Škvára pod podlahou

Od: Datum: 27.06.14 21:59 odpovědí: 8 změna: 29.06.14 13:15

Máme s přítelem byt v cca 60 let starém domě. Zvažovali jsme co s poškozenými parketami. Jsou nalepeny na asfaltu a pod nimi je údajně ještě škvárový násyp. Nemůže být ta škvára nebezpečná? Popřípadě máme to pro klid duše raději nechat změřit? Parkety chceme každopádně dát pryč (samozřejmě i s asfaltem). Pak jsme uvažovali zalít to nivelačkou, ale nevíme, jestli ji dát na tu škváru a nebo raději vybrat i tu škváru, následně ji něčím nahradit a pak teprve zalít nivelačkou. Díky za rady a názory.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.06.14 22:07

Nevím zda-li jsou ty parkety přímo na škváře,spíše je tam vrstva škváry ,pak vrstva betonu a na tom teprve parkety nebo spíše vlysky lepené asfaltem!Pkd je tam vrstva betonu, na to vylít nivelačku a pak vlastní podlahu,Pkd tam není beton (o čemž pochybuji,tak ubrat cca 5-10cm škváry a zabetonovat ...

Jinak,škvára je hodně nebezpečná,když je suchá a lopatuje se,tak hoodně práší!To je jediná její nebezpečnost.V té době to byl běžný materiál.

Je to v přízemí či patře?

doplněno 28.06.14 15:21:

Víte co je na Radonu nejlepší? Výrobce protiradonové izolace zároveň provádí měření! Z čehiož plyne onen radonový staršák.Přece nenaměřím-li nic,neprodám svůj výrobek, takže chci-li být plusu,musím vždy naměřit a pak prodám!Prostě je to jen strašák.v zhledem k tomu jak se izolace provádí mi tvrzení o radonu přijde na hlavičku!

Ohodnoceno: 1x

Od: veronika22
Datum: 27.06.14 22:23

Je to ve 2. patře. Máte možná pravdu - zatím jsme tu podlahu nerozebírali, ale nám již řekl, že je tam nejspíš škvára, pak beton a teprve na tom betonu asfalt. Existuje ale i varianta, že je to škvárobeton. Nikdo to přesně neví. Někde jsem něco slyšela nebo četla, že ze škváry se může uvolňovat radon. Prošlo by to i přes ten beton, kdyby škvára byla pod ním? Pokud by tam byl beton a teprve pod ním škvára, tak by to asi bylo nereálné tu škváru dostat pryč, protože by se muselo všechno vybourávat.

Datum: 27.06.14 22:55

Ahoj. Pro klid duše, se škvárou po těch letech by neměl být nějaký problém. Co je problém, že nevíte jako skladbu má ta podlaha. Beton ve druhém patře 60 let starého baráku? Tipoval bych to na dřevěné trámové stropy, s možností stropních i podlahových trámů. Pokud je to jen jednoduchý jedno trámový strop, může tam být mezi spodním podhledem přibita jedna vrstva prken mezi trámy a na to se dříve dával zásyp ze škváry a třeba i pilin s vápnem. O tom betonu někdo hovořil, nebo ho i někdo viděl? Bez sondy do té konstrukce to nepůjde. Stačí odlepit někde na kraji jednu parketu a budete vědět víc. Na čem jsou vlastně nalepeny ty vlísky. Prkna, nebo něco jiného. Myslím si, že jestli ta podlaha nějak drží a nijak se nehoupe a jenom se ten její povrch nelíbí, mohla by se jen něčím překrýt. Třeba plovoučkou. Tak asi sondujte. Ahoj.

doplněno 27.06.14 23:01:

K Dieselově příspěvku. Už jsem tu jednou popisoval, jak mi můj zedník poradil tu suchou škváru prohnat s lopatou cementu míchačkou. Ta vlhká směs potom neprášila a dobře se s ní dělalo. A neprošlapávala se a docela držela. A ta voda se z té i 30 cm vrsty docela dobře vypařila.

doplněno 28.06.14 09:25:

Imhade, nepiš tu blbosti. Radon je plyn z podloží. Za 60 let v té škváře nic nebude. A ještě to je izolováno tím asfaltovým nátěrem. Pokud jde o Radon, tak bych měl jakési drobné obavy právě z toho podloží pod základama. Ale, zase hodně záleží, kde ten jejich dům stojí. To by musel být na Libereckých žulách. Dneska se tyhle věci dají odměřit i v už postaveným domku.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 27.06.14 23:05

budete muset udělat sondu a zjistit složení.Nivelačku na škváru? to néé hned by popraskala.Asi nejlepší bude škváru zrovnat a položit na ní nějaké desky (OSB,Hobru...) A s tím radonem to nebude tak černé to co píšou zelení *blee* tak má půlka republiky raka

Datum: 28.06.14 06:16

Jakákoliv škvára je zdrojem radonu.Množství "záření" tohoto plynu záleží na místě,odkud škvára pochází. O radonu a jeho měření,popř. nutných opatření se dočtete na stránkách Státního úřadu radiační ochrany http://www.suro.cz/cz/prirodnioz.

Malé doplnění - bydlet v domě se zdrojem radonu je stejné,jako být silný kuřák. Já osobně bych škváru vyhodil.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 28.06.14 09:37

Nepodléhejte propagandě zelených makovic.V našem domě je 30 bytů o průměrné podlahové ploše 60 m2. Ve všech podlahách je cca 20 cm vrstva velmi prašné škváry. Na škváře jsou prkna, na ně bez jakékoliv zábrany přibité parkety (takže izolace proti plynům veškerá žádná). Není známo, že by se za posledních 80 let v domě projevil výskyt rakoviny nad běžný celostátní průměr.

Nicméně při rekonstrukcích bytů se škvára likviduje, ale je to z jiných důvodů, než je zrovna radiace.

Datum: 28.06.14 10:44

Zdravím.Tak Vám odpovím na dotaz já.Škváru můžete ponechat.Na to beton.Já to měl to samé.Do betonu jsem dal latě a pak dřevotřískové desky.A nalakoval.

Datum: 29.06.14 13:15

Píšete,že dům je asi 60.let starý a byt ve druhém patře.Poválečná zástavba,peněz moc nebylo,takže bych si tipnul,že tam bude trámový rastr,buď jednoduchý nebo dvojitý .zespodu prkna,rákos a omítka.mezi trámy zásyp a nahoře prkna a na tom asfaltem nalepené parkety.Pokud tam jsou trámy,byl by beton na trámy dost velké zatížení.Řešením by byly OSB desky a potom něco na ně.Plovoučka,parkety,to už je na Vás.

Co se týče škváry,jak tady už někdo psal je prašná pokud se s ní hýbe.Mám dům z první republiky a škvára je tady taky.Předchozí majitelé se oba dožili 90let,tak to snad tolik škodlivé nebude.Ve sklepě je cihlová klenba,takže v přízemí jsem škváru vyvozil a uděla betony + OSB+perkety nebo dlažbu.V patřekde jsou trámy jen OSB+parkety nebo plovoucí.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.