Proč namrzává lednička?

Od: Datum: 05.07.14 08:18 odpovědí: 8 změna: 05.07.14 11:40

Dobrý den. V ledničce na zadní stěně mám chladící desku o rozměrech 60cm x 30 cm. Deska drží zespodu na několika úchytech a je asi 2cm vzdálena od zadní stěny - jakoby vysunutá dopředu. Kolem desky - pod deskou - proudí chladný vzduch do lednice. Celá plocha desky se při činnosti chlazení jemně ojíní. Pod deskou je odtokový žlábek, otvor vede hadičkou do odtokové nádoby vzadu za lednicí. V poslední době se mi začíná objevovat na dolní části desky silnější námraza. Námraza se projevuje tak, že je po celé délce desky. Vypadá to následovně. Asi za týden se již objeví na konci dolní desky dole 2cm ledu po celé délce desky a směrem nahoru je také led , ale ten se zeslabuje až do výšky asi 12 cm. Prostě, když se chladící deska při nečinnosti motoru postupně vypne, tak stéká voda do žlábku, pak zase motor zapne a chladící deska se lehce orosí - takové slaboučká vrstva sněhu. Dříve byla tato vrstva až na konec desky nad žlábkem. Nyní se mi vytváří nad žlábkem z té stékající vody na desce led, který je nejsilnější na chladící desce dole, jak jsem psal asi 2cm silný led a do výšky na desce asi 6cm a dlouhý led těch 60cm na celé délce desky. Nad 12cm zespodu té desky je již celá deska směrem nahoru bez ledu, jak má být. Prostě ta stékající voda na konci desky všechna nesteče do žlábku, ale část vody zmrzne a tvoří se silný pruh ledu na spodní části chladící desky. A mám dotaz, čím to tak může být? Lednice je stá asi 15 let, ale jinak funguje bez závad. Proč stékající voda na konci desky začala částečně silně namrzávat? Termostat spíná správně. Dole v lednici mám 7stupňů, nahoře je 14 stupňů a nad žlábkem je 9stupňů - měřeno v regále - polici. Děkuji za případné rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.07.14 09:21

pročistěte pořádně otvor ve žlábku a i hadičku která vodu odvádí

Ohodnoceno: 0x
 
Od: misa504*
Datum: 05.07.14 10:59

Otvor je trvale pročištěný a hadička také, vše kontroluji průběžně celé roky

Od: jendad
Datum: 05.07.14 10:12

Podle mého taky záleží na vlhkosti vzduchu v bytě . V zimě je v bytě nižší vlhkost (kolem 40%) , ted v létě je koukám se už přes 60% (současný stav) . To muže být taky příčina . Taky možná už je špatné těsnění ve dveřích a táhne tam .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.07.14 10:41

Souhlas s jendad . Prohlédl bych těsnění na dveřích. Stačí dát slabý proužek papíru mezi dveře a rám , zavřít a zkusit ho vytáhnout jaký klade odpor.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: misa504*
Datum: 05.07.14 11:02

papír nelze dost dobře vytáhnou nikde, těsnění všude bezvadné

Od: misa504*
Datum: 05.07.14 11:00

Lednička stojí na chodbě celé roky a na chodbě se nikdy netopí, těsnění ve vdveřích mám nové asi 3 roky a lednička namrzá poslední měsíc

Datum: 05.07.14 11:10
avatar

Buď je v bytě vyšší vlhkost nebo lednice někudy přisává vzduch. Už jsem se setkal s tím, že šrouby, které tuhle desku drží, byly totálně zrezlé a protože byly skrz plášť až ven, tak vzduch procházel kolem nich.

doplněno 05.07.14 11:52:

Mohla se nenápadně změnit vlhkost v té chodbě a rovněž únava materiálu, pantů, může způsobovat netěsnost, kterou neobjevíš. V každém případě bych si změřil spotřebu lednice. Když jsem to kdysi udělal, tak jsem zjistil, že spotřeba té staré je 4x vyšší než u nových. Takže volba byla jasná.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: misa504*
Datum: 05.07.14 11:40

Lednička stojí na chodbě, kde se nikdy netopilo a netopí. Kontroloval jsem zezadu plášt a je neporušený a není nikde vidět nějaký otvor do lednice

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.