Vyhození z bytu

Od: Datum: 01.07.14 11:07 odpovědí: 17 změna: 01.07.14 13:25

Dobrý den už dva roky bydlíme s pritelem v pronajmu kde číní najem 15000(docela morda) vše jsme krasně celou dobu zvladaly jenze sme rozhodly odjet na davolenou na 14 dní coz pri pritelově praci bylo skoro nemožné ale podařilo se ... po 14 dnech nadherne dovolene sme se vartily do dost krute reality kdy pritel volal šefovy v kolik hodin má být v praci a kde p mu zdělil ze si našli nekoho jiného.čož byl oprovskej šok protože už tam pracuje pres rok a nikdy snim nemely problém boužel .takže pritel ted hledá praci moje výplata je 10tisic a pokud si v brzké době přitel praci najde výplatu bude mít až samozřejmne za mesíc...takže máme hroznej strach se nas vyhodí z bytu protože jsme zatím najem nezaplatily...na internetu jsem se dočetla že existuje nejaka skulinka v zakoně kde vas z bytu vyhodit nemohou tak mě zajíma zda je to pravda nebo jen blábol...a zda o tom nekdo víte něco víc...dekuji a přeji krasný den


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.07.14 11:10
avatar
Precti si smlouvu, tam mas vse.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.07.14 11:14
avatar

Dobry den, doporucuji nehledat klicky, ale kontaktovat majitele a vysvetlit situaci. Muzete se dohodnout, ze zaplatite zatim mene a doplatek pozdeji, snad na to bude slyset. Nejsem pritel "ocuravani" prav druhych osob. Vzijte se do kuze majitele, take by jste nebyla rada, kdyby na Vas nekdo zkousel triky. V takovem pripade jako majitel by jsem se Vas snazil co nejrychleji zbavit, preci jen riziko, ze to udelate znovu je vysoke...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kristyna*
Datum: 01.07.14 11:23

Dobrý den s majtelkou pritel mluvil v pátek řekla že to je náš problém at jsou do 1.7 peníze na učtě.. vyplatu mam 15tého takže i tak je to uplně nerealné... ...nebyla ni vubec řeč...

Datum: 01.07.14 11:26
avatar

No..tak to tedy promiňte, ale čekal bych, že máte vytvořenu nějakou finanční rezervu.

To beru jako "normální", že si lidé na horší časy odkládají peníze..a při výpadku příjmů "vydrží" alespoň 3 měsíce z úspor (když už ne déle).

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kristyna*
Datum: 01.07.14 11:30

tu "rezervu" jsme utratily za naši dovolenou díky které tohle všechno vzniklo

Od: kristyna*
Datum: 01.07.14 11:32

nezlobte se ale vy jste měl ve 22letech kdoví jak naspoříno?

Datum: 01.07.14 11:36
avatar

"Kdoví jak" ne...ale nějakou rezervu ano.

Mimochodem, ve Vaší předchozí odpovědi se v jistém smyslu "negujete"..

Měla jste něco naspořeno..ale padlo to na dovolenou..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kristyna*
Datum: 01.07.14 11:42

Máte pravdu že tech 20 tisic co padla za dovolenou by nas asi zachranilo..ale díky dovolene to hlavně vzniklo..boužel musím hledat levné bydlení nic jineho nezbívá

Od: asd*
Datum: 01.07.14 11:19

Rozmyslel bych jestli to dlouhodobě utáhnu a podle toho jednal s pronajimatelem. Kličky aby nesměl vyhodit nehledejte, to vás pak vyhodí i když dluhy doplatíte.

Na vašem místě bych hledal jiné bydlení - pokud nemáte finanční rezrevu ani na měsíční nájem, tak prostě musíte do levnějšího.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kristyna*
Datum: 01.07.14 11:28

Všechny možnosti jsem už promíšlela...když mam ale výplatu 10tisic budu chtit jinam tak to je řekneme nekde 7tisic najem kauce provize rk a sme na 21 tisicich ...ale mate pravdu bude to chtit na nejaký čas proste neco levného...budu se muset víc snazít nebo za takovou cenu najít

Od: elisek1988*
Datum: 01.07.14 11:37

Taky nejsem zastánce očůrávání chudáků majitelů, ale stane se. Vyhodit vás z bytu nemůže, jestliže bydlíte v bytě již dva roky, je smlouva uzavřena dle starého občanského zákoníku a i dál se podle něj řídí (tedy myslím, že by to tak mělo být, to se dočtete zase v novém OZ, co podléhá starému a co novému). V zákoně je, že musíte dlužit celkově alespoň za 3 měsíce, pak teprve vám majitel může dát výpověď a ta běží až zase od dalšího měsíce a to v délce 3 měsíců. Vím to, protože jsem tuto situaci musela řešit jako pronajímatel a trhala jsem si vlasy hrůzou, že moji nájemci můžou v bytě klíďo píďo bydlet 7 měsíců vlastně zadarmo. A pozor, majitelé se snaží dávat do smluv věci, které jsou v rozporu se zákonem. Ovšem nesmíme zapomínat také na to, že kličky existují z obou stran, takže nakonec vás majitel vyhodí např. z důvodu "nutných oprav", nebo pro nebezpečí, že svým bydlením ohrožujete bezpečnost zdraví a majetku. Je to dost složité. Doporučuji vám přečíst si starý OZ.

doplněno 01.07.14 11:44:

Zánik nájmu bytu

§710 (1) Nájem bytu zanikne písemnou dohodou mezi pronajímatelem a nájemcem, písemnou výpovědí nebo jiným způsobem stanoveným tímto zákonem.

§710 (2) V písemné výpovědi musí být uvedena lhůta, kdy má nájem skončit. Výpovědní lhůta nesmí být kratší než tři měsíce a musí skončit ke konci kalendářního měsíce. Výpovědní lhůta začne běžet prvním dnem měsíce následujícího po měsíci, v němž byla výpověď doručena druhému účastníkovi, pokud není dále stanoveno jinak.

§711 (2) Pronajímatel může vypovědět nájem bez přivolení soudu:

a) jestliže nájemce nebo ti, kdo s ním bydlí, přes písemnou výstrahu hrubě porušují dobré mravy v domě;

b) jestliže nájemce hrubě porušuje své povinnosti vyplývající z nájmu bytu, zejména tím, že nezaplatil nájemné a úhradu za plnění poskytovaná s užíváním bytu ve výši odpovídající trojnásobku měsíčního nájemného a úhrady za plnění poskytovaná s užíváním bytu nebo nedoplnil peněžní prostředky podle §686a odst. 3;

Zkuste se s majitelkou domluvit, narovinu jí řekněte, že znáte zákony a že se to pokusíte dát, co nejdříve dopořádku.

doplněno 01.07.14 11:47:

A ještě abych nezapomněla, za opožděné nájemné se platí úroky z prodlení.

PS: Vy jste nedávali kauci?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kristyna*
Datum: 01.07.14 11:51

Dobrý den

děkuju za odpověd

nemame v planu tu bydlet zadarmo jen počkat max mesic nez se vše dá zas do pořadku a vše se doplatí

ano kauci jsme davaly ve víši dvou mesičnich nájmů

Datum: 01.07.14 11:49
avatar

15 tis nájem? Proboha v čem to bydlíte? Když nemáte finanční rezervu, tak nemůžete jezdit na dovolenou, právě pro tento připad, který se Vám stal. Obzvláště, když přítel evidentně neměl zaměstnání se smlouvou na dobu neurčitou a po zkušební době. To je přece tak velká nejistota co bude v budoucnu, že dovolená je sakra drahý luxux.

Jiné bydlení nemusíte hledat přes RK. Na internetu je inzerátů plno a rozhodně ne všechny přes RK, ušetříte alespoň provizi. Nemůžete se na čas přestěhovat k jedněm nebo druhým rodičům nebo známým?

S majitelem bytu doporučuji jednat na rovinu.

Výpověď může dostatat nájemce, který hrubě porušil své povinnosti - nezaplatil nájemné za tři měsíce - v okamžiku, kdy se ocitne v prodlení s placením, byť jen části nájemného i za měsíc čtvrtý.

http://www.mesec.cz/clanky/za…zeb-za-byt-je-okamzity-konec/

doplněno 01.07.14 11:58:

§ 3074 NOZ stanoví, že nájem se po účinnosti nového občanského zákoníku bude řídit právě jeho úpravou, byť by ke vzniku nájmu došlo před tímto dnem. Samotný vznik nájmu, jakož i práva a povinnosti vzniklé přede dnem nabytí účinnosti NOZ se však budou posuzovat podle staré úpravy.

Ohodnoceno: 3x
 

 

Od: kristyna*
Datum: 01.07.14 11:56

bydlíme v 2+1 na praze 5

pritel delal organizatora farm.trhů

Doufám že brzo neco najdeme nebo alespon najde stejne dobře placenou praci aby jsme tu mohly zůstat

Od: elisek1988*
Datum: 01.07.14 12:48

Máte dvě možnosti, zkusit se domluvit s majitelkou, aby vám vrátila kauci a hned se odstěhovat do něčeho menšího a levnějšího. U bytu za 10tis. byste touhle kaucí zaplatili jeden nájem a dvě kauce. Bod dva, slušně napsat majitelce dopis, že znáte svá práva a povinosti a že nájem zaplatíte tehdy a tehdy i s úroky. A ještě pro klid vaší duše, si radši berte při odchodu z bytu kopii smlouvy. Mnoho majitelů si myslí, že když nájemce neplatí, že mu může vyměnit zámek u dvěří. To samozřejmě nesmí, nesmí tam ani bez vašeho vědomí chodit (vyjímka havárie) a pokud zálohy na služby platíte majitelce, nesmí vám je ani odpojit. Ale píšu to proto, že se to velmi často stává.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: elisek1988*
Datum: 01.07.14 12:44

Máte pravdu :) Ale i tak je nový OZ celkem ještě benevoletní a ty tři měsíce stále platí, sice bez výpovědní doby, ale platí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 01.07.14 13:25
avatar

Dobrý den, pokud chcete v nájmu pokračovat, tak se jen dohodněte s majitelkou, ať si vezme tento nájem z kauce (potřebuje k tomu Váš souhlas), tím bude uspokojená, nebude dluh na tom nájemném a možný důvod k výpovědi. Vy později nebudete doplácet zpožděný nájem, ale "jen" doplatíte a dorovnáte jistinu (kauci) do původního stavu (to je i Vaše povinnost dle NOZ). Zdravím!

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.