Smrad a hluk od zvířat u sousedů

Od: Datum: 18.06.14 22:18 odpovědí: 28 změna: 27.07.14 12:20

Dobrý den,

chtěla bych poprosit o radu někoho kdo má podobnou zkušenost.

Bydlíme v rodinném a vedle nás žije zvláštní sousedka. Celé roky pěstovala slepice max. 10 kusů, což bylo v pohodě, ale za poslední rok ze asi zbláznila a na poměrně malém pozemku pěstuje několik druhů drůbeže dohromady má kolem 100 ks + přidala 2 kozy a 1 ovci, které navíc na jaře měla každá po dvou mláďatech. Ještě má psa , kterého vypustí brzy ráno a pak až v noci, aby jí nelovil drůbež, takže je i víc jak 12hodin zavřený v domě a potřebu vykonává tam.

Od té doby je to síla vedle ní žít. Nejen, že se line neskutečný smrad, ale taky hluk. Všechno to kdáká, kvoká, kokrhá, bečí, mečí a nevím co všechno a nejlépe najednou.

Žádám o radu, jestli nevíte někdo co stím, nebo jaké kroky podniknout.

Zvířata nemají ani vyhraněný prostor jsou všude po pozemku, toho peří a výkalů. Když zaprší a pak zasvítí sluníčko to je teprve chuťovka.

Jedná se mi o to, že si myslím, že na tolik kusů zvířat potřebuje mít dostatečný prostor a ne to pěstovat na 200m2.

Nemluvě o tom, že s ní v tom všem žije nezletilé dítě.

A nová mláďata má normálně doma dokud trochu nepovyrostou a bude je moci vypustit ven.

No opravdu tragický.

Kdo to nezažil, nepochopí.

Děkuji za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.06.14 22:21
avatar
Já Vás chápu..máte to těžké.
Nicméně..zvířata se nepěstují...ale chovají.
To jsem napsat musel..
Ohodnoceno: 2x
 
Od: rozinka
Datum: 18.06.14 22:28

Ano, taky jsem si všimla , ale v tom rozčilení.

Každopádně , děkuji .

Datum: 18.06.14 23:11

chceš radu? přestěhuj se do většího města..třeba do Prahy! Od rána do noci mi pod okny jezdí tramvaje, auta a lidi řvou jak idioti. o smradu nemluvě..To si pak budeš libovat jaká že to u vás je pohoda :)

Ohodnoceno: 3x
 
Od: rozinka
Datum: 19.06.14 07:46

Z toho jsme právě kvůli dětem utekli, ale nevím co je horší. Kdo to nezažil, tak vůbec netuší. Ten zápach je opravdu nesnesitelný. Někdy mi připadá až jako hnilobný, ani bych se nedivila, kdyby jí tam leželo něco mrtvého.

Datum: 18.06.14 23:17

Ahoj. Milá Rozi. To tě lituji. Ale, něco nepříjemného si musíš změnit na něco příjemného a i užitečného. Začni opatrně slovovat její odchovance a začni jimi živit rodinu. Jestli má dost velký přírůstky, nemusela by si toho třeba ani hned všimnout. Rada možná vypadá jako nemístný humor, ale má i něco do sebe. Možná by zafungovala nějaká zeď. Přiměřeně vysoká.?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rozinka
Datum: 19.06.14 07:40

Lov je dobrý nápad, ale jsou tak špinavý od výkalů apod , že bych snad ani nechtěla . Zeď tak 3 metry a protihlukovou .

Datum: 18.06.14 23:19
avatar

Chovat domácí zvířata je na venkově normální, a to i ve větším počtu. Sama jich mám opravdu hodně. Záleží ovšem an hygieně chovu - těžko říci nakolik je to, co poisujete, objektivní (tím nemyslím, že byste si to snad vymýšlela :), ale některé věci jsou normální, a jiné už ne). Mít čerstvě vylíhlá kuřata/ káčata/ housata apod. v domě je naprosto běžné a nic na tom není.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: rozinka
Datum: 19.06.14 07:37

Ano já neříkám že ne. Ale my nežijeme na vesnici, ale je to zastavěná ulice, která stále spadá pod město.

Neříkám, že to je satelit, ale je to jako by si v satelitním městečku, kde ty pozemky nejsou tak veliké a domečky patrové si někdo pořídil víc jak 100 ks zvířat.

Ani nemají pořádně co žrát, protože paní má starost pomalu sama se sebou a opravdu té plochy pro pohyb mají velmi málo o trávě ani nemluvím. Trávnatou plochu má jen kousek před domem, ale to je opravdu malý prostor a když se to nažene dopředu před dům, tak trávu ani nevidíte. A když třeba prší, tak se zvířata vč. těch ovcí a koz naženou na její terasu, kde je malý přístřešek.

Je to taková ta teraska, jak vede z obýváku, jen pro představu.

Zkrátka si myslím, že to není úplně to ono i s ohledem na ty zvířata.

Lidé tu taky mají třeba pár slepiček, ale ty mají alespoň kurník a starají se, ale tohle nevim nevim.

Jednou za čas, aby se neřeklo, tak jim dá trochu sena a pečivo a když má dobrou náladu, tak jim napustí i malý bazének s vodou.

Asi řvou hlady, protože to je od rána do večera řev.

Člověk se s malýma dětma přestěhuje do klidnější části města, aby měl klid a děti trochu čerstvější vzduch než přímo v centru a najednou tohle.

Domluva s paní není možná. Ta umí být na lidi jen sprostá.

Vztek si vylévá na zvířatech, nadává jak dlaždič a to vše tady musíme poslouchat a snášet.

To není chovatelka.

Datum: 19.06.14 11:10
avatar

Tak to je asi opravdu problém, zvířata potřebuji nějaký normální přístřešek a dostatek potravy. Travnatá plocha není nutností (i když je to samozřejmě mnohem lepší).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.06.14 06:08

Já se pokusím odpovědět konkrétně. Nový občanský zákoník sice chrání soukromí,ale jen slovem "přiměřeně" v obvyklé míře. Co ale je obvyklá míra,už není stanoveno. Určitě je rozdíl mezi městem a vesnicí. Jsou doporučovány dva kroky. Ten první je obrátit se na příslušný obecní úřad,který by měl míru obtěžování posoudit a případně vyzvat sousedku k nějakému opatření.Pokud nerozhodne či podle Vašeho názoru je jeho rozhodnutí neadekvátní,je další a poslední cesta podat u soudu tzv. negatorní žalobu. Tou žádáte soud,aby přesně určil,co má sousedka "nedělat",aby Vás neobtěžovala. Soud to pak posoudí a je na něm,zda to zakáže,popř. i stanoví jak a co. Ale může jen zakázat. Takže moc možností nemáte. Já bych to zkoušel tlačit přes onen OÚ. Ten může třeba věc i posuzovat z hlediska hygieny a tu přizvat k posouzení a pod. Nakonec obec je základní správní jedotkou a ta se musí o pořádek v obci starat. Ten soud je běh na dlouhou trať.

makon@asociace-sos.cz

doplněno 19.06.14 06:13:

někdy si myslím,že jsem na zcela jiném webu než na odpovědích

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rozinka
Datum: 19.06.14 07:42

Děkuji za skvělou radu, zkusím ten OÚ.

Nejsem žádná citlivka, ale tohle je opravdu extrém, kdo neuvidí, neuvěří.

Datum: 19.06.14 06:09

Rozinko, na tohle pamatuje občanský zákoník a i když se nedávno poněkud měnil, tohle z něho asi nevypadlo: http://bydleni.idnes.cz/obtez…81008_114238_rodinne_domy_web

Ohodnoceno: 1x
 
Od: rozinka
Datum: 19.06.14 07:44

Děkuji za super odkaz. Svitla mi naděje.

Skočím na OÚ a snad se bude něco dít.

Moc děkuji.

Od: honzaaa
Datum: 19.06.14 11:58
obrátil bych se na státní veterinární správu aby prověřili zda je chov souladu s legislativou
Ohodnoceno: 0x
 
Od: roboot*
Datum: 19.06.14 12:25

Máme velkou farmu a víme co to obnáší, každé zvíře ale musí mít i určitý prostor k životu a je třeba se i něj řádně starat. Největší průser pro ni bude, pokud nemá registrované hospodářství ( a to nemá na 99%), registrace je povinná od 2 a více kusů hospodářských zvířat, pak jsou za to poměrně velké pokuty...

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 19.06.14 13:50
avatar
Podle mne je toto přínosná odpověď. Ještě lepší by bylo, kdyby roboot doplnil konkrétní citaci nebo aspoň odkaz na příslušnou legislatívu. (Zákon, vyhláška, § a pod. )
Ohodnoceno: 0x
 
Od: rozinka
Datum: 19.06.14 18:55

To je skvělá informace. Zkusím dohledat víc a pořádně se informovat.

Děkuji za radu.

Datum: 19.06.14 13:32

Dobrý den, můj příbuzný má ve vzdálenosti 10 metrů od obytné místnosti a 4 metry od zahrady továrnu na výrobu nepřetržitý hluk a zápach 24 hodin denně, továrna má 150 zaměstnanců a za 5 let se žádné nápravy nedopracoval. Ouředníci v banánové republice přehazují odpovědnost z jednoho na druhého, mám dojem že musíte se zkoncetrovat na silné nervy a dlouhodobý spor. Pokud by vedle bydlel novodobý papaláš, nebo šlechta co je u žlabu, bylo by řešení daleko jednoduší ve prospěch papaláše.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rozinka
Datum: 19.06.14 18:57

No pustíme se do boje a snad se někam dopracujem.

Jinak souhlasím, pravda, pravda.

Datum: 19.06.14 15:52
avatar

Dobrý den, ohledně té registrace,o které je psáno výše,najdete dost informací např tady, a pokud chovaná zvířata nemají dostatek krmení a prostoru,je podezření na týrání zvířat a to by měla určitě řešit veterinární správa. A ještě je možnost upozornit nějaký spolek na ochranu zvířat. Oni už přeci vědí víc co dělat.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: rozinka
Datum: 19.06.14 18:58

Bezvadný moc děkuji .

Od: i
Datum: 21.06.14 15:17

Pro rozinka. Vážená paní nezlobte se namně ale Váš postoj se mi vůbec nelíbí jak pomlouváte sousedy a zaráží mě jak všechno o sousedech víte např. co dělá, jak dělá, kdy jdou vaši sousedé venčit psa a podobně. Co pak to nemáte nic na práci že sousedy tak neustále šmírujete? Takovou sousedku jako jste Vy bych určitě nechtěl aby o nás všechno do detailu věděla. Nashledanou

Ohodnoceno: 0x
 
Od: j
Datum: 17.07.14 23:28

Vážený pane i, bohužel o některých sousedech víte vše, i když máte spoustu jiných věcí na práci a nemáte v úmyslu sousedy jakkoliv šmírovat. Většinou se jedná o sousedy právě kvůli kterým nemůžete ony věci co máte na práci v klidu vykonávat, protože neustále řvou, nadávají a obtěžují okolí a to všechno slyšíte i když bydlíte 6 pater nad nimi za zavřenými okny. Dle popisu bych řekl, že paní rozhodně nemusela vynaložit velkou snahu, aby zjistila co paní sousedka dělá a jak dělá, ale že to je prostě ten případ kdy to přišlo samo, protože jsou to přesně ty věci, které člověk nepřehlédne ani když si jich zpočátku příliš nevšímá. Nicméně vás chápu - sousedé nenápadně se schovávající za zataženými záclonami co si myslí, že nejsou vidět a do schránek vhazují anonymní dopisy, když se jim cokoliv nelíbí, jsou věcí nepříjemnou, kterou nikomu nepřeji zažít, nicméně si nemyslím, že by to byl právě tento případ.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: out
Datum: 27.07.14 12:20

Někdo je čistotný,ohleduplný,tolerantní k přiměřeným věcem. Někdo je špinavec,nevadí mu smrad,hnůj, hluk,bordel... Někdo chce žít ja ko člověk. VY JSTE CO!

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: milan23*
Datum: 19.06.14 19:23
Kdákání, kejhání, kokrhání, hudrování, bečení, mečení,cirgulárka...alespoň vím že nejsem na Žitné...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.06.14 10:22

Kdo umí, domluví se s kýmkoliv na čemkoli. Obávám se, aby vaše případná výhra nebyla jen minutová sláva a v důsledku jen prohra. I kdyby ji finančně postihli, chov omezili, či dokonce zakázali, může to v ní vyvolat nenávist a chuť po pomstě.

Situaci nedokážu posoudit, ale osobně bych se jí nabídl s krátkodobu pomocí. Ze začátku "zkulturnil" prostředí farmy, poté ji pomohl s chovem. Možná to zní absurdně, ale sám jsem se přesvědčil, že dobré umysly a pomoc bližnímu, dělají neskutečné divy. Při vzájemném otužování vztahů vznikají vazby, které by mohly např. napomoci zvýšení hygieny chovu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: stir
Datum: 12.07.14 08:19

Dobrý den. Tak to jste Pan soused. Úžasné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.06.14 10:37

Já bych vám doporučil postavit dřevěnou stěnu s plotem sousedící se sousedkou nevím jak to máte rozložené pozemky ale tak 2,5m stěna ze dřeva nebude zase tak drahá a určitě to pomůže. Jinak spoléhat se na úředníky není 100% jistota.

http://www.hura-nabytek.cz/?q=d%C5%99ev%C4%9Bn%C3%A1+z%C3%A1st%C4%9Bna+st%C4%9Bna+na+zahradu

http://www.cool-nabytek.cz/zastena-sunrise-inga/

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.