Co je soda?

Od: Datum: 28.06.14 11:53 odpovědí: 11 změna: 30.06.14 11:37

Neví někdo prosím, co přesně je SODA? Tedy kde se jako bere, nebo z čeho se vyrábí? A jaký je rozdíl mezi sodou na praní a jedlou sodou? Díky , všude píšou jen , že je to bílý prášek , což tedy jako vidím i sám ... ;ú Díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.06.14 12:06
Ohodnoceno: 0x

Datum: 28.06.14 12:08

Soda, jakožto často označovaná soda na praní je chemicky uhličitan sodný. Je zásaditější než jedlá soda, protože je to sůl slabé kyseliny (uhličité) a silně alkalického sodíku.

Jedlá soda je hydrogenuhličitan sodný. Má narozdíl od sody na praní o jeden kyselý vodík více, takže není tak zásaditá a dá se použít v potravinářství.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 28.06.14 12:32
A aby v tom byl ještě větší zmatek, tak v průmyslu se říká soda i slabému roztoku louhu sodného který se třeba v mlékárnách používá na mytí podlah místo dezinfekce.
Ohodnoceno: 2x

Datum: 28.06.14 12:44

jj, uhličitan sodný, uhličitan sodný bezvodý, uhličitan sodný krystalický, uhličitan draselný a tak dále, samá soda.

No ale když si v Anglii dáte Whisky & Soda, pak vám přinesou skleničku Whisky a k ní to, čemu se u nás říkalo Sifon. Vodu natlakovanou bombičkou kysličníku uhličitého.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 30.06.14 09:51

Pozor figurku,uhličitan draselný se jmenuje POTAŠ !

JABRAKA

Od: pokopeli
Datum: 28.06.14 13:02

Díky , A která z nich by se dala použít na vyčištění bílého plastového kanystru na pitnou vodu? Kanystr je na 20litrů a má na dně trochu tmavou usazeninu a na bocích zevnitř pár zelených koleček, tedy nějakou asi řasu . A jak přesně na to? kolik sody a jaké , jestli a kolik vody , horké studené ...? díky

Datum: 28.06.14 13:50

Já osobně bych do kanystru dal trochu vody a rozmačkal skořápky a hrkal, bych a hrkal a mělo by být po pár vypláchnuti v kanystru čisto

Datum: 28.06.14 15:06
Tak to je přesně ta o které píšu já. Hydroxid sodný. Stačí lžička zalít trochou vody, zavřít a prohrkat. Všechno co je v kanystru organického původu se rozloží. Pro větší účinost se dá použít horká voda ale reakce při zalití je bouřlivá. Použití ochranných brýlí a gumových rukavic je samozřejmé. Po vylití znovu vypláchnout čistou vodou a pro klid duše ještě jednou slabou kyselinou - octem nebo kyselinou citronovou.
Čistím tak plastové barely když dělám víno.

Datum: 29.06.14 23:48
Na vyčištění zašlého kýble funguje skvěle kyselina chlorovodíková do plneho kýble asi 50 ml a je za chvili čistý..
Možná klidně i o trochu vic...

Datum: 30.06.14 09:57

Problémy s tazatelem,když se ptá na věci,na které v podstatě odpovědět nechce.Tady by bylo třeba odpovědět až na druhý dotaz:"Čím vyčistit kanystr?",ne jaký je rozdíl mezi sodou a sodou.

JABRAKA

Od: pokopeli
Datum: 30.06.14 11:37

No milý(á) Jabrako, jste snad jasnovidec, že víte na co odpovědět chci a na co nechci? Zajímá mě samozřejmě odpověď na otázky obě a trochu jsem si asi myslel , že přesná odpověď na první otázku mi tak nějak odpoví i na otázku druhou, a nebudu jí tedy muset pokládat, protože ale ne , nakonec jsem jí položil . Jestli s tím máte nějaký problém, mám pro Vás dobrou zprávu - nemusíte se tím vůbec ani v nejmenším zabývat ;) A jen tak mimochodem - problém s Vaší odpovědí - když neodpovídáte ani na jednu ani na druho otázku a jen mlátíte prázdnou slámu ...

Všem jinak děkuji , zkoušel jsem už písek s vodou a hrkat a nic moc, zkusím asi ten hydroxid sodný , díky Totaku ;)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.