Voda: nezámrzná hloubka vs. šachta

Od: Datum: 18.06.14 22:04 odpovědí: 3 změna: 18.06.14 22:38

Řekněme, že nezámrzná hloubka je pro účely našeho problému 1 metr. Tedy je zapotřebí 1 metr zeminy, aby blokoval mráz a teplota za tím metrem byla nad nulou.

Mějme dále vodovodní šachtu na pozemku rodinného domu s jedním přívodem studené vody. Šachta není zděná ani vylitá z betonu, ale je to ta asi 120cm tlustá "roura" zasazená do země, tedy vlastni tepelná izolace stěny šachty je prakticky nulová. Šachta je v podstatě 2 metry hluboká odkrytá díra v zemi ("odkrytá", protože kovový poklop je dobrý tepelný vodič).

Trubka na jejím dně je tedy vystavěna okolnímu vzduchu, není tak kryta žádnou zeminou a navíc je na dně hlukoké díry. Mráz se drží v nižších polohách, neboli mráz se rozlije po zemi a zaplní všechny díry stejně jako by udělala například voda. Na dně šachty by tedy měl být mráz a voda by tam měla zamrznout. Na druhou stranu šachta je (zřejmě) vyhřívána jejími stěnami, které jsou zase ohřívány zeminou vzdálenou více než 1 metr od mrazu. Osobně si nemyslím, že to má zase až takový vliv na teplotu v šachtě.

Jak to, že se šachty pořád staví? Opravdu tam voda nezamrzá? Může laikovi někdo tento paradox jednoduše vysvětlit?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.06.14 22:15
avatar
Ne..voda ve vodoměrné šachtě opravdu nezamrzne.
Zemina v našich končinách není permafrostem ..
Dokonce existují speciální nadzemní skříně pro vodoměr vybavené zemní termosondou která je "vyhřívá"...a také nezamrznou (byť to jsou skříně tepelně izolované).
V zemi je ukryto obrovské množství tepla.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.06.14 22:27

Ahoj. Jak píše Martin. A jestli chceš mít ve věci ještě větší sichr, nacpi do tý šachty balík slámy a máš to jistý.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlada*
Datum: 18.06.14 22:38

Zdravím

Není to paradox. V podmínkách české republiky, mimo hor, nikdy zem nepromrzne pod 20 cm. Prostě na to nemá čas. Mínus 15 st C je podle dlouhodobých statistik max 11 dní v roce. A zem Vydává teplo. Je to sálavé teplo, které jde zevnitř zeměkoule. Dobré je dát na spodek deklu polystyren.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.