Revize za plyn v družstevním bytě

Od: Datum: 15.07.14 05:11 odpovědí: 10 změna: 15.07.14 13:33

Dobrý den, bydlím v družstevním bytě, vchod má 2 patra, a plyn je rozvedený po celém domě kromě našeho bytu kde nikdy nebyl nainstalován. Plynový rozvod je pouze na chodbě, před naším bytem končí. Je nás zde 7 bytů a každý platí ročně 1082 kč za "revizi". Družstvo mi zamítlo požadavek na sproštění tohoto poplatku, s tím že se jedná o společné prostory,

Otázka z ní: Má Bytové družstvo právo tento poplatek vybírat od člena či nájemníka, který plyn nemá a neužívá?

Děkuji s Pozdravem Mirek W.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.07.14 08:14
avatar

ta cena za revizi ročně cca 8000 je podle mého názoru přemrštěná a u nás se revize hradí z FO, takže to nehradíme jakoby přímo. jelikož se jedná o společné prostory je podle mě nanejvýš "slušné" abyste nebyl správou domu obtěžován a tato platba byla hrazena z FO. Formálně by u Vás mělo být někde ve stanovách, že tyto platby hradíte separátně mimo fond oprav, ale pochybuji, že tam nějaké takové ustanovení máte. Revize elektroinstalece ve spol. protorách také hradíte zvlášť, revize kanalizace také hradíte zvlášť . . . .? Doplňte prosím na co je vlastně plyn do prostorů, které popisujete, zaveden.

doplněno 15.07.14 08:16:

mj. u nás probíhají revize výtahů (poměrně často) vč. oprav a všechno jde ze společného fondu oprav. Je to logické ne.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mirekw*
Datum: 15.07.14 09:11

Revize za plyn je účtována z FO ale požádal jsem družstvo o výpis nákladů za opravy a údržbu za rok 2013 a dali mi mimo jiné i tuto částku ze seznamu za revizi plynu.

A plyn který je v domě se používá pro bytové jednotky jako zdroj tepla a vaření ..snad i v koupelně na ohřev vody ale to nevím.

Datum: 15.07.14 08:30

Člen družstva má povinnost se finančně podílet na chodu družstva, revize zařízení ve společných prostorách nevyjímaje. Otázka zní v jaké výši. Pokud nemáte zaveden plyn do bytu a ostatní ano, je hrazení poplatku ve stejné výši jako u ostatních mírně řečeno nespravedlivé. Píšete: ... člen družstva nebo nájemník... Je nájemník členem družstva nebo vlastníkem bytové jednotky? V našem družstvu máme i ryze nájemní byty, kde nájemník není členem družstva, ani vlastníkem bytu. Po takovém nájemníku vyžadovat obdobný poplatek považuji za protiprávní. Po členu družstva je to naopak legitimní, byť subjektivně vnímáno jako nespravedlivé nebo neslušné. V rámci vzájemné slušnosti a ohleduplnosti by skutečně bylo nejjednodušší Vám poplatek odpustit. V rámci jednoduchosti administrativy na straně družstva zase uhradit jako celek z FO (pro Vás nic neřeší, ale co oči nevidí, srdce nebolí).

Z druhého úhlu pohledu (člen představenstva družstva): Rozúčtovat spravedlivým způsobem veškeré náklady družstva mezi jednotlivé členy prostě nejde nebo je to alespoň neskutečně obtížné. To mi můžete věřit.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: mirekw*
Datum: 15.07.14 09:27

Byt není náš patří družstvu, ale manželka se kterou zde bydlíme, ta je "jakože majitelka" členkou družstva.. čili jjá sem snad jen uživatel.

...že je asi složité řešit jednotlivce ve výučtování celkově, tak to věřím. Ale každopádně děkuji za Vaše vyjádření.

Od: buss
Datum: 15.07.14 09:53

Trochu zmatky, revize v bytě se nedělá, není povinná, lze dělat kontrolu. Revizi společných částí hradíte, ale požádejte o osvobození, když ho nepoužíváte. Za barák 24 bytů včetně společných částí za 6480 Kč. Najděte jiného "revizáka"

doplněno 15.07.14 11:06:

Není to revize z bytu... V bytech nebyl? No pěkně drahé. Buřte se! Jsou to vaše vyhozené prachy.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: mirekw*
Datum: 15.07.14 10:17

Není to revize z bytu... je to jen za revizi celkovou ze vchodu. Ale zkusím se zajímat o ten výraz "Požádat o osvobození"

Děkuji za názor.

Mirek W.

Datum: 15.07.14 11:21
avatar

Způsob úhrady nákladů za společné proistory,o tom rozhoduje v domě domovní samospráva.Pokud se na schůzi,kterou samozřejmě nepokládáte za zbytečnou,ozvete a získáte podporu členů,tak můžete v rámci domu rozhodnout o změně dodavatele služby,tedy v tomto případě revize rozvodů plynu.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mirekw*
Datum: 15.07.14 12:11

Beru také Váš názor na vědomí a udělám v tom zajisté nějaké kroky vpřed.

Děkuji za názor.

Datum: 15.07.14 13:33
avatar

podle mě je elementární a to opakuji, že standardem je tyto platby činit z FO, který je apriori zřízen na financování všeho co se děje kolem společných prostor a společných částí bytového domu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 15.07.14 13:30

Samospráva není povinná. Neplést si s členskou schůzí bytového družstva.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.