Klíště a jeho nepřítel

Od: Datum: 03.07.14 09:28 odpovědí: 6 změna: 03.07.14 13:01

Na zahradě se rozšířila klíšťata, je tam několik tůjí, mini smrčků, pravidelně sekáno a udržováno.

Které rostliny neb bylinky nasadit a tím klíšťatům ztížit pobyt

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.07.14 09:48

S dotazem nepomohu, ale chtěl bych varovat ostatní čtenáře: Rok co rok straší TV stanice občany přívalem klíšťat, neboť logicky a zákonitě chtějí skrze negativní zprávy zvýšit svou sledovanost a tím pádem navýšit poplatky za reklamu. Jako vášnivý turista se tomu jen směju, stejně tak naprosto neúčinnému přípravku Off. Ovšem letos mohu potvrdit, že stav je naprosto alarmující. Za nějakých patnáct let sledování jsem nic podobného nezažil; jsou všude a jsou jich kvanta. *sok*

Ohodnoceno: 0x

Datum: 03.07.14 09:57

Klíšťata jsou šířena zvířaty.Pokud tam máte nějaké toulavé kočky,pak je zkuste zlikvidovat,nebo vypudit.Nízké rostlinstvo také neumožňuje šíření klíšťat.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x

Od: buss®
Datum: 03.07.14 10:08

Je na to kopa názorů, pokud nevyzkoušíte - NEVÍTE. Přes tři měsíce jsem už nic nechytil (poslední jsem "vypáli"), kosím, hrabu a chodím veelmi lehce oblečen, jen to nutné, i bosky. Lepší než aby mi lezly pod oblečením, pak se zasekli u pasu. Takže co chvilku se "opráším" a pak přejedu ryžákem. Mrchy jsou tak maličké, že je není cíti jak lezou. Když si vzpomenu tak Diffusil, nepo potírat petrolejem... Už to tu bylo nejednou. Chyťte si klíšče a experimentujte...

doplněno 03.07.14 12:12:

Řekl bych, že Roundup by to jistil..., int je plný jakýchsi rad na cokoli, které se jen kopírují, ale výsledek?

Datum: 03.07.14 11:30

Doplním, také ježci jsou poseti klíšťaty. Na internetu píší, že hodně bylinek našich babiček působí proti hmyzu. Zkuste vysadit před smrčky vratič, právě snad vykvétá, je žlutý, ale pozor na děti, aby ho nejedly, je jedovatý, dávala jsem ho do skříně na půdu, nyní ho pužívají v ekologickém zemědělství, což je mi sympatické. A dále bych tam vysadila bylinkový záhonek, kopírující kraj trávníku levanduli, hodně šalvěje, yzop, magi bylinka /snad smil/ ale aroma jako kari, zrovna jsem k ní čuchala na Tyláku v Praze, někam do rohu libeček, trvalka, kterou využijete i v kuchyní a pokud necháte vykvést vysoký květ, tak ten se pěkně vyjímá. Pak bych Vám tam doporučila routu vonnou. Taky zajímavá, ne moc známá. Jsou to bylinky s pronikavou vůní, mnohdy i příjemnou, použijete i v kuchyni, ale nastudujte si sám více, s některými opatrně. Udělají Vám službu určitě okrasnou, hmyzu užitečnou, zvláště levandule, ale snad i pro některý ten obtížný hmyz a klíšťata bude trochu odpuzující.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 03.07.14 12:03

Pokud vím, tak žádný predátor specializovaný na klíšťat neexistuje. Ovšem klíšťata žerou sami jejich hostitelé, když se jich zbavují. Jinak myslím u klíšťat existují nějaké entomopatogenní houby, ale jejich úvahy o jejich použití pro regulaci klíštěcí populace jsou (minimálně zatím) spíše v hypotetické rovině.

Pan Jan Votýpko na otázku, zda existuje nějaký predátor nebo škůdce klíšťat, píše následující odpověď:

Bohužel nic opravdu účinného na odpuzování klíšťat neexistuje. Sice existuji parazitické vosičky, ale v biologickém boji je využít nelze. Klíšťatům vyhovují křoviny, případně vysoká tráva apod. Takže "golfový trávník" je pro ně poměrně nehostinný. Otázkou je, jestli je člověk ochoten si něco podobného na zahradě udělat.

Podle Kláry Farkačové proti klíšťatům žádná opatření učinit nelze. Přirozené predátory téměř nemá, nebo aspoň ne takové, které by bylo možné na něj nasadit. Přirozeným predátorem je např. sýkorka, ale tu nedonutíte, aby lovila jen klíšťata. (cit. internet)

Naši zahradu jsme postříkali proti přezimujícím škůdcům, likvidace škůdců dostatečná ale bohužel výskyt klíšťat přetrvává. Kosíme min. 3x za rok, na zahradu chodí kočky, srnky, ježci. Až na něco příjdete, dejte vědět.

Od: honzajs
Datum: 03.07.14 13:01

Boohužel to chce, jak už bylo napsáno výše, trávník hoblovat na výšku golfového, tj. sekačku rotační, min,každý druhý víkend, podle toho, jak tráva roste. Klíště nemá rádo suché traviny.

Nic jiného nevymyslíte..

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.