Proc ma elektrikarsky venecek 4 svorky?

Od: Datum: 23.06.14 14:30 odpovědí: 5 změna: 23.06.14 20:54

Je nejaky realny duvod, ze ma elektrikarsky venecek 4 svorky, kdyz v elektrice jsou bud 3 vodice (popr. 5), nebo je to proste proto, aby "vysel" ctverecek?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.06.14 14:50
avatar
Třeba na připojení lustru bylo potřebné připojit fázi, nulák a dva spínané. Tenkrát. Dnes jsou věnečky i s pěti, nebo acidurky měly pátou na dně.
Při složitějších instalacích je i těch pět někdy málo.
Já měl nejraději trubky a jednotlivé vodiče zatáhnuté bez přerušení a svorek.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.06.14 16:45
avatar

Dráty ve zdi se zapojují trochu jinak, než dráty v aparátech.

Příklad : Do krabice jdou zleva přívodní dráty, dolů jdou dráty na vypínač, nahoru jdou dráty do stropu k lustru. Krabice je průběžná, to znamená, že napravo z ní vystupují další dráty, které hmohou jít k nějaké další krabici s další odbočkou k dalšímu lustru a dalšímu vypínači.

Pro takové typické zapojení potřebujete v krabici čtyři svorkovnice, poskládané pěkně do čtverečku.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.06.14 19:40
avatar

Možná bych ještě dodal že v dřívější době frčely kabely o 4 vodičích (L1, L2,L3 a PE)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.06.14 19:59
avatar
To je sice pravda, ale třífázové rozvody se tahaly téměř vždy 4 dráty od jištění po zásuvku (vypínač) samostatně, bez přerušení či rozdělování na věnečku v krabici. Věnečky se používaly převážně v jednofázových světelných a zásuvkových obvodech na odbočení či zdvojení...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlada*
Datum: 23.06.14 20:54

Zdravím

Dřív se tahaly obvody při nulování dvojdrátem, takže u zásuvek byly na věnečku dvě volné svorky a u světel se použil jeden na přepínání, takže byla jedna volná svorka. U třídrátu zůstane jedna volná svorka u zásuvek a u světel jsou použity všechny čtyři svorky. U třífázu se používaly čtyři dráty (fáze plus zem) a když byla nula, používal se věneček který měl uprostřed v krabici propoj pro zem. Dnes se vyrábí pro třífáz věneček s pěti svorkami. Většinou se ale dnes věnečky nepoužívají, ale používají se WAGO spojky. Spoj je spolehlivější, po otevření víčka není nic pod napětím, je více variant propojení, jednodušší a rychlejší montáž a jsou levnější. Napětí se dá zjistit napíchnutím do otvoru na vršku WAGOvky a rozpojení jednoduše vykroucením. A do krabice se vleze dvakrát tolik kabelů (i víc).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.