Plot místo domu

Od: Datum: 17.07.14 15:19 odpovědí: 9 změna: 18.07.14 13:05

Dobrý den,

prosím o radu,

jelikož soused zboural starý dům sousedící s mým pozemkem,který tvořil vlastně hradbu,tak místo něj postaví plot.Přišel s tím,že plot posune o velikost zákrapu,jenž při starém domě byl-to je vše v pořádku.Jenže podle katastrálních map má být jeho zákrap rovnoběžně s vedlejším sousedem(jehož zákrap je široký necelých 60cm),ale on přišel s plánky,kde má ten zákrap naměřen na 76cm od svého projektanta.Nevím,kde mohu sehnat nějaké info o tom,kolik ve skutečnosti ten zákrap má být.Podle starých stavitelů se pohybuje od 50 do 60cm,proto nevím,kde přišel k tomu rozměru.

Předem děkuji za odpověď Nekola


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.07.14 15:29
avatar
Nechte si vyměřit pozemek a víte na čem jste :)
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.07.14 15:37

Viděl bych to taky tak. Jinak jde o spor o 25 cm pozemku, což koresponduje s tloušťkou čáry v katastrální mapě.

doplněno 17.07.14 15:40:

Jinak mě zarazil výraz zákrap. Přiznám se bez mučení, narazil jsem na něj prvně v životě, ale strejda G. jako obvykle pomohl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.07.14 16:31
avatar

Zarkap je zaprazi. Davam to sem, aby to dalsi lidi nemuseli hledat :)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: dako®
Datum: 17.07.14 16:59
avatar

dakon- Díky, jak jsem stará, tak jsem slovo " zákrap " ještě neslyšela. Teď jsem zas o něco chytřejší . *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od:
Datum: 17.07.14 17:45

To není zcela přesné. Zákrap je části pozemku od zdi budovy až po okraj přesahující části střechy.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.07.14 08:37
avatar

Dekuji za upresneni, me to tak vypadlo z googlu :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: neki*
Datum: 18.07.14 07:28

Zápraží,je místo pod přesahem střechy na straně vchodových dveří,ale zákrap-bohužel jsem nikde přesné vysvětlení nenašel-je místo okolo domu-používané na svod vody,když na domě nebyl okap-používaly se podokapnice nebo se to jen betonovalo,a patřilo to k domu.Jako do dnes se musí sousedovi umožnit si opravit plot nebo dům-musí být volné místo myslím 1m,tak na čištění zákrapu se též musel soused pustit.Je mi jasné,že jinak než že si to nechám přeměřit,to asi nepůjde,jelikož jsem prvně viděl,že pozemek i základy domu si někdo vyměřuje jen pásmem.

Děkuji za odpovědi.

Datum: 17.07.14 17:03
avatar

neki, nevím kam si chce postavit soused plot, a vím jen to, že by to měl postavit na svém území, nikoliv na Vašem. A kde je hranice jeho a Vaše nelze přesi sdělit podle nějaké zvyklosti, 50-60cm od něčeho někam..

Hranice pozemkku je třeba odborně zaměřit, páč nevíte kde je hranice pozemku ani vy, ani soused. Jen to tušíte.

Vyměření vyjde +/- na 5000Kč, ale máte jistotu, kde je Vaše a Jeho...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: viera
Datum: 18.07.14 13:05

Rozhrady

§ 1024

(1) Má se za to, že ploty, zdi, meze, strouhy a jiné podobné přirozené nebo umělé rozhrady mezi sousedními pozemky jsou společné.

(2) Společnou zeď může každý užívat na své straně až do poloviny její tloušťky a zřídit v ní výklenky tam, kde na druhé straně nejsou. Nesmí však učinit nic, co zeď ohrozí nebo co sousedovi překáží v užívání jeho části.

§ 1025

Kde jsou rozhrady dvojité nebo kde je vlastnictví rozděleno, udržuje každý svým nákladem, co je jeho.

§ 1026

Vlastník není povinen znovu postavit rozpadlou zeď, plot nebo obnovit jinou rozhradu, musí ji však udržovat v dobrém stavu, hrozí-li následkem jejího poškození sousedovi škoda. Dojde-li však k takovému narušení rozhrady, že hrozí, že se hranice mezi pozemky stane neznatelná, má každý soused právo požadovat opravu nebo obnovení rozhrady.

§ 1027

Na návrh souseda a po zjištění stanoviska stavebního úřadu může soud uložit vlastníkovi pozemku povinnost pozemek oplotit, je-li to potřebné k zajištění nerušeného výkonu sousedova vlastnického práva a nebrání-li to účelnému užívání dalších pozemků.

§ 1028

Jsou-li hranice mezi pozemky neznatelné nebo pochybné, má každý soused právo požadovat, aby je soud určil podle poslední pokojné držby. Nelze-li ji zjistit, určí soud hranici podle slušného uvážení.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.