Kolik spotřebuje elektrický sporák

Od: Datum: 24.06.14 18:36 odpovědí: 20 změna: 30.06.14 19:49

Vyhlédl jsem si byt, ale má jednu nevýhodu - elektrický sporák a kamna. V bytě vůbec plyn není, vytápění je centrální (jde o panelák). Myslím, že vařením a pečením vznikne velká spotřeba elektřiny.

Nyní mám doma plynový sporák a kamna, moje zálohy jsou dlouhodobě 300 Kč plyn a 550 Kč elektřina. V novém bytě bych 300 Kč ušetřil (není plyn), ale kolik bych přeplatil na elektřině? Vaříme tak nějak standardně (já + přítelkyně), oběd, večeře, o víkendu pečeme.

Pokud máte doma elektrický sporák/kamna, mohu se zeptat, kolik měsíčně platíte za elektřinu?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.06.14 19:06

Troufám si říct, že Vás to vyjde cca ročně na stejno, +- nějaká ta stovka. Vařit na elektřině není zase tak nákladné.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.06.14 19:14

Pokud myslíte elektrický sporák na vaření a pečení ( nikoliv "kamna" jak píšete,na vytápění), tak myslím, že asi o moc víc, než o ty tři stovky, co platíte teď na plynu, platit víc na elekřině nebudete. Já s přítelkyní v garsonce platím za elekřinu zálohy 450,-Kč, vaříme asi tak obden, pečeme 1-2x týdně. Takže pokud teď platíte 300,-za plyn a 550,-Kč za elekřinu, tak pak budete platit asi tak 900,-za elekřinu. On ten plyn je na vaření rychlejší a lépe se reguluje, což je asi jeho největší výhoda, ale protože musíte k relativně malé spotřebě připočítat stálou platbu "za plynoměr", tak se ta úspora poněkud stírá. Taky jsem se před lety stěhoval z bytu s plynovým sporákem do bytu s elektrickým a suma sumárum platím stále stejnou částku ( dříve rozdělenou na plyn + elektřinu, nyní pouze elektřinu ). Jen pokud tam je ještě ten starý typ elektrického sporáku s litinovými plotnami, tak bych asi šetřil na sklokeramický, jak jste teď zvyklý na rychlé vaření na plynu, tak si budete těžko zvykat, že než se ty litinové plotny rozehřejou, tak to docela dlouho trvá, a pak po vypnutí zase dlouho hřejou a vy už potřebujete "oheň" ztlumit, protože vám už to "lítá" z kastrolu. Plyn ztlumíte hned a ta litina ještě několik minut po vypnutí hřeje naplno. Já si na to nezvyknul, proto jsem při nejbližší příležitosti plotny vyměnil za sklokeramickou varnou desku, je taky možnost indukční desky, ale tam záleží na druhu nádobí, kdežto klasická sklokeramika "umí" všechny typy hrnců, přesto je mnohem rychlejší než ty litinové plotny. Sice stále trošku pomalejší než plyn, ale na to už se dá zvyknout.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.06.14 23:27

Při spotřebě elektřiny také platíte stálou platbu "za elektroměr" a ještě za tzv. "pohotovost příkonu" podle velikosti hlavního jističe. Je s podivem, že to těm pacholkům povoluje ERÚ takto účtovat ! Nemusíte být vůbec doma (třeba jste dlouhodobě hospitalizován), ale penízky se dodavatelům plynu a elektřiny jen sypou !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.06.14 19:21

Jak říká pobrdny -když se člověk naučí na el.sporáku vařit,vyjde to na stejně.Ale dnes jsou i jiné úspornější - sklokeramická deska či indukční. Ten druhý ale potřebuje k tomu určené nádobí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.06.14 20:02
avatar

Máte-li jistotu dlouhodobého bydlení a budete si moci byt vylepšit, pořiďte si ten indukční sporák s el. troubou. Vaření na něm je pohádka, super rychlý ohřev, velmi dobrá a jemná regulace, čistá energie oproti plynu, snadná údržba plochy na vaření. Do jiného bych už nešla. Nádobí si zkuste magnetem, jestli ho budete moci použít. Na knedlíky používám klasický velký plechový, není problém. Jenom papiňák se musel koupit nový. Sporák natrefíte i v akci levnější.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.06.14 20:33

Nelze použít jen hliníkové nádobí. Příliš dobře vodí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.06.14 20:23
avatar
Urcite indukce ta je super. Sklokeramika neni spatna, ale jak tam date 5l tlakac tak cekate a cekate a cekate. Zlaty plyn. Na elektro bych dal kolem litru.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: zirafka
Datum: 24.06.14 21:07

Pokud máte ještě možnost volby bytu, rozhodně bych hledala tam, kde je plyn zavedený. Také jsme se stěhovali, 7 let vařím na elektrice a nemohu si stále zvyknout. Plyn je plyn. Náklady pouze na vaření počítejte tak 8OO-1OOO,-Kč/měs., je to rozhodně dražší vačení než na plynu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirta
Datum: 24.06.14 22:06

Šokujete mě

Datum: 25.06.14 17:39
avatar

Žirafka píše, že si ani po 7 letech na vaření na elektřině nezvykla, z toho se podle mne odvíjejí i její náklady na veření.

Já jsem to měla přesně obráceně - na elektřinu jsem si zvykla hrozně rychle (k plynu už bych se nevrátila), naučila jsem se vařit v době nízkého tarifu (měli jsme i bojler), takže náklady na vaření v té době byly ± stejné jako při vaření na plynu.

Teď mám tarif D35d, protože v jedné místnosti topím přímotopem a elektřina mne i s topením vyjde na necelých 1.000 Kč měsíčně. Ale nevařím každý den - pro jednu osobu stačí uvařit třeba dvakrát v týdnu. V létě nevařím skoro vůbec (cca 1x za dva týdny), v zimě častěji (3x až 4x týdně).

Ale nepeču - to pro jednoho nemá smysl ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.06.14 21:10
avatar

ve dvou lidech se ničeho zásadního neobávejte, podle mě je dost důležité jak vaříte, tj. když pečete a pořád lezete do trouby tak spotřebujete o hodně víc než když podlejete maso jednou dvakrát v průběhu přípravy pečeně. Starý sporák doporučuju jako ostatní vyměnit za jiný s novou varnou desku, která zaručí vyšší účinnost a nižší ztráty. Sklokeramika je myslím dobrá věc. Starátrouba velké ztráty nová - malé ztráty,

doplněno 25.06.14 08:21:

zirafka pouze prezentuje svůj názor, nikoli pravdu.

doplněno 25.06.14 12:33:

m23, tak to máte dobrého/levného dodavatele elektrické energie

Ohodnoceno: 0x
 
Od: m23
Datum: 25.06.14 12:20

Taky máme v paneláku jen elektřinu. Vařím /peču/ tak 5x do týdne. Máme dva denně zapnuté notebooky, svítíme... zálohy máme 650,- kč měsíčně a ještě nikdy jsem nedoplácela.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.06.14 13:24

Perete na potoce, televizi nevlastníte?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.06.14 13:54

Jak už jsem napsal výše, tak v garsonce - elektrický sporák, aut.pračka, lednice, za velkých veder split klimatizace, ale tu pouštíme až když jsou venku tropy a otevřené okno nepomáhá, takže běžela naposledy před 14 dny, jak byly ty vedra, kdyby se spočítalo, kolik dní běží, tak je to cca 20 dní za rok, ale při těch vedrech je to v paneláku jak v peci, tak to moc pomůže. Dále notebook, světla - LED a tam kde se svítí dlouho - zářivka, spotřeba měsíčně zálohy 450,-Kč, tarif D2D - PRE. Za minulý rok vraceli přeplatek 600,-Kč. Televizi opravdu nemáme, nechápu proč platit koncesi přes dvě stovky i s rozhlasem za ty polopravdy, dezinformace a reklamy, kterými vás tam celej den krměj. Radši platím za internet, tam si najdeme,co potřebujeme, muziku si pustím z CD tu která se nám líbí a na kterou máme zrovna náladu, film si pustíme z DVD ten, na který zrovna máme chuť a náladu A na to stačí notebook se slušným HD monitorem Takže jediné co doporučuji, nahradit starý sporák s litinovými plotnami sklokeramikou, případně indukcí, to záleží na Vás. My máme sklokeramiku a spokojenost

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.06.14 17:49

Zdravím. Omlouvám se , že ti neodpovím , ale chtěl bych ti moc poděkovat za tvoji vloženou otázku. Sedím v podkroví čumím do počítače a dole v kuchyni se mi pálila sekaná. Tvá otázka mi to připomněla a ještě jsem to na poslední chvíli zachránil.

doplněno 25.06.14 18:00:

Co se týče šporhertu . nejlepší je kombinovaný . nahoře plyn dole horkovzdušná elektrická trouba. tak že za pečení moc neušetříš. Nahoru můžeš dát indukčni sklokeramickou desku . Pěkně se ošetřuje a neníčí se ti tolik kastróly. Já si myslím , že velký finanční rozdíl to nebude. ( záleží na tom jak a kolik vaříte nehledě na to , že pravděpodobně využíváte ještě rychlovarnou konvici a mikrovlnku) Spíš bych se díval na to jak na mne ten byt celkově působí a na lokalitu. Já osobně v baráku plyn nemám , pouze elektriku a jsem maximálně spokojen.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.06.14 21:25
avatar

jesli topíte el. tak máte nejdražší možnou alternativu . . .

doplněno 27.06.14 20:53:

já už vím z jiných dřívějších diskuzí, že máte doma vše naprosto nejlepší. Dům cca 150-200 m2 vytápěny elektrikou za 30tis je poměrně překvapivé zvlášť u udávané teploty 23st, kterou považuju ja zbytečny luxus, pokud člověk není nemocen nebo zvlášť starý. Mte však jeden z nejvýhodnějších tarifů, ke mít Váš tarif platím cca 3000 za elektřinu ročně. Byty jsou z tohoto hlediska krutě znevýhodněny.

Ohodnoceno: 1x
 

 

Datum: 26.06.14 21:24

miramira - nejdražší možná ano , ale já jsem max. spokojen. barák mám 11,5 x 11 m Mám to na patro. Topím na 23 - 24 st. inkaso platím 2500 ,- měs bez doplatku. max. 29 000,- za rok. A to píšu o době , když jsem ještě neměl krb. samozřejmě do toho nepočítám televizi a vodu. ( i když co se týče vody mám vlastní studnu) ještě bych podotknul lokalitu - vysočina.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ruze®
Datum: 27.06.14 07:23
avatar

Doporučila bych ve vašem případě zvednout zálohu na elektřinu na 1000,-měsíčně.Když vám budou pak vracet,budete potěšen a pozvete partnerku na výbornou večeři a nebo i dvě.

doplněno 27.06.14 22:20:

Nemyslím si,že 1000,-je v jeho případě nějak moc nadhodnocená záloha.Mám plynový sporák,byt 3+1 a zálohy na elektřínu 850,-nedoplácíme a někdy nám i pár korun vrátili.Až teď,když už máme komplet v celém bytě úsporné + LED Premium žárovky nám vracejí cca 1,5-2 měsíční zálohy ročně,takže si můžu dovolit zálohy snížit Bratranci jsem radila,aby zvýšil zálohy,má vše na elektřinu,úsporné žárovky žádné,protože jsou drahé,neudělal to,tak mu pak došel nedoplatek 13 tisíc.Pro rodiny,které žijí ,,od výplaty k výplatě,,to je pak tragédie.Spotřeba se dá přibližně vypočítat,když si dotyčný bude každý měsíc svoji spotřebu opisovat z elektrohodin.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.06.14 21:00
avatar

tenhle nesmysl vyšších záloh jsem nikdy nepochopil a stále jej považuju za blbost, protože v ekonomice platí, čím později vydané peníze tím jsou pro člověka levnější. Pokud máte nedoplatek máte do doby jeho splacení od poskytovatele energie vlastně bezúročnou krátkodobou půjčku. Nikdy nepochopím radost lidí z vrácených přeplatků, kdy nedokážou pochopit že sami dobrovolně poskytují energetickým společnostem nemalé půjčky zdarma a ještě se z toho radují, že jim po roce někdo vrátil jeden dva tísíce, přitom daná společnost jen na tom přeplatku mezitím vydělala klidně i 10%. Holt národ Český :-D. Plaťte energetikům 2x tiolik co je potřeba, oni Vám ten jednonásobek vrátí ale mezitím jej někde 2x "otočí" ve smyslu zisku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirta
Datum: 30.06.14 19:49

Tato strategie se vyplatí, jen když máte opravdu velké spotřeby, nebo na jedné smlouvě 2-3 byty (např. když pornajímáte, nebo na jednu smlouvu dáte svůj byt, byt rodičů či dětí apod.).

Při spotřebě např. 50.000 Kč ročně platíte zálohy 200 Kč/měs., pak máte nedoplatek 47.600 Kč. Mezitím si každý měsíc na spořícím účtu spoříte 4000 Kč. Při současném 1,5% úroku na spořících účtech budete mít 48.280 Kč - tj. váš zisk je 280 Kč za celý rok a z toho ještě musíte zaplatit 15% srážkovou daň.

To se podle mě nevyplatí takto šaškovat... Kvůli ani né třem stovkám.

Druhý problém je, že asi žádný dodavatel vám neumožní platit zálohu jen 200 Kč, budou chtít, abyste zálohy platili ve výši spotřeby za uplynulý rok.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.