Kanalizacni pripojka a jimka od studny

Od: Datum: 26.06.14 16:00 odpovědí: 7 změna: 26.06.14 21:58

dobry den,

vlastnime rodinny dum a soused postavil fungl novou kanalizacni pripojku z kuchyne/wc do odpadni jimky. Toto potrubi vede cca 1.5 m a jejich jimka je cca 8 metru od nasi stavajici studny, coz odporuje zakonnym normam. Tato studna je nas jediny zdroj pitne vody.

Tato kanalizacni pripojka a jimka je z jejich strany stavena v ramci platneho stavebniho povoleni k domu ale jeste nevim, zda je v dokumentech zanesena tak jak ji vystaveli (v pondeli jdu na stavebni urad).

Jak bych se mel proti tomu branit? Jake mam sance pokud tato pripojka bude takto zanesena ve stavebnim povoleni? Lze to jeste nejak zpetne napadnout?

diky za tipy


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: petrmm
Datum: 26.06.14 16:08

jeste pro doplneni, to jejich potrubi vede na hranici naseho pozemku, primo u plotu

Datum: 26.06.14 16:31
avatar

Pozor..

Za určitých okolností a splnění podmínek lze podle §169 Stavebního zákona udělit vyjímku ohledně odstupových vzdáleností.

Zpravidla ale potom trvá SÚ na patřičném zdůvodnění proč není dodržena odstupová či minimální vzdálenost (studna - jímka), a trvá např.na hydrogeologickém průzkumu, na provedení opatření proti znečištění vody ve studni (dvojitá izolace jímky, dvouplášťová jímka..). atd.

V podstatě byla tato vyjímka zavedena proto, že v některých případech nebylo možné za žádných okolností odstupové vzdálenosti dodržet.

Dělal jsem např. projekt studny a ČOV umístěné na "dvorku" velikosti 4x5m..a tam prostě 12m odstup nezajistíte, ani když se na hlavu postavíte.

doplněno 26.06.14 16:34:

P.S.: první co bych na Vašem místě udělal je to, že bych nechal odbornou laboratoří odebrat vzorky ze studny "teď"...a třeba po půl roce. Pak budete mít srovnání..a můžete jako podpůrný argument použít původní neznečištěný vzorek..a "nový" (pokud bude znečištěný). A na to bude "slyšet" jak SÚ tak hygiena..

doplněno 26.06.14 16:35:

P.P.S:

Výjimky z minimální vzdálenosti studny od zdroje znečištění

Ke střetům týkajícím se omezení práva na užívání pozemků začne nutně docházet tam, kde studnu, určenou k jímání vody která má sloužit jako pitná, není možné umístit v předepsané minimální vzdálenosti od zdroje znečištění. Na povolení výjimky není automatický nárok, je výjimečným řešením o které se musí žádat podle §169 zákona č. 183/2006 Sb. (stavební zákon). Podle něj jsou právnické i fyzické osoby i orgány veřejné správy při územně plánovací a projektové činnosti a při povolování a odstraňování staveb povinny respektovat obecné požadavky na výstavbu stanovené prováděcími právními předpisy. Zde by tedy měl o výjimku požádat nejpozději odpovědný řešitel hydrogeologického průzkumu, jehož technickou součástí bude průzkumný vrt prováděný v místě studny, anebo projektant šachtové studny. Žadatel o povolení výjimky musí zdůvodnit proč a z jakých důvodů se chce odchýlit od dané právní úpravy a řešením podle požadované výjimky musí být dosaženo účelu, sledovaného obecnými požadavky na výstavbu. Jak vyplývá z důvodové zprávy k textu vyhlášky č. 20/2011 Sb., která naposledy novelizovala vyhlášku č. 501/2006 Sb, důležitým podkladem pro udělení výjimky by měl být hydrogeologický posudek. O povolení výjimky rozhoduje obecný stavební úřad příslušný k vydání územního rozhodnutí, avšak jen v dohodě, anebo se souhlasem dotčených orgánů, které chrání zájmy chráněné podle zvláštních předpisů, kterých se odchylné řešení týká (vodoprávní úřad, silniční úřad, životní prostředí a t.p.). Výjimku lze povolit pouze z těch ustanovení právního předpisu, ze kterých ji tento předpis výslovně umožňuje a jen pokud se tím neohrozí bezpečnost, ochrana zdraví a života osob a sousední pozemky nebo stavby. Řízení o výjimce se vede na žádost buď samostatně, anebo může být spojeno s územním řízením, avšak nemusí být ukončeno společným právním aktem. Protože okruh účastníků obou správních řízení je prakticky stejný, bude zřejmě nejjednodušší a nejrychlejší požádat stavební úřad, aby provedl územní řízení o umístění stavby studny a spojil s ním řízení o výjimce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrmm
Datum: 26.06.14 20:33

diky za rozsahlou odpoved, viz ma reakce nahore resp. dole

Datum: 26.06.14 16:28

Ahoj. Jako nejspíš přímo sousedící soused jste měli být osloveni ve věci a žádání o nějaký souhlas. Pokud se tak nestalo, je i na Stavebním úřadě něco špatně. Vaše vyjádření by u toho jejich povolení nemělo chybět. Foťte vše, co se tam děje.Každou etapu. Ať je vidět, co se tam dělá a co se tam zahrabává. Zachyťte si i nějaké vzdálenosti výkopu a potrubí v něm od vašeho pozemku-plotu. Hodily by se i detaily toho napojování a spády potrubí. Až se to zahrabe, nebude tak lehké něco dokazovat bez opětovného vyhrabání. Měli jste začít konat hned od začátku. Chybka.

Pokud to bude uděláno perfektně, nemuselo by vás to třeba ani nějak ohrožovat na kvalitě vody. Potíž může být v čerstvém načechrání zeminy v tom výkopu a prosakování dešťovky do blízkosti vaší studny. Toho, bych se asi nějak obával.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrmm
Datum: 26.06.14 20:32

dekuji vsem za reakce,

zapomnel jsem na jednu docela podstatnou vec, ze jsme nebyli ucastniky stavebniho povoleni vedlejsiho domu, jelikoz jsme nas dum koupili uz, kdyz stavebni povoleni na vedlejsi dum bylo vydano...je to nase chyba, ze jsme si neoverili situaci...

jo a navic, soused stacil vsechno zahrabat nez jsem mohl neco nafotit (udelali to velmi rychle kupodivu)...vyfotil jsem pouze zahrabanou hlinu...

Datum: 26.06.14 21:37

Ahoj. Tak že, nezbývá, než doufat, že povrch toho jejich terénu za plotem, má přijatelné složení a vhodné vyspádování. Když ty případné dešťovky budou odtékat jinam, třeba dokonce na druhou stranu, část problémů bude vyřešeno. Kdyby pod tím plotem byla nějaká podezdívka, to by bylo taky dobrý. Jestli by vám na SÚ dovolili nahlédnout do nějaké dokumentace, jestli se to dílo v něčem liší od projektu? Asi by nemuselo být marné, vznést nějaký dotaz?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrmm
Datum: 26.06.14 21:58

ahoj, ano, tu rouru vykopali hned za nasi podezdivkou plotu, ale stale to vede podel cca 1.5 od nasi studny.

ano, v pondeli bych tam chtel zajet...zaroven posilam SU dopis aby to prosetrili (jiz jsem s nimi mluvil telefonicky)...

jenom se bojim, co budu delat, kdyz to v tom projektu bude - jestli je nejaka sance na napravu. na druhou stranu pochybuju, ze by predchozi vlastnik, od ktereho jsme nas dum koupili, todle dovolil (bojoval s nimi i na jinych frontach)

dekuju

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.