Darovací daň mezi příbuznými?

Od: Datum: 26.06.14 08:16 odpovědí: 2 změna: 12.10.15 12:01
avatar

Dobrý den,

máme kousek od domu zahradu, jejími vlastníky jsou:

moje maminka-vlastní jednu - 1/2

její strýc-vlastní také jednu- 1/2

Zahrada byla před 50-ti léty přepsána na oba sourozence (tj.na žijícího strýce a mou již zemřelou babičku, po jejíž smrti ten její podíl převzala má matka). Strýc se odstěhoval do jiného města a celých 50 let se o zahradu nestaral. Moje maminka platila z celého pozemku daně, postavila tam plot, 4x ročně to vysekává, postavila most přes potok, aby se dalo k zahradě dostat, zasadila tam stromy atd.

Nyní bychom chtěli udělat papírově se zahradou konečně pořádek a domluvit se, s 85 letým strýcem, aby nechal svůj podíl na zahradu, přepsat na svou neteř-mou matku.

Otázka zní:

1.Pokud by strýc souhlasil s tím, že za zahradu nic nechce a byl by převod ochoten udělat, tak je pro nás výhodnější, aby ji mamince daroval (jako strýc-neteři), myslím tím z hlediska úhrady daně z převodu. (Smlouva darovací, mezi strýcem a neteří). Platila by se pak nějaká daň? Pokud ano, tak z čeho by se vypočítávala?

2. Je nutné nechat udělat znalecký posudek-ocenění zahrady? I když, by převod byl mezi příbuznými a bezplatně?

Promniňte za obsáhlé vysvětlení, ale raději jsem to rozvedla, aby bylo zřejmé o co nám jde. Děkuji za všechny fundované odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.06.14 12:24
avatar

Dobrý den. Zákon o dani dědické, darovací a z převodu nemovitostí byl zrušen k 31. prosinci 2013. Darovací daň byla přesunuta do zákona o daních z příjmů. Daň by se v případě, který uvádíte (příbuzní v řadě pobočné) neplatila a odhad není třeba.

Viz.: Osvobození od daně z příjmů získaného darem jsou:

- příbuzní v řadě přímé a manželé,
- příbuzní v řadě pobočné, a to sourozenci, synovci, neteře, strýcové a tety, manželé dětí (zeové a snachy), děti manžela, rodiče manžela, manželé rodičů a osoby, které s dárcem žijí nejméně po dobu jednoho roku ve společné domácnosti, a které z tohoto důvodu pečují o společnou domácnost nebo jsou na dárce odkázány výživou.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: miroslavjirick
Datum: 12.10.15 12:01

Manželka zesnulého bratra mě chce darovat podíl z pozemku.Budu muset udělat odhad a zaplatit darovací daň?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.