Točené dřevěné madlo na zábradlí

Od: Datum: 04.07.14 10:16 odpovědí: 5 změna: 04.07.14 17:11

dobry den, na puvodnim schodisti v dome chci vymenit kovove trubkove madlo za drevene, jsou tam rovne casti, ale i oblouky. Nedari se mi najit nikoho, kdo mi zabradli doda.

dekujiSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.07.14 10:32
avatar

Zkusil jste ohýbaný nábytek - zakázková výroba? Klasický truhlář by možná slepil z více dílů. Nebo zadat virtuelně zakázku, kdo udělá.

doplněno 04.07.14 10:35:

E-poptávka apod.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.07.14 12:11
avatar
Zeptám se jinak. Kolik jseš ochotnej do toho dát? Protože pokud do toho někdo půjde a řekne ti cenu, asi se ti podlomí kolena.
Ona to není těžká práce, spíš piplačka.
Jen než se na to udělají kopyta, ve kterých se to bude ohybat. Prostě, ono se to nezdá, ale je to strašně moc práce.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: kjanik112*
Datum: 04.07.14 13:33

Souhlas s kolegou Jenykem. Pro běžně vybavenou truhlářskou dílnu je to zakázka mimo realitu. Např. dřevo jasanové nebo bukové by mělo být čerstvě nakácené, nevyschlé.Dřevo se před ohýbáním asi 1.5 hodiny vaří ve vodě, nebo se napařuje v páře. Průměr kulatiny zábradlí je asi 35 mm. Na ohýbání by nestačila síla lidských rukou, ohýbalo se to v lisech. A nakonec=dřevo muselo zůstat v lisu do zchladnutí a částečného vyschnutí, aby drželo tvar. Jedině nějaká provozovna, která je na to vybavená. Zeptejte se v Bystřici pod Hostýnem, jestli v té výrobě někde pokračují.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.07.14 14:23
avatar

Kolegové jenyk i kjanik mají pravdu. Jen upřesním, že ohýbání dřeva se provádí i ručně, v Bystřici je (nebo byla) ruční ohýbárna, dělali tam 3D ohyby opěradlových kusů na polokřesílka. Jenže ohnout dřevo není až tak jednoduché, krom toho napaření je potřeba mít šablonu na ohyb (typisky bývá hliníková), důležitá je i pasnice (to je ocelový plech s úhelníky na koncích, který při ohýbání dřeva ořebírá tahové namáhání - bez ní se to dřevo štípne. Samozřejmě je potřeba to dosušit, což taky není úplně jednoduché, obrobit, povrchovka atd. Prostě hafo práce - pro jedno zábradlí je to hodně mimo reál.

Co by šlo udělat - ohyby lze i v podmínkách běžné truhlárny dělat tzv. lamelováním - tedy šablona se udělá třeba z DTD, přes ni se pak neohýbá celý profil najednou, ale tenší lišty (poddýžka) které jdou ohnout bez potíží, s tím, že jednotlivé vrstvy se na sebe lepí slušným lepidlem. Na stažení stačí tzv kurta - textilní pás s ráčnou - užívají i šoféři náklaďáků k fixaci nákladu. Ovšem i pak je dost práce s obrobením ohybu.

Šlo by také vyfrézovat to na CNC ze čtvtroblouků a ty pak slepit. To však má nevýhodu - průběh let je nevýhodný, mnoho lepených spár.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.07.14 17:11
avatar

Zkusil bych se poohlédnout po nějakým šikovným truhláři v důchodu, co si chce přivydělat a má na to čas a trpělivost. Dát si to do nějaký truhlárny udělat na zakázku bude penězma k nezaplacení.

Vcelku jedinou reálnou možnost jak to udělat ze dřeva je slepit to ze švarten. Nařezat z hezkýho, kvalitního dřeva, samozřejmě bez suků, smoláků, prasklin a jiných podobných radostí, kvanta lištiček, silných tak do 3 mm, prohnat to egalizačkou, at jsou všechny stejný a pak v kopytech lepit a lepit a lepit. Je toho jako sena, ono se to nezdá.

Až budou slepený polotovary, tak je nejlíp zase v brusce brousit tak dlouho, až to bude mít potřebný rozměr. Pak za pomocí různých kulatin a ložiska tomu dát potřebný tvar. Pak brousit a brousit.

Být v důchodu, tak by to byla bezva práce, to by mě bavilo. Ted na to není absolutně čas.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.