Pájení Cu trubek na měkko

Od: Datum: 03.07.14 06:56 odpovědí: 11 změna: 06.07.14 06:43

Dobrý den.

Chtěl bych porosit znalé o kontrolu pájení

Snažím se naučit pájet kotlové rozvody Cu22 a Cu28. Na zkoušku jsem napájen koleno s trubkou, pak rozřízl a udělal zkoušku odtržení.

Žádná sláva toho spoje to tedy není a proto žádám o kontrolu správnosti postupu. Používám pastu Sn97Ag3 - FELDER (Německo).

1. mám trubku odříznutou řezákem, tu očistím čistícím rounem a otřu hadrem

2. vnitřek kolena několikrát protočím kartáčkem určeným k tomu

3. na konec očištěné trubky nanesu štětcem pastu

4. nasadím dovnitř a utřu přebytečnou pastu

5. začínám ohřívat plynovým hořákem rottenberger

6. až začíná vylézat stříbro, odkloním hořák trochu mimo plochu kam vkládám cín a držím tak dlouho, dokud se dole neudělá menší kapka

Dodali by jste něco, nebo upřesnili? Spoje jsem zapájel (asi dva byly KO) a při natlakování soustavy nekapou.
Pokud bude na kotlovém okruhu 90-100 nemusím se obávat? Děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: topic
Datum: 03.07.14 10:52

1) jen odrbat, hadrem neotírat - můžete to umastit

po uříznutí se má správně naražením na trn zkalibrovat ovalita trubky + ohnutý okraj, v praxi se to nedělá.

6) nemusíte cín přidávat až do kapky, stačí až "vyleze kroužek"

jinak to je OK, spoj na fotce je správně

Ohodnoceno: 0x

Od: acer®
Datum: 04.07.14 06:25

Tak fajn, díky moc.

Od: jklk
Datum: 04.07.14 21:24

Ještě chybí po pájení mokrým hadrem otřít zbytek pasty

a při ohřívání pozor na zapálení okolí ;)

Od: hop®
Datum: 04.07.14 21:30

JAKÝ zbytek pasty? *sok*

Ohodnoceno: 2x

Datum: 04.07.14 21:29

1. mám trubku odříznutou řezákem, tu očistím čistícím rounem a otřu hadrem - vynechte hadr !
2. vnitřek kolena několikrát protočím kartáčkem určeným k tomu - u nových fitinků nebývá potřeba...
3. na konec očištěné trubky nanesu štětcem pastu - ale TAKÉ do hrdla !
4. nasadím dovnitř a utřu přebytečnou pastu - není třeba otírat, na té přebytečné pastě při ohřevu lépe "vidíte" teplotu, změní barvu z šedé na stříbrnou...
5. začínám ohřívat plynovým hořákem rottenberger - nebo obyčejným hořákem MEVA na 2kg PB bombu...
6
. až začíná vylézat stříbro, odkloním hořák trochu mimo plochu kam vkládám cín a držím tak dlouho, dokud se dole neudělá menší kapka - hořák neodkláním, pájku přidávám ze strany proti hořáku. Kapka je zbytečná, dávám od oka délku té pájky podle průměru trubky, na patnáctku něco přes centimetr, na dvaadvacítku centimetry dva, je to i s rezervou...

doplněno 04.07.14 21:32:

Ještě pozor, při pájení by neměly být trubky mokré, unikající pára poškodí spoj. A se spojem nesmíte do vychladnutí (zatuhnutí pájky) hnout. Jinak je spoj děravý...

Ohodnoceno: 3x

Datum: 04.07.14 22:18

Mockrát, děkuji.

Úplně ideální odpověď. Zhlédl jsem instruktážní videa a nebylo tam např. natírání i uvnitř kolen a bylo tam dát pryč plamen, ale pochopil jsem ho dát pryč úplně.

Ale při zkoušení jsem zjistil, když ho dám pryč neudělám spoj tak jak má být, protože cín přestane zalézat. To že jste napsal odklonit a zahřívat dál mimo místo kde se dává cín, to vypovídá o tom co jsem při zkoušení otestoval jako nejvhodnější.

Spoj s vodou už se mi také podařilo zmršit.

Novou část spojů jsem dnes zkoušel na kotlovém okruhu 90-100% do aku a zatím drží

Děkuji za úkladnou a přínosnou odpověď.

Datum: 04.07.14 22:32

Rádo se stal !

Mohu ještě doplnit pár zkušeností? ;)

Pokud dáte plamen pryč, tak trubka začne chladnout a třeba když letujete šroubení tak tam je odvod tepla znatelný...
Pokud je místo, tak se vždy snažím z jedné strany ohřívat a z druhé kontrolovat barvu pasty, abych měl jistotu, že spoj je prohřáty po celém obvodu trubky...
Pokud dělám nové rozvody, tak je před zazděním kontrolně tlakuji kompresorem na podstatně vyšší tlak, než pak bude v provozu. Samozřejmě bez připojeného kotle, a vývody pro radiátory mám zavíčkovány nebo většinou zasmyčkovány. Mám na tlakování takový bazmeg, s kohoutem, manometrem a rychlospojkou ke kompresoru, který vždy někam k rozvody přivařím a po tlakové zkoušce uříznu. Natlakuji, zavřu, a druhý den zkontroluji tlak. Ještě trošku pohnu s volnými trubkami. Tlaková zkouška pomocí napuštění vodou je nepraktická při případné závadě - musí se vše vypustit, nechat uschnout a pak převařit...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 04.07.14 23:06

Rozumím. Pokud se tím živíte, určitě dobrá volba, předejít komplikacím. Fajn, děkuji moc.

Datum: 04.07.14 23:08

Ano, i topenařina mne trošku živí, nečtu Vám návody, mluvím z vlastní zkušenosti !

Tak ať se v práci daří ! *placni*

Datum: 05.07.14 11:31

Zdravím . Já natírám pastou obě dvě strany , ale co bych chtěl dodat. Po sletování se často dělá , že se spoj ochladí mokrou hadrou , aby se nemuselo dlouho čekat. S tímto velice opatrně a raději chviličku počkat . Spoj ještě nemusí být dostatečně zatuhlý a můžete pohnout s trubkama. Já potom používám vodu v rozprašovači. A jak tady někdo psal - omlouvám se , že jsem si nezapamatoval kdo , nejlepší kontrola je stlačeným vzduchem. jakmile to napustíte vodou , tak oprava špatného spoje je velice problematická.

Při samotném letování pořádek a čistota. Žádný prach . Očištěné spoje se vám nesmí ničeho dotknout.

Datum: 06.07.14 06:43

Děkuji Vám všem. Po těchto návodech to musí jít samo a bez problémů :) . Ještě budu trochu posouvat kotel.

Hlavně na ten plamen si člověk musí dávat pozor je to zrádné. Zapálení okolí, už jsem jednu izolaci trochu opálil :)). Lisování bylo mnohem jednodušší, ale za to dražší a otravné si půjčovat kleště :))

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.