Uchycení oken šrouby vs. kotvy

Od: Datum: 06.07.14 10:43 odpovědí: 13 změna: 14.07.14 04:30

Zdravím lidičky :) Potřebovala bych poradit od zkušených. Právě vybíráme firmu na nová okna a různě po internetu jsem se dočetla, že nejčastěji se okna připevňují pomocí tzv. turbošroubů. Ty se ale prý používají z důvodu rychlé montáže a daleko lepší je upevnění oken na kotvy. Jsou turbošrouby opravdu špatné a mám požadovat upevnění pomocí kotvy, když mi firma dá na výběr? Moc děkuji za radu :)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: moto®
Datum: 06.07.14 11:06

Montér okno nejprve usadí a vyrovná pomocí klínků, potom připevní turbošrouby a nakonec zapění. Pěna když zatuhne drží okno prakticky sama a společně s turbošrouby je okno spolehlivě upevněné. Dle moho skromného názoru bych již kotvy dále neřešil. Podotýkám, že jsem si již i sám takto montoval velké dílenské okno a také balkonové dveře a po pár letech nevidím nejmenší problém. Také jsem měl montáže od firem a dle stejného postupu. Ostatně jsem svůj postup okoukal od nich.Navíc se domnívám, že na kotvy by se dělalo docela obtížně u běžných plastových oken, protože by kotva musela být vložena buď před oknem a nebo v okně vyvrtaná velká díra aby kotva prošla. Může to mít případně svůj smysl při upevňování okna v materiálu s malou únosnosti a použití tzv. chemických kotev. V materiálu kde by turbošroub nedržel.

Ohodnoceno: 0x

Od: nikinka*
Datum: 06.07.14 11:11

Aha, děkuji za krásnou odpověď. Jde mi hlavně o to, aby při uchycení turbošrouby nedošlo ke snížení funkčnosti a podstaty výměny oken. Ale jestli se to tak teda děla, tak pak se nemám čeho bát i když mi tam budou chtít dát šrouby :)

Datum: 06.07.14 11:16

Spousta věcí se "tak dělá", ale neznamená to že je to správně.

Od: monkey
Datum: 06.07.14 14:27

Naprosto souhlasím.

A za sebe volím kotevní plechy, které lepším způsobem upevní okno ve směru dovnitř a ven a umožní lepší pohyb do stran kvůli dilataci. Okna jsem si zaměřil i montoval sám, klínky jsem vůbec nepotřeboval, pouze 2, které se ale správně nechávají. Napřed jsem kotevní plechy přišrouboval menšími šrouby s hmoždinkou přes oválný otvor v kotevním plechu, což mi umožnilo naprosto přesné srovnání okna. Když jsem si byl 100% jist, že je vše OK, pak jsem kotevní plechy přišrouboval v dalším otvoru turbošroubem vhodné délky. Okna jsem si nenechával předvrtávat, takže ani nemám porušený rám okna. Správné utěsnění spáry a zednické zapravení beru jako samozřejmnost. Dotazujícímu se doporučuji projít se a kouknout na okna ostatních, velká většina má např. popraskanou omítku v dolních rozíh. "Tak to dělají všichni" a všichni to taky mají blbě. Když pracovníci odejdou, tak vše jistě vypadá hezky, ale časem...

Datum: 06.07.14 15:59

To Moto píšete sice hezky,Je to běžná praxe jak v úvodu popisujete,nocméně není nejlepší protože se poruší komory v rámu,proto je lepší na kotvy!

Nepochopil jsem Váš závěr jak píšete:

"Navíc se domnívám, že na kotvy by se dělalo docela obtížně u běžných plastových oken, protože by kotva musela být vložena buď před oknem a nebo v okně vyvrtaná velká díra aby kotva prošla. Může to mít případně svůj smysl při upevňování okna v materiálu s malou únosnosti a použití tzv. chemických kotev. V materiálu kde by turbošroub nedržel."

Žel domníváte se špatně!

Kotva se dělají do VŠECH,i běžných oken!,Není problém jakékoliv okno zakotvit a kotva se mevkládý ped oknem ale do rámu okna a nemusí být jinak udělaný otvor! Únisnost materiálu nehraje roli,ten je vždy dostatečně únosný,chemická kotva se používa na jiné účely!

Ohodnoceno: 1x

Datum: 06.07.14 11:10

Pokud máte na výběr, rozhodně volte ukotvení přes montážní plechy a pořádně si ohlídejte správné zapravení detailů.

Turbošroubem přes rám vzniká zbytečný tepelný most a provrtáním rámu značně snižujete jeho izolační schopnost.

Od: olaf71*
Datum: 06.07.14 18:55

když vezmu průřez profilem, tak bych tam izolační ztráty neviděl. normy by to ani nedoporučovaly, když už se dnes podle ní musí používat parotěsná a difúzní páska kolem okna.

Datum: 06.07.14 11:12

No mě dělali všechna okna tak, že do nich přichytili kotvy a ty poté ke zdi turbo šrouby, takže nemám problém.

doplněno 06.07.14 11:14:

Většinou na funkčnost má velký vliv také zednické zapravení okna.

Od: hubas*
Datum: 06.07.14 19:39

Obojí je možné, nicméně turbošroub skrz rám nemá krom rychlejší montáže žádnou výhodu. Sám budu dávat kotvy.

Od: nikinka*
Datum: 06.07.14 20:59

Díky moc všem za odpověď!

Od: olaf71*
Datum: 08.07.14 18:45

ještě pro info. dnes jsem tuto otázku položil montážníkům oken, kteří k nám jezdí pro materiál. turbošroubem projetý rám nemá žádný vliv na cokoliv, co by bylo špatné pro plastové okno a jeho vlastnosti.

Od: okna
Datum: 14.07.14 04:30

dokonce jsou presne stanovena mista kde lze provrtat ram turbosroubem, u DAFEPLAST, okna progress... montaznici jsou na to skoleni.

Datum: 08.07.14 19:00

Osobně dávám v drtivý většině případů přednost plechům. Někdy se může stát, že turbošroub trochu pohne s pečlivě ustaveným rámem. To se s plechem nestává.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.