Řešení sporu se sousedem

Od: Datum: 17.07.14 09:24 odpovědí: 10 změna: 17.07.14 17:06

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na názory Vaše, ohledně vysázených stromů. Sousedi před rokem odkoupili zbytek pozemku u jejich domu - do té doby ho zastavěli a používali bez souhlasu obce, zkrátka si ho přivlastnili a nepatřil jim. Na pozeku byly před více jak 15ti lety vysazeny stromy a keříky. Do nynějška s tím nikdo neměl problém, až teď když se chcem nastěhovat a zrekonstruovat domek rodičů. Pozemek je již v jejich vlastnictví a oni spustili, že jim stromy (višně) vadí svým košatým vzrůstem a chtějí po nás, abychom je zkrátili. Sice je rodiče zasadili, ale oni pozemek odkoupili a tak si myslím, že tím ty stromy a keříky patří jim a my nemáme povinnost je ošetřovat. Nebo se pletu? Díky za odpověď

Další věc, která jim po 20 letech vadí je udírna, kterou máme u plotu pozemku, který ještě před rokem patřil obci. Stěžují si, že jim před x lety, když jsme byli ještě malými dětmi a opékalo se v létě drobek častěji, táhl smrad do baráku, přitom od jejich domu je to minimálně 3 m. A další věc, kterou po letech vytáhly - na zahradě máme vysázené jehličnany (u plotu parcely, kterou koupili před rokem) a stěžují si, že jim větve zasahují do pozemku a koruny stromů stíní. Nechápu co jim stíní, když na té straně kde mají parcelu (garážové stání a o 5m dále uzavřené zahradní sezení) vychází slunce, z té strany na domku nemají jediné okno, svou zahradu mají více jak 6m nalevo od vysazených stromů a od domu na který údajně stíní je to zhruba kolem 10m. A teď si vymysleli, že si udírnu s krbem máme postavit jinde, abychom jim tam nesmrděli a jehličnany respektive větve na jejich pozemku zarovnat do roviny s oplocením a výšku též zkrátit. Opravdu mají takové právo, nebo jen zkouší na co se chytíme a uděláme to za ně? Podle toho co tu čtu, by se o vysazené stromy na jejich již odkoupeném pozemku měli starat oni a ořezání větví, zasahujících do jejich pozemku,je též jejich starost, nebo se mýlím?Mnohokrát děkuji za odpověď a pomoc při vyřešení tohoto nesmyslného sousedského sporu


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.07.14 10:02

Důkladný právní rozbor asi provede někdo jiný (aaella? ). Po stránce praktické: Čím víc si necháte líbit, tím víc budou sousedi požadovat. Nedoporučuji taktiku mrtvého brouka, mohlo by to působit submisivně. Spíš dát slušně a důrazně najevo, kam mohou zajít a kam už ne. Co se týká porostu na jejich pozemku, ten je skutečně jejich, tedy jim to takto vysvětlit, nech s tou informací a porostem naloží dle svého. Převislé větve nad jejich pozemek mohou za určitých okolností odstranit, na to mají právo. Nesmí při tom ale stromy poškodit, tzn. postupovat s citem. Co se týká stínění, tady budou mít s největší pravděpodobností smůlu. Hygiena z toho vycouvá, obecní úřad s tím nebude chtít mít nic společného. Z hlediska hygieny a příslušných předpisů lze vyžadovat přístup světla do obytných místností, existuje na to osvitová studie. Ale pokud se to má tak, jak píšete (nemají tam okno, zastínění jen po malý časový úsek), tak nemají šanci prorazit. Co se týká udírny postavené 3 m od sousedova domu, to osobně považuji za krajně nevhodné a jejich stížnost za oprávněnou, ale na místě jsem nebyl.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: amore
Datum: 17.07.14 10:15

Děkuji moc za odpověď. Jen nechápu, proč to s tou udírnou řeší až teď a neřešili to v době, kdy jim to nejvíce vadilo?! Nechtěli jsme si zbytečně přidělávat práci bouráním a opětovným stavěním udírny a krbu na jiném místě, ale jedná se o pozemek patřící k okálu a ty jak jistě víte jsou v šíří baráku. A tolik míst kam ho umístit bohužel není. Pokud bychom to tedy přemístili, respektive posunuli od současné polohy krbu o další 3m dál od jejich domu, bude už toto přijatelné? Nalepit to na barák nechcem z důvodu, že by ten kouř šel přímo do našeho domu. Po přesunu by to bylo zhruba v polovině mezi oběma okály. Taktéž děkuji za reakci

Datum: 17.07.14 10:28

Jak jsem psal, nebyl jsem u Vás, těžko soudit. Jakkoliv vnímám umístění krbu jako nevhodné (chápu, že jinam to dát nešlo), tak posování krbu je takový ústupek sousedovi, že bych to dobrovolně nedělal. Co se týká té vzdálenosti, z hlediska stížnosti souseda to nic nemění, pokud si bude stěžovat na obtěžování kouřem, je případnému úřadu jedno, zda je to 3 metry nebo 6. Pokud dojde na likvidaci černé stavby přes stavební úřad, pak je rovněž jedno, kde krb stojí. Pokud tedy nemáte stavbu krbu oficiálně povolenou, to by zcela měnilo situaci.

doplněno 17.07.14 10:40:

Možná vnímáte ten rozpor v mých odpovědích. Je to tak. Z hlediska práva to vnímám jinak, než z hlediska Vašeho dalšího působení v daném místě.

Na Vaši otázku proč to řeší až teď: Říkáte, že v domě bydleli rodiče, jste tedy evidentně mladší, než sousedi. Vůči Vašim rodičům si to nedovolili, teď to na mladé zkouší. Je to tak? Takže pozor! Tady se kolíkuje hřiště a nastavují nová pravidla k nadcházejícímu klání. Jaká pravidla se nastaví, taková budou. Změnit pravidla během hry je mnohem obtížnější než na začátku.

P.S.: Řeším se sousedy to samé. Někdy je to opravdu těžký, ale v tuto chvíli máte ohromnou výhodu. Čas je na Vaší straně, zbývá Vám ho víc a tím i sil...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.07.14 10:41
avatar

Při podobných sporech říkám, co byste dělali vy na jejich místě. Příklad udírna, je jedno, jak daleko od hranice je udírna, jde o to, zdali je obtěžujete kouřem, zápachem, vůní nad míru obecnou. Když 10 let si budu říkat, to nevadí, že jde kouř do obyváku, jednou mne to opravdu přestane bavit...

Jestliže Vᚠstrom zasahuje na jejich pozemek, jim to vadí, je vaší povinností udělat nápravu. Když tak neučiníte, můžou ve správný čas odstranit...ale nesmí poškodit strm.

...a používali bez souhlasu obce, zkrátka si ho přivlastnili a nepatřil jim... jak to víte, že bez souhlasu? Co když napíšu, že se o pozemek nikdo nestaral, a oni ho dali do pořádku?

doplněno 17.07.14 14:33:

Přeji Vám ze srdce, aby úřady umravnili sousedku a ta se zastyděla.

Bez úřadu těžko dosáhnete úspěchu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: amore
Datum: 17.07.14 14:29

My udírnu vůbec nepoužívám, jediné co se děje, že si jednou za čas při hezkém počasí sedneme ke krbu a opečeme si buřta nebo maso. Ale každý víkend nebo den se to nekoná a konat nebude. Já hlavně u toho kouře nepochopila, proč to řeší a vytahuje teď, proč když jí to smrdělo do domu před 20 lety toto neřešila v danou dobu a vyčítá to teď?! A jinak ano na 100% nemohu tvrdit že si to přivlastnili, ale vystavět na cizím pozemku bez souhlasu jak našeho, tak obce a vlastníka...to si myslím že mluví za vše. Mají to blíž jak 2m nejen k našemu pozemku, ale i k obecnímu chodníku a silnici a žádné souhlasy jsme nedávaly. A jelikož nyní vše řeším se staveb. úřadem, tak tuto skutečnost vím. Jinak bych o nějaké vzdálenosti od sousedovi hranice nevěděla. To samé nikdo netuší a nebo tuší a nechtěj vyřizovat papíry k územním souhlasům či ohláškám a mají dost věcí na černo. Já se toho bojím už kvůli oné zmiňované sousedce, takže vše co chceme nyní na pozemku dělat budu mít podložené a odsouhlasené úřadem a sousedy. Další věc je, že na tom pozemku, který už je rok v jejich vlastnictví postavili obrovskou uzavřenou pergolu a dle mého názoru na ní je potřeba buď souhlas nebo ohláška a též souhlas vlastníka sousední parceli, protože to je blíže jak 2m od hranice. Jinak na začátku jste se ptal, co bychom dělali my, kdybychom byli na jejich místě. Já nejsem takové řešítko - chápu že si lidé v létě chtějí posedět u ohýnku a něco si opéct, není to každý den a hlavně, pokud mi jde smrad do baráku, tak zavřu okna a vyvětrám, až to ukončí.. Dělám to i nyní v jiném místě bydliště a jsem v klidu. Proč mám být svině a dělat naschvály?! Tato sousedka má jediný problém, a to, že někdo bude mít domek a zahradu komplet nově zrekonstruovanou a ona už nebude patřit k těm, co to mají hezké, ale omezovat a nechat si dirigovat kde máme co mít postavené, na to jí kašlu...

Datum: 17.07.14 10:46

Dobrý den,

dnes jenom v rychlosti a jen zčásti (víc toho nestihnu ): Stromy samozřejmě patří vlastníkovi pozemku, platilo to jak podle starého tak podle nového občanského zákoníku (dále jen "NOZ"):

§ 1067 z.č. 89/2012 Sb.:

Strom náleží tomu, z jehož pozemku vyrůstá kmen. Vyrůstá-li kmen na hranici pozemků různých vlastníků, je strom společný.

Vlastní-li sousedé sousední pozemek, což zjistíte nahlédnutím do katastru nemovitostí (stačí i přes internet na www.cuzk.cz), tak povinnost pečovat o stromy má vlastník pozemku, tedy sousedé. Přiznám se, že vůbec nechápu, proč by měli po jiném požadovat úpravu jejich vlastních stromů a keřů, zejména patří-li jim. Protože se nejedná ani o kácení stromů, neměl by být pro ně problém ony koruny upravit. Mimochodem, je moc hezké, že slovo "kácení" není nikde v zákoně přesně definováno , ale to je už je jiný problém.

Nicméně, šestým smyslem si myslím, že to ve skutečnosti může být trošku jinak, nemyslím, že to, co uvádíte není pravda, ale je tam něco možná mnohem více, co jim vadí a teď to řeší přes "udírnu, stromy a keře". Může tam být něco, o čem ani nevíte.

U Vás těch problémů je více, v případě, že by se "požadavky" sousedů stupňovaly, doporučuji návštěvu místního advokáta, tam by se to mělo řešit komplexně. Je potřeba celou situaci vidět na místě, v reálu.

Je zcela evidentní, že sousedé zkouší, co vydržíte a mají pocit, že mají zákon na své straně. Ale tak jednoduché to opravdu není.

Co se týče obtěžování kouřem,apod.:

§ 1013 NOZ

[Pozemek jiného vlastníka]

(1) Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.

Myslím si, že pokud tam mají garáž, nejedná se o podstatné omezení obvyklého užívání pozemku, je pravda, že například na Moravě "míru nepřiměřenou místním poměrům", obzvláště na vesnicích, posuzují místní soudy velmi volně. Na zdejších dědinách je více zvykem, že se tam udí, chová dobytek, zkrátka více to tam "smrdí". I když některé rozsudky mi hlava nebere

Co se týče stromů v blízkosti hranice se sousedem, dle NOZ:

§ 1017

[Stromy v blízkosti hranice pozemků]

(1) Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel sázení stromů v těsné blízkosti společné hranice pozemků, a vysadil-li je nebo nechal-li je vzrůst, aby je odstranil. Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 m a pro ostatní stromy 1,5 m.

(2) Ustanovení odstavce 1 se nepoužije, je-li na sousedním pozemku les nebo sad, tvoří-li stromy rozhradu nebo jedná-li se o strom zvl᚝ chráněný podle jiného právního předpisu.

Tohle ustanovení však platí na vysázení stromů od 1.1.2014, tedy mělo by platit (přechodná ustanovení NOZ jsou doslova " výkladovým peklem" celého zákoníku).

No, a poslední, co se týče ořezu převislých větví a kořenů:

§ 1016

(1) Plody spadlé ze stromů a keřů na sousední pozemek náleží vlastníkovi sousedního pozemku. To neplatí, je-li sousední pozemek veřejným statkem.

(2) Neučiní-li to vlastník v přiměřené době poté, co ho o to soused požádal, smí soused šetrným způsobem a ve vhodné roční době odstranit kořeny nebo větve stromu přesahující na jeho pozemek, působí-li mu to škodu nebo jiné obtíže převyšující zájem na nedotčeném zachování stromu. Jemu také náleží, co z odstraněných kořenů a větví získá.

(3) Části jiných rostlin přesahující na sousední pozemek může soused odstranit šetrným způsobem bez dalších omezení.

To už platí i pro stromy stávající.

Sousedské vztahy se mnohdy špatně řeší jak po stránce právní tak po stránce lidské. Já si spíše myslím, že sousedé mají pocit, že "se nastěhovali mladí", tak si k Vám více dovolí. Zkuste kompromis - v něčem ustoupit (sestříhání větví) v něčem setrvat a nevšímat si toho.

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 17.07.14 10:50

Zdravím aaello, takže za dva dny podruhé: Naprostý souhlas, poslední odstavec pozlatit a zarámovat

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.07.14 11:52

... jen, kdyby to v praxi nebylo mnohem smutnější :(. Bohužel, teď tu chvíli neporadím, mizím tam, kde není signál

Ohodnoceno: 0x
 
Od: amore
Datum: 17.07.14 13:38

Moc děkuji za rozsáhlou odpověď. Já si myslím, že největší problém je ten, že sousedka je baba závistivá a když nevidí na pozemek co se na něm děje tak je z toho špatná. Co se týče smradu z udírny - udírna je postavená, ale nikdo v ní nic nedělá. Jediné z čeho jde kouř, když si jednou za čas upečeme buřty nebo maso a to taky neděláme a nebudeme dělat každý den. Jiní sousedi to mají nalepené na okálu a taky ten smrad z grilování neřešíme. Prostě pokud nám to smrdí, tak nevětráme a vyvětráme, až dogrilujou. Bohužel u této paní to asi snadno nepůjde, ale pokusíme se. Jestli hodlá dělat problémy a to tam ještě nejsme ani nastěhovaní, tak ji taktně upozorním na to, kolik věcí na zahradě má a to bez našeho souhlasu, který potřebují pokud to mají blíž jak 2m k hranici s námi. Nechci nikomu dělat problémy, a i z toho důvodu vše co chceme na zahradě postavit chci mít odsouhlaseno od sousedů a schváleno staveb. úřadem. Nemám v plánu čekat na nějakou sviňárnu ze strany závistivého souseda a pak mít oplejtačky se zákonem. Pokud bychom teď na komín krbu s udírnou, kterou nepoužíváme, udělali redukci a natáhly komín dál od nich, pak by snad nemusel být problém, nebo ano? Stejnak směr větru neovlivníme a i kdyby to od nich bylo dál než 3 nebo 6m, stejně se to k ním může dostat. A pokud tedy na krb není povolení a stojí tam více jak 20 let, můžou s tím být i nyní problémy?Mysleli jsme, že ho posuneme pro její klid o další 3m, ale zjistila jsem, že tam jsou skoro metrové základy a jenom kvůli ní se nám to bourat a přemysovat nechce :(

Datum: 17.07.14 17:06
avatar
Myslím si, že ani tak nejde o to, že se nastěhovali mládí. Ale spíš o to, že MY jsme skoupili pozemky, kouknete jak jsme bohatí a teď tu budeme dělat pořádek...
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.