Břemeno chuze a jízdy

Od: Datum: 09.07.14 08:22 odpovědí: 4 změna: 09.07.14 10:43

Dobrý den.Mám věcné břemeno chůze a jízdy přez můj pozemek a soused si to vysvětluje tak,že půjčuje klíče všem svým známým a kamarádům.Ti sem chodí i když není on doma.Má na to právo? My ani nevíme kdo všechno sem chodí ( přes náš pozemek)Má na to právo aby chodili přes náš pozemek bez jeho doprovodu a přítomnosti?Pozemek je zcela oplocen a máme společnou vjezdovou bránu.Mnohokrát děkuji za odpověď: Radek


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc*
Datum: 09.07.14 09:04

věcné břemeno znamená, že nemáte právo zabránit přístupu někomu cizímu do objektu, který není váš, ale je tam cesta jedině přes váš pozemek. Můžete si na svém pozemku vyhradit část, která je k jízdě-chůzi určená a ostatní si třeba oplotit, zakázat vstup atd...

Pokud tedy umožníte průjezd v šířce pro vůz a označíte tuto cestu, je zákonu uděláno dobře a vy si ochráníte svůj pozemek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 09.07.14 09:06

Tady pisou, ze bremeno se vztahuje i na navstevy, ale jenom kdyz bude soused doma.Nemusi je vsak doprovazet.

Kromě osob, v jejichž prospěch je právo odpovídající věcnému břemenu zřízeno, mohou práva (např. právo průjezdu přes pozemek) užívat i jiné osoby, které k oprávněnému přijíždějí na návštěvu. Jedná se o právo odvozené od práva oprávněné osoby, nikoli o zřízení práva pro třetí osoby. Jako příklad je možno uvést situaci, podle které má osoba vlastnící chatu uzavřenu smlouvu na zřízení práva odpovídajícího věcnému břemenu přístupu k chatě přes pozemek jiného vlastníka. Toto právo mohou přeneseně využívat i osoby, jedoucí nebo jdoucí na návštěvu k oprávněnému. Nemohou však jezdit či chodit k chatě mimo dobu fyzické či očekávané přítomnosti vlastníka chaty.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.07.14 09:11

Pokud má někdo právo odpovídající VB chůze a jízdy přes cizí pozemek, mohou toto právo vykonávat i osoby blízké či návštěvy oprávněného. Nicméně, nesmí se jednat o nepřípustné rozšiřování uvedeného práva a jeho zneužití. V takovém případě by Vám nezbylo nic jiného než se obrátit na soud o zrušení VB:

Rozsudek Nejvyššího soudu sp. zn. 22 Cdo 973/2005, ze dne 25. července 2006

"Přísluší-li osobě oprávněné z věcného břemene - vlastníku nemovitosti právo, které mu zajišťuje přístup k této nemovitosti, přičemž může jít jak o chůzi tak jízdu po zatíženém pozemku, pak od této oprávněné osoby odvozují právo užívat zatížený pozemek k chůzi a jízdě ty osoby, které tak činí v souvislosti s hospodářským účelem, ke kterému sloužila panující nemovitost v době zřízení věcného břemene (bydlení vlastníka, pronájem bytů, podnikání, ale též návštěvy v obvyklém rozsahu), pokud se účastníci smlouvy o jeho zřízení nedohodli jinak. Výjimku by tvořily jen ty případy, kdy např. ve smlouvě o zřízení věcného břemene bylo užívání zatíženého pozemku výslovně omezeno jen na tam vyjmenované osoby. Vždy je však třeba přihlížet k tomu, že věcná břemena nesmějí být z principu rozšiřována.
Jestliže panující nemovitost slouží k podnikání, pak může být zatížený pozemek užíván k chůzi a jízdě i zaměstnancem vlastníka této panující nemovitosti, ovšem jen v souvislosti s tím druhem podnikání, ke kterému by mohl věcné břemeno využívat oprávněný (vlastník panující nemovitosti)."

Pokud by tedy pozemek využívaly osoby, které nenavštěvují či nepracují pro oprávněnou osobu, jednalo by se zcela určitě o nepřípustné rozšiřování VB. Vy sám takovou osobu nemusíte přes uvedený pozemek vpustit. Případný soudní spor je především otázka důkazů, což nebude zcela jednoduché (musíte prokázat četnost a pravidelnost osob zneužívajících VB). V prvé řadě doporučuji vyzvat oprávněného ať upustí od nepřiměřeného rozšiřování práv z věcného břemene pro osoby, kterým toto právo nepřísluší s tím, že cizí osoby bez doprovodu oprávněného nebudou přes pozemek vpuštěny a bude k nim volána policie. Pokud by se mělo jednat o osoby blízké, žádáte, aby Vám oprávněná osoba uvedla jejich seznam, jinak rovněž nebudou - bez doprovodu oprávněné osoby - přes pozemek vpuštěny. Dále požádejte, aby oprávněný uvedl seznam osob, kterým byl vydán klíč od plotu pozemku, přes ně vede VB, v opačném případě bude k těmto osobám volána policie pro trestný čin porušení domovní svobody.

No, nemáte to jednoduché, podílové spoluvlastnictví a věcná břemena jsou vždy ďáblovým osidlem :(

Ohodnoceno: 3x
 
Od: jkj
Datum: 09.07.14 10:43

Záleží, co je uvedeno na LV - obvykle právo chůze a jízdy je pro vlastníka konkrétního pozemku. Tedy pro osobu uvedenou na příslušném LV a jeho rodinu (manželka, děti) - ne tedy pro kamarády. Vymáhání je složité až nemožné, pokud soused nechce dodržovat pravidla. Snad jedině pořádat soud o zrušení takového práva po jeho soustavné a hrubé (to asi nebude)porušování. To byste musel prokázat. PCŘ, MP, který provede kontroly osob, co tam chodí, svědecké výpovědi sousedů. Prostě nemožné. Při takovém posuzování by se zkoumalo i to, zda lze váš pozemek obejít a za jakou cenu/okolností-zda by něchto chodil zase přes jiný, ale cizí pozemek atd...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.