Kupujeme dům - na co si dát pozor?

Od: Datum: 02.07.14 10:46 odpovědí: 12 změna: 03.07.14 08:32

Dobrý den, s přítelem jsme se rozhodli koupit si dům přes realitku. Dnes se sejdeme s makléřem na prohlídce. Můžete mi prosím prozradit na co se ptát, na co si dát pozor? Můžeme chtít vidět účty za el., plyn (abychom si udělali představu o spotřebě), můžeme chtít vidět odhad nemovitosti? Můžeme vylézt na půdu a chtít vidět krovy a střechu? Můžeme chtít předem kupní smlouvu k prostudování? Je toho tolik v čem může být bota, mám obavu abychom na něco nepřišli až poté co dům koupíme. Děkuji za vaše zkušenosti!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: myse®
Datum: 02.07.14 10:55
avatar

můžete chtít všechno co píšete. máte na to právo!

Všímejte si hlavně vlhkosti - plísně, odfouklá omítka u podlahy, v rozích, z venku i zevnitř, podívejte se i do územního plánu na příslušné obci, abyste nebyli překvapeni, že v plánu je npř. obchvat obce a budete mít silnici přímo pod okny, zeptejte se místních lidí, jak se tam bydlí, jestli se dá dostat děti do školky a školy (u nás strašný problém!) jak tam jezdí autobus MHD (pro větší děti je to důležité, jinak budete pořád vozit)

Momentálně mě nic dalšího nenapadá, ale další rádci jistě přidají další rady¨...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.07.14 10:57

Ještě bych si pořádně prohlídl všechny nově zrekonstruované povrchy... protože málokdo něco kvalitně opraví a pak to chce prodat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.14 11:21
avatar

laily, chválím Vám úmysl s nákupem domu. Cena mě nezajímá, jen se zeptám, obětujete 5-10.000Kč, aby nenovitost prohlídl opravdový odborník? Kolik je to procent z ceny domu?

Vy si samozřejmě můžete (musíte) prohlédnout krovy, střechu, i účty za energie, taky by měl být energetický štítek, abyste viděli kolik Vás bude stát provoz nemovitosti. Vy jste ti, co si diktují podmínky, (ale s rozumemem) páč máte prachy. Ostatní je od Vás chtějí.

doplněno 02.07.14 17:59:

ještě citace z odborné poradny ohledně energetické náročnosti budovy..

zákon č. 318/2012 §7a, odst. 2 a) stanovuje povinnost vlastníka budovy zajistit zpracování PENB při prodeji budovy. Z toho plyne, že Vámi navržený výměr průměrné roční spotřeby energie za poslední roky nemůže nahradit PENB.
Povinnost mít vypracovaný PENB se nevztahuje, dle §7, odst. 5 písm. d), na stavby pro rodinnou rekreaci (dle vyhlášky č.501/2006, o obecných požadavcích na využívání území, ve znění pozdějších předpisů).
Povinnost mít vypracovaný PENB se také nevztahuje, dle §7, odst. 5 písm. a), na budovy s celkovou energeticky vztažnou plochou (viz. Základní pojmy §2 r)) menší než 50m2.

zdroj:

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martink*
Datum: 02.07.14 11:21

Dobrý den,

já mám koupi domu za sebou a co mě pak následně vytrestalo:

- jak je v domě řešena elktřina? Jsou již nové rozvody s proudovým chráničem?

- neopadává omítka? Není v přízemí vlhko?

- jak daleko je škola/školka

- voda je vodovod nebo studna? je studna v pořádku?

- topení kotlem: má kotel revizi? je komín podle aktuální platné normy aby dostal revizi?

- jak je dům zateplen a z čeho je postaven, vypočítat si energetickou náročnost .. je zateplen i skol domu? á dům hydroizolaci?

- zkusit spláchnout záchod, zkusit pustit teplou vodu, jak rychle poteče, odtékají odpoady, ..

- okna a dveře jsou správně usazena? Zkuste si otevřít okno a vchodové dveře sama. Chodové dveře trochu silněji zabouchněte, podle toho jak se budou držet poznáte kvalitu ukotvení.

Dále skontrolovat hlouposti:

- v koupelně je dlažba správně udělaná? spáry souměrně, řezané dlaždičky nejsou obyté (rohy stěn)?

- plovoucí podlaha, lišty jsou správně namontované? Poznáte například tam kde se dveře do pokojů dotýkají stěn, nebude omlácená a odsazená

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cuca®
Datum: 02.07.14 11:45
avatar

Možná jsem se přehlédla ale chybí mi tu právní stranka věci, kromě te technicke.

Abyste si radne ověřili, zda na nemovitosti není nejake bremeno vecne, ,zastavni.Nemám

osobni zkušenost, předpokládám, ze pres realitku by to melo byt ok, ale pro jistotu...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.14 13:10
avatar

Pokud se nepohybujete profesně v této oblasti, vezměte ssebou odborníka stavaře. Ale již je asi pozdě, když je to dnes. Pokud budete kupovat domek s přítelem, kdo bude věc financovat a jak to budete mít ošetřené do budoucna v případě hypotéky, splácení apod. Všímejte si okolí, kdo bydlí vedle, naproti. Žádné hlučné sousedy. Jestli je okolí udržované, není-li někde nepořádek, skládka. Velká smečka psů. Nekývejte hned, nechte si čas na rozmyšlenou. Pokud se Vám bude něco líbit, nechvalte, nechte si to pro sebe. Některý den po prohlídce můžete dojet na vlastní pěst a v klidu si to prohlédnout z ulice, promluvit i se vzdálenějšími sousedy, zeptat se v hospodě, krámě, na městském úřadě, katastrálním úřadě. Prohledat internet. Zjistit kolik je majitelů. Zeptat se přímo prodávajícího, zda se tam nestala nějaká tragédie apod. Technický stav posoudíte zrakem, ale i fyzickým kontaktem. Koukněte na komín. Neteče v okolí potok s regulací, kvůli zátopám, pojišťovny jsou opatrné a nepojišťují. Objeďte více nemovitostí, nekupujte první, kterou máte vyhlídnutou. Neuspěchejte to.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: stir
Datum: 02.07.14 14:55

Dobrý den. Jeden soused opravoval, přestavoval, a dobře prodal. Ale jen jeho soused ví co je pod omítkou, že drží dva rohy chalupy milovaným štěstíčkem, a jak je to doopravdy s vodou z vlastní studny.. A se septikem, a příjezdovou cestou. Jak už byla rada výše, pozvat si na proklepnutí znalce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laiy
Datum: 02.07.14 15:15

Všem vám moc děkuju za zájem to se mnou řešit. Napíšu si všechny vaše doporučení a vezmu s sebou na prohlídku. Přikládám ještě obrázek domu, a chci se zeptat jestli nevíte z jakého důvodu není zeď u země dodělaná? budu se ptát i makléře, jen mě zajímá váš názor. Mohlo by to být kvůli vlhkosti? Děkuji ještě jednou!

Od: pavla2014
Datum: 02.07.14 17:18

Hodně už rádcové napověděli, ale bez odborných znalostí a zkušeností i přes veškerou snahu neobjevíte všechna rizika. Moje doporučení je vzít si stavaře na posouzení technického stavu a notáře k sepsání smlouvy a notářské úschově kupní ceny. Rozhodně neakceptujte zaplacení kupní ceny na účet RK. O peníze byste mohla přijít. U notářů je výhodná kombinace smlouva + notářská úschova. Notářský tarif od 1.1.2014 jednak snížil odměnu notáři a na notářskou úschovu je sleva 90 % ! Pokud nepůjdete k notáři, tak alespoň trvejte na tom, že smlouvu připraví advokát ( byť třeba najatý realitkou ) a peníze budou v advokátní úschově. U notáře je výhoda v tom, že musí působit nestranně - nemůže nikomu nadržovat a za jeho případnou chybu ručí stát ( smlouva je ve formě tzv. veřejné listiny - notářského zápisu ).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.14 18:57
avatar

Advokát samozřejmě ano, ale v žádném případě advokát najatý RK! Advokáta/notáře si vyberte sami!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavel1980
Datum: 02.07.14 21:14

Zeď u země není dodělaná zcela jistě kvůli vlkosti. Zřejmě dům podřezávali a dávali izolaci proti vlhkosti. Z vašeho dotazu je zřejmé, že je nanejvýš vhodné, abyste si sebou vzali na prohlídku odborníka. Investice do něj se vám vyplatí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.07.14 08:32
avatar

Neni to dodelane kvuli vlhkosti. Ted je otazka, jestli je dum podrezany a hydroizolace je v poradku, nebo ne. Budte velmi opatrni. Jestli se Vam domek bude jinak zamlouvat, domluvte si druhou prohlidku ale jiz s odbornikem. Ty vynalozene penize za to stoji. Popripadne Vam protokol, ktery po prohlidce dostanete pomuze srazit cenu dolu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.