Podkladní beton - jak na něj?

Od: Datum: 12.07.14 20:45 odpovědí: 6 změna: 13.07.14 21:45

Zdravím, rekonstruuji starý barák a přistavuji k němu novou místnost (původně chlévy). Chlévy jsme zbourali, udělali komplet základy do výšky cca 50 cmm nad okolní terén. Podél základů a podél společné zdi se sousedem jsou vedeny drenážní trubky zasypané štěrkem frakce 16/32. Nyní vyrovnáváme vnitřek po úroveň těch základů. Skladba bude následující: kámen, suť, rozdrcené staré tašky, cca 10 cm štěrku frakce 16/32 a cca 8 - 10 cm podkladního hrubého betonu.

Chci se zeptat - Do podkladního betonu mám či nemám dávat šterk (jakou frakci) a kari síť (jakou)?

Na tento hrubý beton se bude dávat ipa, polystyren, beton a finální podlaha (ještě nevíme jakou - asi dlažba) - máme cca 25 cm místa. Místnost bude kuchyní s obývákem.

Má cenu sem dávat i podlahové topení? Podlahu potřebuji co nejteplejší (přítelkyně je dost zimomřivá, ale popravdě jsme omezeni financemi).

Předem moc díky:)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.07.14 07:34

do podklaďáku síť myslím není nutné dávat. štěrk volte do 32mm. nejsem příznivcem podlahovky. Pokud je doma někomu zima, může si vzít o jednu vrstvu oblečení navíc. V rusku se říká, že už jeopravdu zima, když zamrzne na stole čaj. . .

Ohodnoceno: 0x

Datum: 13.07.14 08:19

A jak postupovat při podklaďáku, abych získal trochu solidní rovinu? V jakém poměru míchat beton? Beton řidší nebo hustší? Kamene raději méně nebo je to jedno? Zatím mám naplánované množství na míchačku - 2 lopaty cementu, 8 písku, 8-10 kamene (touto směsí jsem vylíval základy a drží jak čert). Uvažoval jsem o tom, že bych si nechal dovézt beton z betonárky a pěkně si to nechal vylít, ale nevím, zda by tak malé množství betonu dovezli - jde o cca 3 m3 (místnost necelých 30 m2 a výška cca 10 cm).

Datum: 13.07.14 08:57

Tři kubíky z betonárky klidně dovezou. Tak kvalitní beton v domácích podmínkách NIKDY nenamícháte. Každá míchačka bude mít tak trošku jiné složení, i kdyby jste nechtěl.

Písek do betonu NEPATŘÍ.! Obsahuje jíl a tím zásadně negativně ovlivní budoucí pevnost a nasákavost betonu. Kupte si "Plastifikátor" a do každé míchačky nalejte velkého panáka a nechte delší dobu míchat. Beton tím "zvláční" a nebudete potřebovat tolik vody. Čím méně vody, tím lépe. Ve firmách, které se zabývají prodejem štěrku, písku a podobných komodit, Vám jistě poradí.

Kari síť by měla stačit Ø 4-5mm a oka 100x100mm. Při betonování se musí síť podložit cca 20-30mm dřevěnými špalíky. Důležité je taky dobré "zavibrování". Zamezí vzniku vzduchových bublinek v betonu a tím taky zásadně ovlivní kvalitu lité vrstvy. Navíc Vám

při tom nahoře vznikne krásná, jemná vrstvička, která jde nádherně zahladit "hoblem" a máte dokonale rovný a hladký povrch.

U starého baráku bych se asi do podlahového topení nepouštěl.

1.Vyžaduje jinou teplotu, než která je vhodná pro klasické radiátory.

2.Pokud se v něm cokoli pokazí, budete potřebovat sbíječku a tři ukrajince.

3.Klasický (kapající) radiátor opravíte bez "bordelu" za půl hodinky.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 13.07.14 11:32

Nevím o jakém písku mluvíte snad o potěráku žlutý fakt do betonu není dobrý.Jinak ten beton máte 1:8?To se mě zdá málo aspoň 1:5.Kari síť je zbytečná-beton nemá kam uhnout.Na rovinu buď šlauhváhu nebo vodováhu(kvalitní) a rovné latě nebo trubky

Ohodnoceno: 0x

Datum: 13.07.14 20:52

Opravdu myslíte, že mi takhle minimální množství z betonárky dovezou? Doma (u rodičů) jsme zalévali cca 60 m2 anhydritem (podlahové topení) a borci remcali, že je to málo - proto jsem s betonárko uani nepočítal. Samozřejmě by to byla ideální situace.

Pokud bych si nakonec musel ten beton dělat sám, jak byste postupovali při samotném zalévání? Mám totiž obavy, abych měl podklaďák rovný. Sice to pak můžu dorovnat polišem, ale raději bych udělal rovinu rovnou.

Moje verze je zatím ta, že bych si podložil kari sítě (mají se k sobě vázat nebo se jen vedle sebe položí?) do cca 3 cm výšky, poté si namíchal hustější beton, ze kterého bych udělal jakoby vodící lištu/lišty (v požadované výšce a rovině), a nakonec bych namíchal beton řidší, který bych podle té "lišty" srovnal. Je to velká blbost? Máte případně jiné návrhy?

Od: hop®
Datum: 13.07.14 21:45

Na odpovědích mne zaujalo pár moudrostí, opravdu netuším, že by do betonu nepatřil písek, ani neznám písek "potěrák", ale to teď řešit nebudu...

Máte hotové základové pásy a navrhovanou výplň pod základovou desku (říkáte tomu "podkladní beton"). Ta základová deska musí být položena NA základových pásech, nejlépe ještě svázána armaturou. Pokud uděláte desku mezi základové pásy, bude se propadat, nelze podklad pod desku zhutnit tak, aby časem neklesl ! Navíc základová deska (podkladní beton) o síle 8cm je opravdu málo, běžných je minimálně 15cm kvalitního litého betonu z betonárky s vloženými karisítěmi. Tento beton má v sobě určité procento štěrku, kvůli úspoře vlastního betonu, ale i kvůli zpevnění. Jen tenhle poměr doma nenamícháte. Anebo namícháte, ale takovou rychlostí (nebo spíše pomalostí), že se jednotlivé dávky betonu nespojí, deska nebude jednolitá. Od toho bych dal ruce pryč, deska může v nějakém spoji prasknout za několik let, a pak už se to fakt těžko zachraňuje. Někdy není dobré šetřit za každou cenu...

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.