Plíseň u stropu - co může být příčina?

Od: Datum: 24.06.14 09:07 odpovědí: 9 změna: 25.06.14 11:14

Mám dům, jehož dvě místnosti jsou původní (cca 80 let staré, orientované na sever). V jedné z těchto místnosti se na zdi vytrvale vytváří chomáčky zelené plísně a to především pár cm pod stropem (jakoby tvoří pás). Zvenku na tom místě na fasádě nic není. Zeď je izolována a navíc částečně je zvenku kryta ještě přistavěným přístěnkem sloužícím jako zahradní domek. V oné místnosti jsou ještě původní omítky, které jsou jen přemalované (nevím, zda by bylo možné, aby to plesnivělo kvůli tomu).

díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: martink*
Datum: 24.06.14 09:43

Podobný problém jsem řešil také:

- neměnily se okna? Pokud ano, posunul se rosný bod do interiéru, mě to vyřešilo až zateplení

- není tam překlad? Pokud ano tak je to nejnáchylnější místo na plíseň

- není ve zdi trubka na vodu ze střechy? My jsme měli jednu prasklou ve zdi a ta byla příčinou problémů

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rsk
Datum: 24.06.14 09:50

Ano, okno se měnilo, ale ta místnost byla vždy vlhčí. Přemýšlím, jestli neshodit ty staré původní omítky, ale jestli by to mělo nějaký smysl..

Od: martink*
Datum: 24.06.14 10:04

Pokud se plíseň tvořila i před výměnou oken tak bych doporučil najít zdroj vlhkosti. Může to být špatná hydroizolace a s tím pomůže odborník.

Omítka je jen viditelný důsledek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rpsk
Datum: 24.06.14 11:13

Právě mne ale přijde divné, kdyby šlo o zemní vlhkost, nebyla by plíseň především u podlah a podobně? Zvenku je dokonce vidět lepenka, kterou se ručně, kousek po kousku zeď oddizolovala. Cca 3 metry však izolované nejsou v místě, kde u domu stojí přístěnek..tak jestli by to bylo ono?

Datum: 24.06.14 12:26
avatar

Odmořte plíseň ( vykašlete se ale na nějaké savo a podobně ) hodně mi pomohl koncentrát PUFAS SAM-EX. Je to fungicidní přísada do barvy. Plíseň jsem natřel Sam-exem, seškrabal s malbou až na omítku, 3x natřel Sam-exem a omaloval. Do barvy jsem ho samozřejmě přidal taky. To vyřeší plíseň, která tam byla.

Aby se vám neudělala znovu, je potřeba místnost dobře a často větrat a hlavně v inkriminovaném místě zajistit cyrkulaci vzduchu. Doporučuji ventilátor napojený na časový spínač a nastavit si cca 2 hodinové intervaly. Tímto způsobem jsem zlikvidoval plíseň za kuchyňskou linkou u zdi, která v zimě promrzala a kondenzovala se na ní pára. Pět ventilátorů do počítače, síový adaptér a zásuvkový časový spínač. Nic moc to nesálo a energeticky to taky není náročné. Už dva roky mám po problému.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.06.14 12:35
avatar

rpsk,

jen z popisu usuzuji je povrchová teplota zdiva je nižší, jak rosný bod. Zkrátka studená stěna a vlhkost se am sráží.

Je to po celá rok, nebo jen za chladu (nemyslím zimu)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: prsk
Datum: 25.06.14 11:13

Ano, je to chladná zeď (ačkoli z jedné strany je krytá právě tím přístavkem), proto mi to nejde do hlavy. Především proč se tvoří jako pás u stropu,ale v menší míře i jinde.

Nejde o typickou černou plíseň z vlhkosti, ale o tu zelenou, chomáčkovou :(

Ohodnoceno: 0x
 
Od: milan23*
Datum: 24.06.14 23:05
To místo bylo nejspíš vlhké vždy, pokud Vás zajímá souvislost s novou výmalbou, přikládám foto mého nedávného ,,úlovku" promrzající špalety-vápno/,,moderní" malba
Ohodnoceno: 0x
 
Od: rpsk
Datum: 25.06.14 11:14

Ta zeď je přes 80 let stará a ještě s původní omítkou, orientovaná na sever. Ale izolace pod ní je (až na cca metr a půl), zvenku je krytá přístavkem. Nejde o tuto plíseň, ale o chomáčky zelené plísně podél stropu i na zdi. Nevím, jak je to možné ..

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.