Potrebuji vecne bremeno na el.kabel?

Od: Datum: 08.07.14 12:49 odpovědí: 3 změna: 08.07.14 15:24

Dobry den,

chceme stavet novostavbu a el. spolecnost nam udelala pripojku do sloupu stojiciho na pozemku souseda.

Ted musime vest kabely pod zemi na nas pozemek, cca par metru. Musim mit vecne bremeno na tech par metru nebo staci smlouva se sousedem? Kopat se bude v rohu parcely, takze to nijak neomezi ani nas ani sousedy. Podotykam, ze soused s vedenim kabelu souhlasi a nema s tim problem.

dekuji za odpoved

Martina


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 08.07.14 14:34
Elektrarnam je tonjedno, ale pro vas je lepsi mit bremeno. Soused nemusi zit vecne a kdovi, jak se k.problemu postavi jejo deti nebo novi obyvatele. Aby se vase deti jednou nedivily.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.07.14 14:40
avatar

Souhlasim. Vecne bremeno je dobre pro Vas jako ochrana do budoucna, protoze nebude vazana na Vase jmeno, ale k pozemku souseda

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.07.14 15:24

Bez ohledu na předpisy práva veřejného (tedy stavební a jiný zákon) doporučuji zřídit tzv. služebnost inženýrské sítě. Nikdy nevíte, kdy v budoucnu soused parcelu prodá nebo zemře a jeho dědic bude mít s pozemkem jiný záměr, pro minimalizaci rizik ze soudních sporů doporučuji tuto služebnost zřídit:

§ 1267

[Zbudování, provoz a údržba]

(1) Služebnost inženýrské sítě zakládá právo vlastním nákladem a vhodným i bezpečným způsobem zřídit na služebném pozemku nebo přes něj vést vodovodní, kanalizační, energetické nebo jiné vedení, provozovat je a udržovat. Vlastník pozemku se zdrží všeho, co vede k ohrožení inženýrské sítě, a je-li to s ním předem projednáno, umožní oprávněné osobě vstup na pozemek po nezbytnou dobu a v nutném rozsahu za účelem prohlídky nebo údržby inženýrské sítě.

(2) Je-li to výslovně ujednáno, zahrnuje služebnost právo zřídit, mít a udržovat na služebném pozemku také potřebné obslužné zařízení, jakož i právo provádět na inženýrské síti úpravy za účelem její modernizace nebo zlepšení její výkonnosti.

(3) Oprávněná osoba zpřístupní vlastníku pozemku dokumentaci inženýrské sítě v ujednaném rozsahu, a není-li ujednán, v rozsahu nutném k ochraně jeho oprávněných zájmů.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.