Napojeni kabeku na osvetleni

Od: Datum: 10.07.14 09:28 odpovědí: 7 změna: 10.07.14 20:22

Dobry den, prestavujeme jeden a pokoj a mame tam elektroinstalaci v hliniku. Je mozne tam nechat zapojenou tuto puvodni hlinikovou a vedle ni natahnou do spary med pro budouci pouziti? Jde mi o to jak to ukoncit aby mi tam nekizkalo zezdi klubko kabelu. Muzu tam dat svorkovnici a zamaznoit ji sadrou a prestukovat? Normalni tu velkou krabicku tam dat nemuzu, strop je z panelu. Dekuji za rady


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hop®
Datum: 10.07.14 09:36
avatar

Pokud pokoj renovujete, doporučil bych tam natahat a zapojit elektřinu již nově, a napojit ji na starou elektřinu v krabičce na zdi do sousední místnosti. Až budete v rekonstrukci bytu pokračovat, tak jen sundáte víčko, staré dráty odštípnete, provrtáte (s vysavačem) díru skrz dno krabičky do vedlejší místnosti a můžete pokračovat novým rozvodem dále.

Navíc pokud je ve stropu drát protažen a nikoli zabetonován, ušetříte si sekání stropu, tahem za starý drát lze většinou protáhnout navázaný nový drát.

Ovšem tohle řešení je někdy podle místních podmínek a rozvodů trošku problematické...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.14 10:00

Nejlepší je opravdu napojit se někde v krabici a odtud pokračovat mědí, nemít tedy tu měď do zálohy pro časy budoucí. Ovšem já jsem skončil přesně tak jak píšete. Bydlím totiž v paneláku z osmdesátých let, kde zvěrstvo socialistické výstavby dostoupilo vrcholu. Elektrika je tažená naprosto bez krabic (s vyjímkou těch pod vypínači a zásuvkami). Při způsobu rekonstrukce bytu za provozu - pokoj za pokojem se mi rovněž nepodařilo navázat na hliník a pokračovat mědí. Mám tedy dvoje vedení - jedno původní tažené pod mojí podlahou (rozvod zásuvek) respektive ve stropní konstrukci (světla) a druhé nové připravené pro budoucí napojení po rekonstrukci předsíně a jádra (ta dosud neproběhla, není čas a hlavně prostor - už jsme 4). Mám to tažené systémem z krabice do krabice, původní krabice pod vypínači a zásuvkami jsem vyměnil za hlubší, aby se tam vešly dvoje dráty. Mám to ve stropě tažené plochými CYKY-Lo 3x1,5, do krabice - ta je vždy na zdi - proč chcete dávat svorkovnici do stropu? - Jestli jsem to správně pochopil? V případě světel pak kouká u stropu druhý drát, schovaný pod krytkou lustru.Vždycky se to nějak vešlo. Ale ta výměna krabic za hlubší při přítomnosti starých hliníkových vodičů je zkouška odvahy a trpělivosti...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ttomas
Datum: 10.07.14 10:07

Mozna jsem se spatne vyjadril. Mam vse v hliniku jak s etla, tak zasuvky. A chtel bych to v budouu do medi. Jedu take mistnost po mistnosti. A ted nevim. Nad vvypinacem jsem nasel krabici, ale co se zasuvkama? Ty maji take krabicky?

Od: hop®
Datum: 10.07.14 10:16
avatar

Ve starých instalacích jsou vedeny i zásuvky přes odbočné krabice, u hliníkových jsou většinou taženy průběžně, od zásuvky k zásuvce.
Hledal bych zásuvku, ke které je přitažen přívod z jiné místnosti a případně zásuvku, z které to pokračuje dál. Do těch druhých místností bych nechal starý přívod (a odvod), jinak v celém pokoji bych udělal nové propojení zásuvek. A pak opět varianta s provrtáním zdi v krabičce pod zásuvkou do další místnosti při pokračování rekonstrukce. Pokud počáteční zásuvka nesousedí s další místností (je třeba u okna), přidal bych krabičku s víčkem a připraveným přívodem pro následné pokračování...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.14 10:22

Pokud máte krabice, dělejte to, jak radí hop. Minimálně od první krabice v místnosti vše v mědi, pokud by umístění první krabice nevyhovovalo budoucímu "propíchnutí " zdi vrtákem pro připojení další místnosti, tak je lépe to posunout, aby rekonsruovaná místnost již byla kompetní, bez nutnosti sebemenšího zásahu. Co se týká zásuvek je přítomnost krabice se svorkovnicí v panelákové výstavbě dost vzácná. Rozeberte si zásuvku a zjistíte, že je tam 2x víc drátů, než je nezbytně třeba. Jedny dráty vedou od přívodu elektřiny (nebo předchozí zásuvky v okruhu), druhé pokračují do další zásuvky. Pro nový rozvod zásuvek lze využít soklové lišty, dělají se do nich i speciální krabice a vypadá to i hezky, apoň mně se to líbí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.14 11:50
avatar

Mnoho let bydlím v paneláku,a několik bytů jsem rekonstruoval.Pokud máš hodně peněz,vyměn celou elektriku.Myslím,že hliníkové rozvody nejsou horší,než měď.Jen je potřeba občas projet svorkovnice a šroubky dotáhnout.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.07.14 20:22
avatar

Když rekonstrukce, tak dát rovnou měď a nespoléhat se na hliník, že ještě vydrží. Pokud nebudete kupovat kabely v Baumaxu a podobně, tak to tak velká darda není. Tam jsou minimálně dvojnásobné ceny, než jsou běžné.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.