Smlouva mezi sousedy

Od: Datum: 16.07.14 01:01 odpovědí: 5 změna: 16.07.14 15:50

Dobrý den,

chtěla bych Vás poprosit o radu ke koupi sklepu, jež katastrálně patří k jinému bytu.

Se sousedy ve vchodě jsme se dohodli na koupi jejich sklepu. Věc bychom chtěli ošetřit jen tzv. "sousedskou smlouvou" a vyhnout se tak složitému řešení na katastru, eventuelně souhlasu sousedů. Dohodli jsme se, že zde bude uvedeno, že v případě prodeje jejich bytu, nám bude vrácena celá zaplacená částka.

Zajímalo by mě, zda to lze takto řešit. Co by mělo ve smlouvě být uvedeno. Eventuelně jaké komplikace by mohly nastat.

Laura F.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.07.14 07:51

Odpověď na tuto otázku není jednoduchá. Jedná se o sklep nebo o tzv. sklepní kóji? Rozdíl: sklep - místnost (uzavřená, stěny pevné, nikoliv z prken), kóje - obvykle dřevěná, stěny z prken. Jak je onen sklep definován v prohlášení vlastníka? Pokud by se jednalo o sklep, nikoliv sklepní kóji, jednalo by se právně o příslušenství bytu a příslušenství bytu (narozdíl od příslušenství jiných) nemůže být samostatným předmětem převodu. Sklep, jako příslušenství bytu, se navíc započítává do podlahové plochy bytu, změna by musela jít jak přes katastr (získali byste větší podlahovou plochu, sousedům by zůstala menší PP), tak i přes stavební úřad, ale tady to zase závisí na vyjádření katastru.

Uzavřu-li to: Nechcete-li jít přes katastr, tedy nechcete-li, aby Vám sklep vlastnicky patřil, stačí Vám tedy pouze smlouva o výhradním užívání sklepu, není problém takovou smlouvu sepsat s tím, že se stanoví doba platnosti této smlouvy a kolik se za ni zaplatí. Platnost smlouvy by skončila nejpozději okamžikem převodu bytu, k němuž sklep jako příslušenství náleží a pokud by k převodu bytu došlo dříve, tak jsou převodci bytu povinni vrátit vám poměrnou část nájemného.

Zodpovězení otázky je opravdu na osobní setkání s advokátem, věc není úplně právně jednoduchá. Byť si člověk řekne, panebože, jedná se jen o sklep :(.

Ohodnoceno: 5x
 
Od: laura2f
Datum: 16.07.14 15:24

Dobrý den,

nejedná se o sklepní kóji, ale sklep. Měla bych představu o smlouvě o výhradním užívání sklepu, jak píšete. Ještě mám trochu času popřemýšlet. Cena za právníka byla asi třetina prodejní ceny sklepu, tak jsme se chtěli se sousedy domluvit na dobře formulované smlouvě. Děkuji Vám moc za osvětlení věci a za rady :)

Datum: 16.07.14 15:35

Zkuste to i bez právníka. Dle NOZ se preferuje platnost smlouvy před neplatností. Nemusíte mít ve smlouvě žádné právní výrazy, stačí, aby bylo jasné, co se pronajímá, komu, za kolik a do kdy. Předejte si klíče (písemně) a dejte si tam, že po dobu platnosti smlouvy nesmí majitelé sklepu bránit v jeho užívání, jinak máte právo sjednat si přístup do sklepa a důvody odstoupení od smlouvy (například když nezaplatíte nájemné nebo když nebude moci sklep užívat).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laura2f
Datum: 16.07.14 15:50

Rozumím. Jen ještě jedna věc. Nevím, jak formulovat naši "předávku peněz". Já jsem chtěla nájem. Sousedé ale trvají na "koupi", která ovšem bude jen mezi námi a nebudeme to řešit přes katastr atd. Měli bychom složit částku, která by nám v případě prodeje bytu sousedů byla vrácena. A toto zaneseno ve smlouvě. To znamená o nájem se nejedná, o klasickou koupi také ne. Je to celé nešikovné,vím..byla bych raději za nájem, ale o sklep stojíme, tak už to nějak potřebujeme dotáhnout :)

Datum: 16.07.14 12:29

Podle nového OZ pronajat na 99 let

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.