Sousedova hlína na našem pozemku

Od: Datum: 23.06.14 10:48 odpovědí: 9 změna: 23.06.14 16:39

Zdravím, stavíme dům vedle sousedů,kteří stavěli o něco dříve a již bydlí.Ještě nemají plot a počítám že čekají až dostavím. Jejich pozemek je cca o nějaké 2m vyšší a hlína z jejich pozemku je odhrunutá tak, že tvoří cca 2m široký násyp po celé straně našeho pozemku. Soused "vyhrožuje" že když hlínu odhrnu ,může se poškodit jeho dům. Navrhuje abych postavil opernou zeď. To ale já nechci akceptovat a požaduji od něj aby si hlínu odstanil z mého pozemku, Ten však nereaguje. Pozemek nemáme moc široký a tohle mi celkem vadí. Prosím poraďte díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: axus®
Datum: 23.06.14 10:54

Budouci plot mezi Vami a sousedem bude stavet soused?

Tak at si pak v ramci plotu postavi opernou zed sam, ne?

Dejte mu na to nejakou primerenou lhutu s tim, ze pak budete svuj pozemek upravovat a v ramci toho, ze zrejme odstranite i ten nasep. Tak at ma cas si to dat do poradku.

Jinak gratuluji k problemum se sousedy jeste nez ste vubec zacal bydlet.

Ohodnoceno: 1x

Od: atr3y
Datum: 23.06.14 11:10

Podlě mě soused s plotem čeká až budu plot stavět já. Aby se tam pak postavila ta zeď. Podle odhadu by taková zeď stála 50tisíc a na to že nemájí peníze. Nechápu proč tedy mají dům situovaný k blízksti toho kraje pozemku,že s tímto nepočítali. Mě se dotoho násypu zasahovat nechce kvůli případné žalobě,kdyby sousedovi někde praskla omítka či něco podobného.

Datum: 23.06.14 11:04

U domu rodičů jsme měli se sousedy taky takový násyp. Rostly na něm angrešty a rybízy. Tráva pod nimi nebyla, tak se nesekalo. Ale to už bylo dobře usazené, za dlouhé roky. Já vím, že to není řešení, ale kydby to fakt nešlo jinak.

doplněno 23.06.14 15:59:

Ten jakoby svah, byl na naší straně plotu. Vy ho máte kde? Tedy budete mít. Před plotem nebo za plotem? Na jeho pozemku nebo na vašem?

Ohodnoceno: 0x

Od: atr3y
Datum: 23.06.14 11:15

Taky jsem o takové variantě přemýšlel,ale jednak máme psa takže oplocení potřebuji a taky vedle té části povede příjezdová cesta do mého domu a nerad bych kdyby silně pršelo ,aby mi ta hlína nesjela atd.

Datum: 23.06.14 16:39

babkazov - myslíte to dobře , ale proč mít zbytečně kvůli nějakému ... problémy třeba se sečením trávy , stahuje se vám tam voda z jeho pozemku , nemluvě o tom , že cena pozemku v dnešní době je dosti veliká. Já jsem např. dával 2 000 ,- za m2 a za ty peníze jsem si nekoupil nějaký svah , ale pěkný pozemek. Kdyby toho měl člověk několik hektarů , tak nad tím mávne rukou , ale dnešní stavební pozemky jsou velice malé a počítáte s každým metrem.

Datum: 23.06.14 11:37

Zdravím.Co kdyby jste se pokusil se sousedem domluvit/po dobrém/ a tu opěrnou zeď postavit společně nebo ať přispěje polovinou nákladů.

Datum: 23.06.14 11:49

atr3y, píšete, že soused nahrnul svoji hlínu na Váš pozemek, nebo se jen domníváte že to tak je.

Páč já neznám podrobnosti, ale klidně si to dovedu představit, že ani jeden nemáte argument proti tomu druhému. Pokud prokážete, že tu hlínu tam navezl, nahrnul on, tak ho písemně požádejte, aby si ostranil zeminu z Vašeho pozemku a uvedl stav před započetím stavby. Vy si zatím připravte fotky, jak to tam bylo před stavbou, a zdali je to tak jak se domníváte..

Pokud odstaraníte zeminu a uděláte mu škodu na jeho majetku, budete sankcionován a pak platit opravy. Podobně to bylo i na Dubině v Pardubicích, kde odkopáním pro barák ujel pozemek souseda, který měl již několil let vše hotové...

Datum: 23.06.14 12:55

Ahoj. Poněkud málo informací. V dotazu jsou zmiňovány nějaké 2 metry výškového rozdílu a 2 m nějaké šíře. Důležitější by byla zmínka o celkové vzdálenosti domků od sebe a jejich podloží. Hloubka základů v něm. Nějaký náčrtek-fotky, by taky napomohly k nějakému rozumnému návrhu řešení.

Datum: 23.06.14 13:30

Zdravím. Omlouvám se všem , kteří se tady na poradně snaží pomoci , ale na tuto otázku vám tady asi nikdo z nás nemůže kompetentně odpovědět. V tomto problému si vy musíte být 100% jistý co děláte, tak že tento váš dotaz by měl být určen spíše pro právníky , kteří se musí seznámit s celým případem. ( a i tam ještě není jistota , že právník vám poradí správně. Naše zákony se totiž dají vyložit různě.) Toť můj názor.

Na naši ulici se řešil podobný případ. Sosed si musel navážku odstranit a zajistit opěrnou zdí na vlastní náklady. ( to jenom pro povzbuzení . Nemusí to být váš případ.)

doplněno 23.06.14 13:36:

Podpořil bych odpověď pana Milana . Zkuste si zatím pozhánět nějakou dokumentaci ,fotografie k původnímu stavu pozemku před zahájením výstavby . Možná by vám pomohl i google earth . ( můj pozemek je tam např: pěkně zdokumentovaný i s datem.)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.