nemění, že je zateplení většinou šíleně předražené a valného účinku nemá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.08.14 13:45

Bydlíme v paneláku, byty jsou v osobním vlastnictví a všichni (100 členů) jsme členy sdružení vlastníků bytových jednotek (SVJ). Členská schůze odhlasovala zateplení a SVJ si vzalo od banky půjčku ve výši 33 mil. Kč. Tento úvěr splácíme v navýšeném příspěvku do fondu oprav a měl by být splacen do 30 let. Starší majitelé se toho již nedožijí a budou až do smrti platit splátky a úroky z půjčky.Pak budou pokračovat jejich děti nebo ti, kdo byty koupí. Účelu však bylo dosaženo - 100 lidí se zadlužilo a banka má zisk.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.08.14 17:32

33 nebo 3,3 milionu?

doplněno 01.08.14 20:48:

Nemuseli dělat okna současně. Ale 330 000 na byt, to je nářez.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 01.08.14 19:47

Asi těch 33 mio . To vychází na jednoho člena cca 330 000kč. To by odpovídalo . Za 33 000kč by jste neměl ani okna

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.08.14 21:39

Mě by spíš zajímalo kde se takovéto zakázky získávají a jak se k nim člověk/firma dostane...

Když přeženu cenu tak hodně kvalitní 4 okna a balkon budou stát cca 50000,- + zateplení 2000,-/m2, tak mi vychází na 1byt 125m2 fasády...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 01.08.14 22:01

No fasáda je často dost ruznorodá . Balkony ,lodžie. Příbuzní zateplovaly a za balkon si počítala firma 75 tis . Za dvojbalkon 150 tis. A to si ještě někteří za další desetitisíce nechávali zasklít a tam vznikly pěkně velké místnustky. Jen balkony když dávaly nové - tak je dávaly jeřábem celý měsíc na baráku . U dalšího paneláku třeba udělali sedlovou střechu s mírným sklonem - vazníky. Tam bych řekl že oproti rovné střeše mají na desítky roku klid

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 02.08.14 00:40
No ale pak se porovnava neporovnatelne. Samotne zatepleni mohlo prijit na polovinu, ale ty serepeticky okolo (nove balkony, strecha...) to navysily. Pak to vypada drahe. Ale barak taky musel byt v celkem.pokrocilem stavu...
Jina odpoved ve vlaknu vychazi na nejakych 180 000/ byt bez oken. I s oknama by to mohoo byt kolem 250 .
Ohodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 01.08.14 19:07

Bydlíme v paneláku, zateplovalo se 15cm EPS za 4miliony. Už to máme po pěti letech splacený a pohoda. Jo a plastová okna s rámy se středovým těsněním, dvojskla v 24 mm hluboké drážce s teplým rámečkem, každé okno deset tisíc. Nesrovnatelně vyšší komfort. To u nás nemá chybu !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 01.08.14 19:41
Kolik jednotek? Cena I s oknama? O kolik se navysil fond oprav a o kolik se snizily zalohy na topenj. At je informace komplexni . Diky.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 01.08.14 20:32

Okna zvlášť, 32 stejných bytů(osmipaterák), dva miliony jsme měli našetřeny ve fondu oprav z dřívějška, fond oprav se navýšíl o tisícovku na pět let, jaký byl pokles energií na topení skusím dohledat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 01.08.14 19:40
To me.hrybym propoctem vychazi na 1000kc mesicne na clena SVJ. Jestli se zateplenim prodlouzila zivotnost baraku a snizila se kazde jednotce platba za energie o 1000/mesicne, tak to mate na pohodu.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlada*
Datum: 02.08.14 09:34

Zdravím

Osobně si myslím že zateplit určitě, také se k tomu chystám, ale asi budu volit spíš kamennou vatu nebo skelnou vatu. Při použití vhodných nátěrů by měla být stěna prodyšná, teoreticky by se nemusely používat hřebíky a u skelné vaty by nemělo hrozit osídlení různou havětí. Tepelně izolační vlastnosti jsou podobné jako u polystyrenu a cenové srovnaní vychází také skoro stejně. Trochu ještě váhám, jestli nepoužít desky z expandovaného skla. Ještě jsem nedělal kalkulaci. Je to celkem málo známý materiál, ale má velmi dobré tepelné a izolační vlastnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 02.08.14 13:12

Podle mne je kamenná nebo skelná vata výrazně dražší a ráda se v ní sráží vlhkost při teplotě rosného bodu ve vatě. Pak je mokrá jak žaba a neizoluje. Jeden m3 EPS 100F stojí cca 2400Kč s DPH, jeden m3 pěnového skla(desky) stojí 12000Kč, to je 5x více a tepelný odpor má pěnové sklo jen poloviční. Pěnové sklo má vynikající pevnost v tlaku, ale je šíleně drahé. Proto se dává jen tam, kde je nezastupitelné, třeba se dávají desky z pěnového skla pod první řadu cihel jako tepelnán izolace a hydroizolace. Tož tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 02.08.14 18:38

Proč by se v něm srážela vlhkost? Pokud dodržíte zakladní pravidlo , že směrem ven má difusní odpor klesat , tak vlhkost bezproblému odejde směrem ven . To se běžně dříve dodržovalo . Jinak je to u polystyrénu , ten má vysoký difuzní odpor .Ale od jisté doby se toto obchází tak , že dáte tolik polystyrénu zvenku , že rosný bod je v polystyrénu a tam to nevadí . Pokud samozřejmě je rosný bod v cihlách , tak vznikají problémy a plísně. Proto ,když jsou kvalitní cihle s vysokým R , tak se je nedoporučuje dále izolovat . Nejlepší je tedy dát cihlu s nízkým R a hodně polystyrénu(aspon 20cm) .Pak máte jistotu , že rosný bod je v polystyrénu .Klasickým příkladem jsou paneláky , kde máte beton (špatný izolant) a na něj dáte aspon 15cm polyš . Pak je to dobré

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 03.08.14 09:42

Nestačí, aby difusní odpor ven klesal, zrovna tak je důležité, aby interiérový povrch obálky byl parotěsný(co nejvíc už v projektu). Obvykle totiž vždy někde ve stěně(sendwiči) je někdy během roku rosný bod a to se tam sráží vlhkost a o to víc tam z okolní vzdušné vlhkosti, kde je nízký difusní odpor. Proto se dělá roční bilance vody ve stěně(sendwiči), která ukáže nejen kde je rosný bod a pásmo vlhnití ve stěně, ale i jestli taková stěna, co v ní zkondenzuje, tak jestli do 12 měsíců se odpaří do exteriéru. Proto například suchý sníh na plechové střeše při oblevě-zvýšení teploty vzduchu nad nulu několikanásobně ztěžkne aniž do něj napršelo, protože je v něm teplota pod rosným bodem okolního vzduchu a vlhkost z okolního vzduchu v něm velmi rychle kondezuje. A jak zkondezuje, neochotně se odpařuje. Čili vlhkost ve stěně(včetně izolace) dobře(rychle) kondenzuje a zdlouhavě se odpařuje. Osobně jsem pro dlouhodobé bydlení pro těžké stavby s obálkou s U=0,10W/(m2.K) z vápenopískových bloků tloušťky 175(200)mm a na to plácnout zvenku 40cm EPS 100F. Možná nějaké jednoduché strojní větrání, možná s jednoduchou rekuperací, každopádně klimatizaci. A malinké krbovky na dřevo k televizi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.08.14 10:08
avatar

Je tu řada konverzací a názorů.Máme v paneláku zateplení druhý rok,první zima proběhla,vyúčtování pro jeden byt v průměru ušetřilo 8 000.Revitalizace zateplení,okna a výtah pro 30 bytů byla za 11 mil.

Osobní názor na výsledek?Topit je nutno až tehdy,když teplota vnitřních povrchů stěn klesne pod 22 stCAkumulace tepla v panelech zabrání kondenzaci vlhkosti.Teplota tam nedosáhne nikdy rosného bodu.

Vzhledem k hromadění vlhkosti ve vnitřním klima je nutno neustále větrat,případně uvažovat o rekuperaci vzduchu.buď hromadně,nebo individuálně.

Polystyren krytý fasádním systémem je stabilní desítky let.Ani potom nebude třeba znovu izolovat,stačí obnovit fasádní nátěr,kvůli vzhledu.Ptáci(strakapůdi)polystyren ignorují,pokud je dostatečně silná a pevná vrstva lepidla a fasády.Ti poklepem aplikují umístění dutiny a možnost získání potravy(instinkt)

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: stone
Datum: 03.08.14 11:11
Pisete o vyberu firmy, bydlim v panelaku 60 byty, mame byt v os. vlastnictvi, presto nam druzstvo dela spravce a do vyberu firmy si nenecha mluvit. Kdyz se nekdo zminil o levnejsi nabidce a byl prevalcovan argumenty proc ne, "vybrany" na zvazeni byly 3 firmy se skoro stejnou cenou, cca o tretinu vic nez nejlevnejsi nabidky.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.08.14 11:37
avatar

pane já na podobnou tématiku zažívím boj denně a vezte že nejlevnější nabídka je cestou do pekla. Rozum je dnes na posledním místě. Při výběru se má nejlevnější škrtnout, jde o podseknutí ceny a nejdražší ignorovat a pak Vám ze zbylých dvou někdo výjde. Opakuju, ten kdo si myslí, že nejlevnější nab. je správná je hlupák. Taky nenostíte nejlevněší boty na trhu a moc dobře sám víte proč. Náš panelák zateplili se vším všudy a náklady ny teplo u rodiny jsou okolo 10 - 12 000. Úspora na vytápění je značná jelikož teplo je nehorázně drahé. Najděte mi rodinný dům postavený ve stejném období s menší spotřebou. Přiznávám, že návratnost investice je přes 10 let.

doplněno 03.08.14 15:51:

jen doplním že běžně v panelových domech o víkendu není "ani noha" a je tu docela solidní klid. Na venkově toto v sobotu zažijete jen těžko, ale to je téma, co se tu už řešilo. Panelák jako takový má své nevýhody! nepatří mězi ně však náklady na bydlení. Pořizovací náklady jsou ve větších městech poněkud taky přemrštěné. M.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 03.08.14 13:42

Asi takle: Byt v paneláku má cca 4x menší styčnou plochu s exteriéram než maličký rodinný domek. Proto je při stejném tepelném odporu stěn obálky bydlení v panelákovém bytě co se týká vytápění asi čtyřikrát úspornější než vytápění maličkého rodinného domku. Stejný poměr je v nákladech na zateplení bytu v paneláku a maličkého rodinného domku stejnou vrstvou izolantu. Proto je potřeba náklady na bydlení, jak otop, tak zateplení vztahovat na 1m2 obytné plochy. Takže jakékoliv náklady na bydlení vztažené na 1m2 jsou v paneláku bezkonkurenčně nejnižší. S komfortem bydlení je to jinak, záleží kdo co preferuje. Nelze mít intimitu soukromí v rodinném domku a stejné náklady na 1m2 jako v paneláku !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.08.14 21:10
avatar

moulo je tu jedno ale, kdy u malého RD pokud topíte dřevem a uhlím jsou náklady na otop cca 1/3 nákladů co teplo dodávané do panelových domů "dálkově". Města mají na dodávku monopol, tak co by se snažili snižovat ceny a mj. odpojit se od kotelny je de facto nemožné. u RD si zvoléte energii sám, u panelu jen těžko.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 05.08.14 22:59

Tak asi takle: U nás na sídlišti jsou jen blokové plynové kotelny, před cca 15. lety rozvody do jednotlivých paneláků měnili z parních na teplovodní. Jak je to právně složité odpojit se od blokové kotelny nevím, ale jsem přesvědčen, že technicky je to jednoduché, zapojit do kaskády tři(čtyři) třicetiKW kotle na plyn, ty se vejdou i do stávající výměníkové místnosti ve sklepě paneláku, A spaliny jsou také řešitelné. Investice do 300 tiséc. A cenu za plyn bude mít panelák lepší než malý RD. Nebo se podle vás mýlím?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.08.14 21:26
avatar

Pavlíku,

zákazníkům říkám, sdělte mi jaký má být výsledek a já Vám to na to vypočítám...

Tím chci řici, žerespektuji Váč názor, žese nevyplatí zateplovat, vy zase prosím, respektujte můj názor, že se zateplení vyplatí. Samozřejmě můžeme se bavit o kvalitě práce a provedení od návrhu až po vlastní provedení. Ale asi každý víme, že lidé odvedou práci dobrou a špatnou, pak ještě něco mezi tím. Nemá význam zde házet čísly, že u nás je to tak a soused to má jinak. Páč každý barák je trošku jiný. Ale ekonomové to počítají a vyjde jim to vždy ve prospěch zateplení, páč tak to je.

Doporučil bych každému odborné články a výpočty...lehce si vyvrátíte nepřesnosti ... shnije přeci, budou se tam tvořit ptačí hnízda atd

to popisujete špatné zhotovení...

Pana Pavlíku, jaké argumenty Vás přesvědčí, že se mýlíte?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: macek7411*
Datum: 06.08.14 20:32

Ekonomové to zajistě spočítají, ale např. v SVJ jsou přesvědčeni obyvatelé starší aby se podíleli na zateplení, kolikrát se nějakých úspor ani nedočkají. U nás proběhla výměna oken a výsledek je úspora kolem 10%, jak dlouho se musí čekat než budou okna splaceny? A to ještě někteří ani v místnostech netopí, také proč když v bytě 3 plus 1 bydlí jedna osoba.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.08.14 20:56
avatar

macku, kdysi někdo řekl, že věřím jen číslům, které jsem zfalšoval já...

sdělit, že je úspora 10% v místnosti kde se skoro netopí?

Kdo spočítal tu úsporu?

doplněno 07.08.14 06:50:

Díky za vyjasnění..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: macek7411*
Datum: 06.08.14 21:23

Řeč byla o oknech a jejich úspora 10%, najdu si podle denostupňů dva stejné roky kde byla stejná náročnost na vytápění. Potom porovnám spotřebu GJ a spočítám úsporu, že lidé netopí mohou tyto výpočty zkreslit. Rozhodně netvrdím, že netopením je úspora 10%.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 06.08.14 22:42
Barak ma.nejakou tepelnou dynamiku. Spise porovnejte 2 teplotne a slunecne obdobne tydny, nejlepe mesice.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.08.14 20:32
avatar

hm a jak to chete porovnávat a čím to budete měřit. Teplo v PD se odečítá jednou ročně v prosinci. Leda že by někdo sledoval měřidlo (třeba předseda) na patě domu. Když bych uvažoval se zateplením jen jako investici k úspoře tepla, jedná se o hodně nerentabilní divadlo, ale pokud to položíme do roviny revitalizace a "modernizace" domu (dnes česky facelift apod), tak už je to písnička o něčem jiném, kdy se hodnota domu zvyšuje a obecně jeho kvalita, tržní hodnota atp. V meší bytě jsme zateplili s dotací pr. panel, náklady na fond oprav tak byly poměrně nízké( o moc se nezvýšily) a úspory tepla až neuvěřitelné. Z celkového pohledu se jednalo o krok správným směrem. Před revitalizací šlo v zimě teplo absolutně do p...e.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.08.14 07:47
avatar
Každý rok nebo měsíc v roce je teplotne jiný rok od roku, proto se porovnává spotřeba tepla hůře. Jeden rok je prosinec teplý a jeden dost mrzne. Čísla jsou pak zavádějící. Je to složitější.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.08.14 08:57
avatar

Míro, naprosto s Vámi souhlasím. Jen čas ukáže, že zateplení je výhoda..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 12.08.14 09:03

Mám dojem, že se pohybujeme od osy "topení(zdroj tepla) - zateplení" k ose "zateplení - klimatizace(zdroj chladu)".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.08.14 11:42
avatar

je to jen otázka času, kdy bude teplo velmi drahé, takže zateplovat za dnešní ceny má smysl už jen z tohoto hlediska, kdy se vlastně tímto připravujete na budoucnost, kdy bydou i materiály jako je polyš atd. jen a jen dražší (i cena práce). Ceny rostou pořád a všeho, nebo u Vás ne . . .? Babička se roku kdy se jí vrátí investice do zateplení nedožije ale "haranti" co to po ní zdědí budou z toho počinu profitovat celý život, no ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 12.08.14 12:04

Jste mne nepochopil. Kdybyste mne častěji četl, věděl byste, že já tvrdím, že obálka bydlení musí mít součinitel prostupu tepla U max 0,10W/(m2.K), jinak bude obydlí z důvodu ceny tepla NEOBYVATELNÉ. Ale u takto velmi izolovaných bydlení v létě vyvstává problém, že se vnitřní činností obyvatel a spotřebiči vzduch a stěny přehřívá a kde vzít v létě studenou hmotu na výměnu tepla zdarma?! Až budu stavět bydlení, budu mít na zimu zaizilované bydlení s velkým oknem na zimu a zemljanku na bydlení a spaní na léto !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 12.08.14 13:05

Tak si to podsklepte a budete mit 2 v 1. Nahore zimni byt, ve sklepe letni sidlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.08.14 19:56
avatar

no třeba podzemní voda je poměrně chladná a dala by se využít v létě (pouze její teplota( na ochlazování domovních prostor. V zemi je obvykle do 10st. C a tomu už říkám lednice.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 12.08.14 12:24
No ale to vyzaduje zmenu mysleni ke drivejsimu zpusobu. Nynejsi "po nas potopa a at se mame dobre" na " delame veci.tak, aby se meli deti lepe nez my".
Ohodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 12.08.14 12:32

Bravo !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: macek7411*
Datum: 12.08.14 19:43

Zkusím to ještě jednou, vyberu si dva stejné roky, to jsem již psal. Našel jsem rok 2007 / stará dřevěná okna, ten rok bylo potřeba 3163 denostupňů a průměrná teplota v topném období byla 4,96 stupňů, spotřeba domu 557GJ. Podobný rok byl v roce 2011/ nová okna/, 3168 denortupňů a teplota 4,15 stupňů a spotřeba 506GJ.http://www.vyteza.cz/download/denostupne_1996_2013.pdf

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.08.14 20:04
avatar

tohle prostě nelze, stará dřevěná okna (dvojitá) nejsou totéž co stará okna jednoduchá na paneláku. Tam výměnou ušetříte neskutečné náklady, protože ty staré se časem prostě rozšklíbili ve všech spojích a rámu a i u zdi prostě kde to šlo a dokonce netěstnostmi foukala meluzína. výěnou za okna solidního výrobce se změnil komfort bydlení naprosto "totálně" i ve smyslu zvukotěsnosti.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: pavlikl
Datum: 09.09.14 22:11

Vidím, že na to každý má zcela jiné názory, podle mě je zateplení baráku daleko výhodnější oproti zateplení paneláku.

Zateplení celého domu výjde o něco málo dráž než v rozpočtu zateplení stěn bytu 3+1.

Lešení u panelových domů je drahé, nic si člověk neudělá sám, tudíš práce je drahá. Vše dělá firma ta si vezme také dost a navíc si přihodí také na materiálu a ještě úvěr to navýší.

Na rodinném domku se to proto vyplatí že to výjde mnohokrát levněji, tam na tolika zdech to ušetření tepla poznáte.

V paneláku ušetříte sice nějakou korunu, ale po dobu životnosti polystyrénu se to zcela jistě nevrátí, prostě firmy chtějí vydělávat a lidé vidí pěkně zateplený panelák a uvažují zcela jinak.

To je můj názor.

Od: paw®
Datum: 10.09.14 11:25

Abyste si mohl overit/doplnit iformace, tak se zkuste zajit podivat na ForArch. Prisla mi ted pozvanka na doprovodny program k zateplovani bytovych domu.

4/ Dům plný úspor,

18. 9. 2014 (čt) 14.30 – 17.00, registrační formulář (zdarma)

·Vyplatí se zateplovat bytový dům? Zvládnete uřídit proces revitalizace bytového domu sami?

Prezentace je zaměřena na reálné zkušenosti s revitalizacemi bytových domů. Zaměřuje se na oblast důkladné přípravy revitalizace a následně její kvalitní řízení při realizaci.

·Významné úspory při vytápění bytového domu z centrálního zdroje tepla.

Prezentace je zaměřena na alternativní cesty k trendu odpojování od centrálních zdrojů tepla a budování vlastních kotelen. Seznamuje posluchače s výhodami i nevýhodami odpojení a technologiemi, které umožňují aktivně řídit a regulovat odběr při vytápění z centrálního zdroje tepla (CZT).

http://www.forarch.cz/2014/cz/dopr_prihl.asp?p=8620

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.09.14 10:13
avatar

velká města v dnešní době na odpojení od centrálního vytápění nedávají panelovým domům (stavební a jiná) povolení. Debata o odpojení je tak bezpředmětná. Lze se jedině soudit, ale které SVJ má prostředky a čas na řízení . . . . žádné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: straka
Datum: 16.12.14 18:28

Váš názor je úplně mimo a přijde Vás v případě prosazení velmi draho.

V našem SVJ 34 bytů 5 pater dvoj panelák jsme byli jedni z prvních ve městě Klatovy od roku asi 2002.

Celkové úspory již zaplatily zateplení fasády, čili je "zdarma" a nyní vyděláváme úsporou cca 30% tepla,

Fond oprav jsme zvýšili jen kvůli pořízení výtahů, zateplení se musí zaplatit samo jinak Vám někde utíkají peníze.

Zateplení nám zaplatilo i prosklení všech lodžií, aniž na ně museli majitelé bytů dát korunu.

Půjčka na zateplení uhrazena asi do 10 let. Další podrobné údaje můžete získat přímo na místě

u předsedy SVJ. Pozor polystyren musí být zásadně montován na 8 buchet lepidla, čili vznikne mezera 1-1,5cm

princip dvojité zdi a odvětrání vlhkosti touto spárou probíhá směrem vzhůru, pára totiž na rozdíl

od mnoha odborníků stoupá vzhůru je lehčí než vzduch(na rozdíl od mlhy..)

Nenechte se přesvědčit od odborníků dodavatelů, že se desky polystyrenu lepí po celém obvodě

jak je školí "odborné firmy" v tom případě Vám zplesniví některé stěny paneláku, my ho máme suchý

všude. je nutné ucpat kromě fasády polystyrenem ještě jiné díry, kam teče zvýšení plateb

do fondu oprav, tady se nemusíte doplatit.

V zásadě platí, že zateplení je "zdarma" a zaplatí se z úspor tepla!.!

Pokud ne je chyba jinde.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.