Zazdění větracích otvorů ve spíži - ano/ne?

Od: Datum: 18.06.14 22:16 odpovědí: 14 změna: 23.06.14 10:13

Dobrý den,

koupili jsme byt v pár desítek let staré nezateplené bytovce. Ve spíži jsou 2 menší větrací otvory, které byly předchozími majiteli ponechány neuzavřené, protože spíž byla roky využívána jako místo, kde byl zavěšen plynový kotel (a k němu má jít vzduch). My jsme tam však dali bojler a elektrokotel. Napadlo nás, že by možná bylo dobré větrací otvory zazdít, aby k bojleru nešel v zimě chladný vzduch. Na druhou stranu máme obavy, abychom zazděním naopak něco nepokazili. Řešili jste něco podobného? Jak? Díky za Vaše zkušenosti.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.06.14 22:28

Zdravím

Ono to v těch panelácích a bytovkách nebylo zas tak myšleno špatně. Prostě aby se potraviny tolik nekazily. Ale mezitím vzrostli ceny energií a každý má doma ledničku s mrazničkou. Když jsem ještě bydlel v paneláku, nacpal jsem do otvorů polystyren. Lezou tudy brouci a myši. V dnešní ekonomické situaci radím zazdít. Nepokazíte nic.

Ohodnoceno: 1x

Od: luciew
Datum: 18.06.14 23:06

A nebude tam vznikat nějaká zatuchlina, když se místnost vůbec nebude větrat? Přece jen k elektrokotli a bojleru není důvod vůbec chodit. Nebyl by řešením nějaký automaticky nastavený ventilátor, který by měl zpětnou klapku, která by bránila vnikání chladu a přitom by to občas tu místnost vyvětralo?

Datum: 18.06.14 22:28

Já bych větrací otvory ponechal, určitě tam budou uložené i potraviny a ty nějakou výměnu vzduchu potřebují.
Nehledě na to že v létě tam bude bez větrání děsný vedro od kotle a bojleru.
Na zimu se dají otvory ucpat.

doplněno 18.06.14 22:31:

Proti broukům se dá koupit mřížka se síťkou, která se vsadí do otvoru. Má i klapku tak je uzavíratelná.

Datum: 18.06.14 23:04

Ukládat potraviny do prostoru, kde je bojler a elektrokotel opravdu neplánujeme.

Datum: 19.06.14 06:49

Dobrý den.Já jsem v bytě spíž zrušil a otvory se zazdily.Teď tam stojí lednice už tři roky.Nic jsem nepokazil.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 19.06.14 07:14

Máte nová plastová okna?

Od: sam51*
Datum: 19.06.14 07:16
Kdysi jsem řešil stejný problém. Spodní otvor jsem zazdil úplně a do horního vsadil jemnou drátěnku a zazdil jej jen ze dvou třetin. Jak je známo,teplý vzduch stoupá vzhůru,je lehčí a je vytlačován studeným vzduchem. Zazdít všechny otvory bych se bál kvůli plísni. Soused zazdil otvory úplně a po čase se mu tam objevila plíseň. Měli jsme krajní byty. Malé větrání není vůbec naškodu. Naopak. Bojler i kotel jsou tepelně izolované a tam i větší větrání těmto agregátům neublíží. Radši malé větrání,než plíseň v bytě. Jirka.
doplněno 19.06.14 07:39: I výše zmíněný elektroventilátor se zpětnou klapkou,by se dal realizovat. Ještě bych ventilátor doplnil časovým spínačem a možností nastavení. Jak dlouho by měl ventilátor běžet a jak často by se zapínal. Běžně se prodávají ventilátory do koupelen s pěknou krycí mřížkou a k připojení na pvc potrubí o průměru 110 mm. Takto jsem musel vyřešit odsávání sprchového koutu v rod.domku. Jelikož dělám do elektroniky,ventilátor se mi zapíná při dosažení určité vlhkosti ve sprše a běží ještě 5 minut po uzavření vody,aby odsál mimo dům vzniklé páry a vlhkost. Můžou se použít i mechanické spínací hodiny prodávané v Baumarktu-Globus,stojí kolem 100 kč. Není li místnost příliš veliká,postačí i velký ventilátor z pc,který má příkon kolem 15ti aź 30ti wattů.

Datum: 19.06.14 07:51

Tady, stejně jako na jiných diskuzích je názorně vidět, jak ekoteroristé naprosto zblbli kdysi vcelku rozumný a uvážlivý národ. Lidé vymění mozek za zmuchlané noviny a ničí si bydlení (a ještě za to často platí neskutečné peníze).

Okna vymění za ponorkově supertěsná a utěsní každý otvůrek. A tím pádem přestanou větrat. Nebo si do supertěsného bytu namontují ventilátorek a myslí si, že větrají. Kudy přijde ten čestvý vzduch, je už nezajímá, hlavně, že to vrčí. A na sídlištích masově rozkvétají květy blbosti - "ventilační turbíny".

Ohodnoceno: 4x

Od: sam51*
Datum: 19.06.14 09:17
Uživatel RA252 to píše dobře. Vymýšlíme si kolikrát hovadiny ! Zkuste si v zimě přiložit prsty kolem fabky u vchodových dveří u domu. Budete cítit chlad a lehounce protahující se vzduch. I malinká netěstnost vám bude způsobovat větrání,je li kam vzduch odvádět. Zmíněná plastová okna jsou DĚSEM TÉTO DOBY ! Před 10ti lety jsem byl na pozvání si v Norsku zarybařit. A ač je Norsko severská země,KDE BY ČECHÁČEK NEPŘEŽIL,-NIKDE JSEM TAM NEVIDĚL PLASTOVÝ OKNA,NEBO DVEŘE ! VŠE ZE DŘEVA ! Nechápu,proč lidi táhnou k plastovým oknům a dveřím. Plast se udržuje snadno,ale není nad poctivé dřevo. Sice jsme národ kutilů,ale někdy fakt vymyslíme hovadiny. Vzduch si najde cestu všude,není li kotelna hermeticky utěsněná. Kolem dveří,okna se vzduch dostane,ale zabránit mu byť sebe menší cestou kotelnu opustit,bych nedělal.

Datum: 19.06.14 09:29

Problém je v tom, že větráme strašně málo. Výměna vzduchu by měla být nejméně 25 m3 za hodinu na osobu. To by znamenalo, že byt se čtyřčlennou rodinou nasává dvěma panelákovými větracími dírkami průměru 2 cm nasává rychlostí 160 km/h a to nepřetržitě. Bez vaření, sušení prádla, záchoda a koupelny.

Datum: 19.06.14 16:07

Větrací otvory jsem zazdila a mám nová plastová okna,asi 4 roky,problémy nemám žádné. U nových oken máme mikro větrání,je to asi 3 mm otevřené okno a když nejsem doma, tak to používám.

Datum: 20.06.14 11:03
Díky všem za rady. Nakonec jsme se rozhodli zazdít a sice i na doporučení souseda, kterému v zimě promrzaly přívodní trubky studené vody v prostoru u bojleru. Když jsme viděli jaký bordel byl v prostoru větracích otvorů (myší trus, prach atd), tak rozhodně nelitujeme.
Datum: 23.06.14 09:53
Nacpěte tam molitan. Je měkký, ucpe každou skulinu. Obsahuje vzduchové mezery, bude tepelně izolovat.
Nezapomeňte na zadní vrátka. V případě potřeby ho vyberete podstatně snáze, než rozbijete cihly a beton.
A neobsahuje popílek jako ten weber...
doplněno 23.06.14 10:50: Doplním ra252 pode mnou.
Ano, dá se použít i drátěné sítko. Pokud se ale dobře pamatuji, tak v těch venkovních mřížkách na fasádě byla kovová síta už zabudovaná od výstavby.
Je možná i kombinace kov a molitan.

Datum: 23.06.14 10:13

Když už ucpávat - nejlepší je kovová drátěnka. Odolá myším i hmyzu.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.