Co udělat s vodou před odjezdem z chaty

Od: Datum: 01.07.14 16:11 odpovědí: 4 změna: 01.07.14 19:10

Dobrý den,

prosím o radu ohledně nutných činností souvisejících se rozvodem vody před odjezdem z chaty. Po vyvrtání studny, zapojení čerpadla a zavedení vody do chaty nám instalatéři minulý týden zprovoznili bojler a rozvedli vodu do sprchy, WC, dřezu a umyvadla. Před odjezdem jsem dle jejich návodu vypla jistič čerpadla, uzavřela přívod vody, vypla jistič na bojler, vypustila vodu ze všech kohoutků a vypla celkovou elektriku. Prosím o radu, zdali je tento postup správný a zdali postupovat stejným způsobem (v obráceném pořadí) při opětovném příjezdu na chatu.

Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.07.14 16:18
avatar

Dobry den, pres leto mi prijde zbytecne vypustit veskerou vodu z obehu. Dale kdyz vypinate celkove elektrinu (hlavni jistic) tak mi prijde zbytecne vypinat jistice u cerpadla a bojleru. Na jak dlouho bude chata opustena? Uvedeny postup by jsem udelal jako "zazimovani". Po prijezdu je opacny postup vhodny. Jen nezapomente utahnout kohoutky.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vlasta*
Datum: 01.07.14 16:56

Velmi Vám děkuji za odpověď, na chatu jezdíme sporadicky, a navíc ji vlastníme ještě s jednou rodinou, proto je nutné vypnutí jističů, resp. mého bojleru (spolumajitel také vlastní bojler). Chtěla jsem si jen ověřit, zdali je tento postup správný. Ještě jednou vám děkuji.

Od: host*
Datum: 01.07.14 18:04

Postupovala jste logicky tak, aby při náhodné poruše vodovodu čerpadlo nečerpalo a netekla vám voda.

Takže správně jste vypnula vypínač čerpadla. Možná máte kombinovaný motorový jistič s vypínačem, což je v pořádku. Protože obyčejný jistič v rozvodné skříni je na jištění (na ochranu) a ne na vypínání, i když se s ním vypnout dá.

Bojler mívá také vlastní vypínač, nebo vypínač na zdi s indikační doutnavkou, nemusí se vypínat jistič v rozvodné skříni.

Hlavní uzávěr vody je možné pro jistotu zavřít, ale když máte vypnuté čerpadlo, je to ochrana ještě navíc.

Vodu z trubek takto nevypustíte, vyteče jenom trochu, zbytek v nich zůstává, to by se musela voda vypustit v nejnižším bodě rozvodu, což se dělá pouze na zimu, aby voda v trubkách nezmrzla a trubky nepopraskaly. Na zimu se také vypouští nebo vyčerpává voda ze sifonů vodovodu, vany a dalších sifonů, což je v létě zcela zbytečné.

Vodu nemusíte vůbec vypouštět, je lepší, když v trubkách a kohoutech zůstane. Po příjezdu možná budete chtít trubky trochu propláchnout od případných usazenin, takže necháte chvilku vodu téci a načerpávat čerpadlem.

Vypnutí elektriky při odjezdu z chaty je moudré (pokud tam nemáte nějaký spotřebič, který musí běžet, například lednička), ale vypíná se opět hlavním vypínačem, nebo pokud nemáte hlavní vypínač, tak se to dá vypnout jističem, ale není to správné, protože je konstruovaný pro jištění a ne pro vypínání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlasta*
Datum: 01.07.14 19:10

Velmi Vám děkuji za odpověď. Pomohl jste mi.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.