Topení dřevem: kotel - krb

Od: Datum: 13.07.14 20:43 odpovědí: 5 změna: 14.07.14 04:08

Dobrý den

S manželkou máme v plánu postavit si svůj vlastní rd domeček. Na hlavní topení by byl plynový kotel (podlahové topení). Uvažujeme ještě o topení dřevem. Nevíme ale zda do projektu dát dřevo kotel a nebo krbové kamna s výmněníkem. Na toto topení by jsme asi musely dát nádobu do které by se nahřívalo toto teplo.

Poradíte co by nás mohlo přijít levněji a účelnější?

Děkujeme


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: janm*
Datum: 13.07.14 20:58

Dobrý den

Pokud bude v domečku nějaké "centrální vytápění" (plyn, el. kotel atd.) pak na Vašem místě osobně bych si pořídil jen kamna bez tepl. výměníku a prostor domečku bych si již teď "rozvrhl" tak aby většina vytápěných prostor měla vůči sobě "otevřenou dispozici". Kamna tedy chcete-li na dřevo bych koupil taková kde je možný delší nepřerušovaný "stáložárnější" provoz s delší periodou přikládání něco na způsob "kanadských kamen", na trhu jsou ale i levnější. Tím pádem by jste si nemuseli komplikovat situaci s akumulační nádrží, s obestavbou (v případě vložky) měli byste snadnou obsluhu údržbu a i případnou opravu či výměnu. Sám kamny bez výměníku vytápím, takže vím že to lze docela krásně, podmínkou je aby šlo o kamna jež jak jsem již uvedl uměla se dřevem topit stáložárně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 13.07.14 21:12

Jinak tedy doporučuji položit Váš dotaz spíše do "rubriky" domácnost a bydlení na tomto "fóru" poraďte.cz, jistě dostanete více odpovědí

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.07.14 21:24

1) U novostavby rodinného domu budete mít tak malou tepelnou ztrátu, že bude problém uregulovat kamna. Takže rozhodně doporučuji v projektu počítat s akumulační nádrží. Ze které pak můžete ohřívat i TUV.

2) Ceny solárních kolektorů hodně klesly, takže opět pro aku...

3) Plynový kotel můžete klidně vypustit, a pořídit si tepelné čerpadlo vzduch-voda. 8kW cca 30 000,-, ve velkých mrazech si přitopíte kotlem/krbem. Ušetříte plynovou přípojku, další komín, atd...

doplněno 14.07.14 09:22:

ještě jsem zapomněl...

u novostavby určitě počítejte s rekuperací vzduchu.

Tím Vám vznikne možnost vytápět celý dům výměníkem voda/vzduch a ušetříte další peníze za radiátory a podlahové topení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 13.07.14 22:08

Jak píše req... .Novostavba má velice dobré izolační vlastnosti - nízkou tepelnou ztrátu. Ted je otázka kolik chcete investovat do teplovodního topení a zda se to vyplatí . Počítejte komín 20tis. , nějaká kamna na dřevo od 15-60tis. , aku nádrž 30 tis. , rozvody ,regulace , práce .

Zároven bych doporučil kamna dát do většího prostoru , který muže rozvést teplo , a udělat stěny členitější a s větší akumulací (kámen , beton) .Protože tak se vyhnete větším vykyvum teplot.

Dnes je takových možností a pokud máte plyn , tak bych si myslel že chcete spíše rezervu , která je nezávislá na elektrice. Jinak bych šel jen do plynu . budete mít velice nízkou spotřebu a je jen na vás zda si pořídíte další takzvaně složitý krám o který se budete muset starat(čistit sklo , popel , dřevo v obyvaku)

Pokud bych se chtěl dívat na ohen , tak si pořídím plynový krbOhodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 14.07.14 04:08

Já kdybych si stavěl domeček(jednopodlažní - jen né schody!), tak bych ho co nejvíce zateplil - čili měl součnitel prostupu tepla obálky(kromě oken a dveří) na hodnotu ne horší jak U=0,1W/m2.K včetně podlahy a stropu. V oknech trojskla. A udělal bych si dostatečně velkou technickou místnost(kotelnu) s komínem na tuhá paliva. Ten komín by byl umístěn tak, aby se na něj dal napojit kotel na dřevo v kotelně a zároveň krbová kamna bez teplovodního výměníku u televize. No a manželce bych vyhověl a kde by chtěla podlahové topení, tam bych jí jen dal. Měl bych topení plynovým kotlem a udělanou přípravu pro eventuelní instalaci kotle na dřevo. Každopádně bych si pořídil malá krbová kamna do 5kW(max.7kW) a uviděl bych v zimě, jak mi vše vyhovuje, Asi bych ani už kotel na dřevo neinstaloval, krbová kamna s plamínky by dala dost tepla i radosti z plamínků. Možná by pársetlitrová akumulační nádrž s výměníkem pro TUV byla vhodná.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.