Jak poslat na poště balík

Od: Datum: 20.06.14 16:05 odpovědí: 21 změna: 24.06.14 23:24

Věděl by někdo, jaké existují možnosti poslání balíku?

Když jdu poslat balík, tak na mě úřednice vybafne "DO RUKY" a ještě něco, to druhé si nepamatuju. Řekl jsem, že chci poslat balík obyčejně a ona na něj vytiskla symbol "B".

Jaké existují obecně možnosti poslání balíku? V balíku nic moc není, jen nějaké papíry, oblečení, deky, posílám to matce, co se zapomnělo při stěhování.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: petrff
Datum: 20.06.14 16:08

Teď koukám, že jsem ho chtěl poslat obyčejně, ale vytiskla mi papír a je na něm napsáno "PODACÍ STVRZENKA", druh B, služby kód UC, DE. Stálo to 95 Kč, což mi přijde drahé, nejde to levněji?

Datum: 20.06.14 16:17
Ohodnoceno: 0x

Datum: 20.06.14 16:38

Označení B je označení ,že je to balík - cena se odvíjí od velikosti a váhy balíku Na poslání balíku máte jako doklad potvrzení podací lístek, ten si schovejte v případě reklamace nedoručení nebo poškození balíku.

Balíky do ruky bývají dražší.

Datum: 21.06.14 13:54

Je to divné, já zdůraznil, že chci balík obyčejně. Nač platit příplatky za marketing?

Datum: 20.06.14 18:29
Záleží na pojištění obsahu, ten nejlevnější balík bez pojištění má značku O, ty pojištěné jsou B, BA, BX, Do ruky je DR a MĚL by přijít do druhého dne( to že nechodí je jiná věc...)
doplněno 20.06.14 19:10: To UC je právě ta udaná cena=pojištění, DE je oznámení o doručení na mobil ale to stojí asi korunu nebo dvě,takže ačkoliv nejsem fanouškem této firmy myslím že Vás ,,nenatáhli"

Datum: 20.06.14 18:40

Standartní balíčke mě stojí kolem 65,- kč, říkám pouze DOPORUČENĚ (tím je automaticky pojištěný do výše 500,- kč, pokud neudám vyšší cenu), protože balíky Do ruky a Na poštu jsou dražší a pro mě zbytečné. Pokud byl tvůj balíček větší a těžší, tak 95,- kč není zas taková hrůza.

Obyčejně bez pojištění balíček posílat nedoporučuji. Sice ušetříš pár korun, ale pokud se balíček ztratí, tak ti pošta nedá ani korunu, narozdíl od doporučeného zaslání, kde ti pošta vyplatí udanou hodnotu balíku.

Od: je
Datum: 20.06.14 21:23

pokud to posíláte "doporučeně", tzn. doporučený dopis, musí zásilka splňovat určité rozměry, tzn. výšku do 5 cm,váhu do 2 kg.Toto je automaticky bez udané ceny pojištěno na 500 Kč.

Pokud je zásilka silnější než 5 cm musí to jít jako balík. Pak lze řešit, jestli bez podacího lístku jako obyčejný balík -nedoporučuji, nebo s podacím lístkem (doklad o podání) jako doporučený balíček(BA,pojištění aut. na 500Kč,ale jde dýl),balík s udanou cenou (BX,udává se výše pojištění, taky jde dýl) nebo rychlejší balík na poštu (ten se nedoručuje,pouze oznamuje)nebo balík do ruky.

Datum: 21.06.14 13:53

O, B, BA, BX, Do ruky, DR, MĚL, DE, Na poštu
- dá se někde zjistit, jaký je mezitím rozdíl? Asi se v těch zkratkách a označeních utopím :) Kde jsou ty časy, kdy jste přišli na poštu, poslali jste balík a nikdo se vás na nic neptal :) Chci tyto časy zpět :)

Datum: 21.06.14 16:44

Petře, některé zkratky jsou zde: http://www.ceskaposta.cz/rady-a-navody/prehled-pouzivanych-zkratek

Píšete, že se v těch zkratkách utopíte. Ale ani v krámě už není jeden druh šunky, a dva druhy piva S výběrem správného balíku by Vám měl pomoci právě pošťák na přepážce. Není to o tom, že by z Vás chtěli vytřískat peníze, ale o tom, že existuje spousta dalších předpisů (např. rozměry, hmotnost, tvar balíku...), které to podání ovlivňují.

Chcete-li na poštu příště přijít připraven, doporučuji Kalkulátor zásilek, kde si spočítáte, kolik Vás bude balík stát a můžete si tam navymýšlet další služby

Ohodnoceno: 1x

Datum: 21.06.14 19:07

Tak jsem zadával do kalkulačky a už asi chápu jednotlivé kategorie, je to:

Obyčejný balík - to je klasické zaslání balíku, jak fungovalo dříve, adresát si pro balík musí na poštu, asi nejlevnější

Balík na poštu - totéž jako Obyčejný balík, adresát si pro balík musí na poštu, ale je to dražší, nechápu proč :)

Balík do ruky - pošťák přiveze balík adresátovi domů, ještě dražší než předchozí

Balík express - má být doručen týž den, nebo druhý den, úplně nejdražší

Je kromě ceny ještě nějaký rozdíl? Například ve lhůtě dodání? Chápu, že expres je dnes/zítra, ale co ty ostatní 3 kategorie, kdy bude balík dodán?

Datum: 21.06.14 19:25

Všechny tyhle balíčky (až na balík na poštu) přijdou domů. Rozdíl je v tom, jak se k balíku budou chovat:

Obyčejný balík - přivezou (nebo nepřivezou) ho na místo určení, když nikdo neotevře, tak ho klidně položí ke dveřím nebo hodí přes plot nebo odvezou na poštu (podle toho, co jde za pošťáka). Když se poškodí nebo ztratí, tak máte smůlu a nic nedostanete.

Balík do ruky - přivezou ho k vám, a když se nedozvoní, odvezou ho na poštu, kam si pro něj musí přijít příjemce i s občankou. I při převzetí doma je potřeba podpis.

doplněno 21.06.14 19:28:

Dodatek: a když se ztratí/poškodí balík do ruky, tak dostanete peníze (podle toho, na kolik jste si to pojistil - normálně to bývá do 500 kč)

Datum: 21.06.14 21:49

Petře:

1. obyčejný balík = nepojištěný, neevidovaný, prakticky jako "obyčejný dopis", bez potvrzení o podání, balík veze balíkář domů.

2. balík na poštu = balík se pouze přiveze na poštu adresáta, adresát dostane sms nebo e-mail. Je dražší, protože je tam garantovaná doba dodání do druhého dne.

3. balík do ruky = balík přiveze balíkář domů, je tam garantovaná doba dodání do druhého dne.

4. balík expres = při podání do 10 hod. doručení ještě ten samý den, ale funguje to pouze v krajských městech (balík z Plzně do Plzně).

Snad jsem Vám to trochu osvětlila

Ještě existují např. cenný balík nebo doporučený balíček, ale to vám zřejmě kalkulátor nevyplivnul kvůli větším rozměrům zásilky.

Datum: 22.06.14 13:22

Moc děkuji. Mohu tedy ještě poprosit o rozdíl mezi cenný balík a doporučený balík? Tím by už výčet byl konečný, nebo ještě nějaké možnosti existují? Chci si pro sebe udělat přehlednou tabulku, abych pro příště věděl :)

Datum: 24.06.14 19:36

Doporučený balík - pojištěn do 500 Kč (automaticky), cenný balík - pojištěn na tolik, kolik si udáte (podle toho se odvíjí cena). Ale pozor - částka pojistky musí odpovídat tomu, co je v balíku. Nelze např. poslat mobil za 10 000,- Kč a pojistit na 5 000,-, stejně tak naopak posílat staré hadry a pojistit na 10 000,- Kč.

Stačí takto?

Datum: 20.06.14 19:04

Jaké oblečení a jaké deky? Obojí může celkem dost vážit. Jaká váha je uvedena na potvrzence?

Od: buss®
Datum: 20.06.14 19:41

Na každé poště (zřejmě pokud to někdo nebere do sběru) je Katalog služeb české pošty vč. jejich webu. Po lopatě... vč. cen.

Datum: 24.06.14 20:29

Měl bych také jeden vedlejší dotaz ohledně balíků.

Jak je to s pojištěnním cenných balíků. Když si ho nechám pojistit na milion korun (i když tam budu mít třeba jen ponožky,ale na přepážce řeknu že tam mám třeba drahé šperky) a balík se ztratí,tak dostanu milion korun?

To se mi nezdá,toho by se dalo snadno zneužít.

Nebo snad na přepážce kontrolují obsah balíku?

Datum: 24.06.14 20:58
Ano to je možné, ale musíte počítat s tím, že pravděpodobnost ztráty balíku není v poměru k přepraveným zásilkám moc vysoká a aby pošta ztratila zrovna ten Váš ,,miliónový" balík, musel byste se něco naposílat.Dále by tuto událost prověřovala PČR a nedejbože aby se balík nakonec našel a byly v něm jen ponožky.Co by následovalo je zřejmé.Jiná věc je úmyslné zasílání již poškozeného obsahu a následné vymáhání na ČP.Je to celkem běžná praxe ovšem i to je v rozporu se zákonem a bohužel je to těžko prokazatelné.

Datum: 24.06.14 21:23

Při ztrátě balíku musíte doložit doklad od zboží - např. fakturu, účtenku atd. Pokud doklad nemáte, tak se posuzuje "cena obvyklá", vč. např. opotřebení.

Pro zasílání šperků, peněz atd. jsou speciální bezpečnostní obálky, které nelze bez poškození otevřít.

Datum: 24.06.14 22:47
Takže stačí když do Cenného psaní vložím 50 000 Kč a v případě ztráty doložím ,,účtenkou" z bankomatu a podacím lístkem?Myslel jsem že na posílání peněz jsou jiné služby než to,naládovat je do pytlíku a doufat...
Čekal bych, že jako zaměstnanec ČP nebudete nabádat lidi aby posílali peníze v obálce...

Datum: 24.06.14 23:24

V cenném psaní peníze takto posílat LZE. Stejně jako doklady, šperky... Ano, v tomto případě by se postupovalo takto, jak píšete. (Příklad z praxe: Pán posílal do Chorvatska v cenném psaní peníze (chorvatské kuny). Psaní se ztratilo. Pán doložil účtenku ze směnárny a uvedená částka mu byla proplacena. Pokud by doklad ze směnárny neměl, počítalo by se s kurzem ČNB (průměr) ze dne podání zásilky.)

Milane, už jsem si i v jiných otázkách všimla, že mi vždy budete oponovat a vždy mé odpovědi napadat. Nechci psát, že problematice nerozumíte, ale řekněme, že někdy tazatele mystifikujete a pak se se mnou přete. Takže já jako zaměstnanec ČP klidně budu klienty nabádat, aby peníze poslali takto. (PS: Solvinu jsem ještě nedostala.)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.