Vzdálenost keřů od plotu

Od: Datum: 08.07.14 14:43 odpovědí: 8 změna: 09.07.14 14:12

Dobrý den,

cca před 7 lety jsme vysadili tůje k našemu plotu a to z důvodu ochrany soukromí před extrémě zvědavými sousedy.

Tůje jsou cca 100 cm od plotu, jsou stříhané (větve od plotu jsou cca 50 cm), ale jsou vysoké cca 200 cm. Bohužel již několikrát nám svévolně sousedi asi 3 stromky zkrátili více než o metr a to jen z jednoho důvodu - nevidí z bočního okna na silnici. Stručně řečeno, stromky ničemu nevadí, jen brání ve výhledu zvědavým lidem. Už si nechceme nechat jen tak bez trestu zasahovat na náš pozemek a na náš majetek. Chci se zeptat, na co v tomto případě mají právo. podle mého názoru je již překločili. Prosím o radu, jak se můžeme bránit, abychom neporušili Občanský zákoník.

Předem děkuji za odpověď,

Tereza K.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.07.14 14:49
avatar

Dobry den, soused nema pravo zasahovat do Vasich thuji na Vasem pozemku. Max. Vas o to muze pozadat. Mohl by pouze ostrihat vetve a koreny, ktere mu zasahuji do pozemku.

Omezení vlastnického práva

§ 1013

(1) Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.

(2) Jsou-li imise důsledkem provozu závodu nebo podobného zařízení, který byl úředně schválen, má soused právo jen na náhradu újmy v penězích, i když byla újma způsobena okolnostmi, k nimž se při úředním projednávání nepřihlédlo. To neplatí, pokud se při provádění provozu překračuje rozsah, v jakém byl úředně schválen.

doplněno 08.07.14 14:49:

http://www.enviprofi.cz/33/dr…Kuox_Z5TULpNvtU-7NNvdZRZiOGo/

doplněno 08.07.14 14:55:

Právo na výhled jako takové však žádný obecně závazný předpis nezakotvuje a toto právo přímo negarantuje. Skutečnost, že plánovaná stavba odebere výhled jiné stavbě (stavbám) je samo o sobě právně zcela bezvýznamná. Stavební úřad tak v územním řízení musí posoudit toliko, zda v daném případě tyto imise budou přesahovat míru přiměřenou poměrům.

Zdroj:

http://www.living.cz/stavba-a…-meli-jsme-byt-s-vyhledem.htm

Ohodnoceno: 4x
 
Od: terik
Datum: 08.07.14 15:05

Velice děkuji za odpověď, přesně toto jsem hledala.

Díky !

Datum: 08.07.14 17:43
avatar

no nevím, zda je to ta správná, zkuste se podívat na znění NOZ tady

http://ekolist.cz/cz/zelena-d…tuje-mam-pro-to-rozumny-duvod

myslím si, že nemáte dodrženou vzdálenost ,

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.07.14 20:26
avatar

nový občanský zákoník platí na stromy vysazené od letoška a na dříve vysazené se myslím nezvtahuje. To by se muselo pokácet vše do 3m od hranice.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc*
Datum: 08.07.14 20:33

souhlas - navíc thuje a strom nepovažuji za totožné..

Také souhlasím s tím, že jejich konání je protiprávní - můžete je zažalovat, ale čeho tím dosáhnete? Nejlepší je prostě domluva... Pokud to nejde, využijete všechno právní možnosti, jak jim znepříjemnit jejich život a slíbíte, že s tím přestanete, když vám "nepolezou do zahrady".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: myse®
Datum: 09.07.14 09:12
avatar

ještě jim můžete říct, že pokud vám opět vlezou na¨pozemek a budou ničit výsadbu, podáte stížnost na obecní úřad a postavíte si neprůhledný dvoumetrový plot...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.07.14 13:13

Omyl, miramiro, nový Občanský zákoník platí i pro již vysázené stromy. Pokud jsou vysoké stromy vysázeny v pásmu 3 m od hranice pozemku a je pro jejich vykácení tzv. "rozumný" důvod, tak je musí jejich vlastník na žádost souseda vykácet !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: soukromi
Datum: 09.07.14 14:12

A zákon zapomněl, co se sousedem, který má nalepenou terasu u plotu, bazén 20cm od plotu, posezení hned u plotu ...a pak když to někdo řeší , tak má ten co má i komín z grilu hned u plotu navrch.-tak tam my z druhé strany máme raději zelený porost, páč soukromí chceme mít.V podstatě je to pochopitelná reakce na lidi co lepí vše k plotu, co čekají?))

Každopádně k vašemu problému, soused nemá právo Vám co střihat na Vašem pozemku, takže zjistěte kam je schopen až jít a každopádně ho upozorněte, že ačkoliv se teda cítí ohrožen vašim rozhodnutím, mít soukromí, tak takhle to nejde.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.