Náhražka motorů odsávání u paneláků

Od: Datum: 18.06.14 19:13 odpovědí: 22 změna: 23.06.14 21:41

Dobrý den,

chtěl bych se zde zeptat, na paneláku na střeše nám sundali motory co se dříve dávali na odsávání, místo nich dali nějaké hliníkové náhražky. Není tam žádný motor, k čemu to je? To nemůže mít přeci tah?

Pak se chci zeptat, k čemu je komínek vedle na fotce?

DěkujiSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ovczaak*
Datum: 18.06.14 19:19

To stříbrné je odsávací turbína,dost se to montuje,účinek neumím posoudit.To druhé- odvětrání odpadního potrubí?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.06.14 19:23
Ohodnoceno: 4x
 
Od: lmgify
Datum: 18.06.14 22:34

To je brutalni clanek! Diky za skvely odkaz!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.06.14 19:30

Je to velmi rozšířený nesmysl až podvod.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.06.14 19:45
avatar

Ventilátory jsou dosti kontraverzní,hlučné.Tyto nástavce fungují jen vlastním tahem komínů.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.06.14 20:03

Ventilátory odsávají. Toto jen brání aby pršelo do roury.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 18.06.14 21:42
avatar

Ventilátor nemusí být být hlučný, natož kontroverzní. Jde o to, aby byl technicky v pořádku (ložiska, vyvážení rotoru, stav lopatek). Každopádně ta hlavice je jen ,,šméčko´´ - sice to nežere elektriku, když je vítr, tak se to motá, což evokuje dojem, že to ,,cosi´´ dělá. Ale ,bohužel, jde pouze o dojem, pokud je systém navržen na nucený odtah ventilátorem (jakože je ! ) tak ta hlavice jsou vyhozený prachy. Doporučuji omlátit o hlavu autorovi předělávky a dokopat ho k tomu, aby tam namontoval ventilátor odpovídajících parametrů!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.06.14 14:45
avatar

Promone,ventilátor je hlučný vždy.Na vlastní kůži jsem to mohl posoudit,žil jsem pod ním několik let.V domech,kde jsou plastová okna,nejde větrání samoventilací.Pak je tah komínků mnohem větší.Dokonce se stává,že dveře do WC tlačí poměrně velký odpor.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.06.14 14:50

Tah těch žeprejturbín je vždy nulanula nic. Výkon původních elektrických ventilátorů je takový, že se zavřenými okny někdo nedokáže odemknout vstupní dveře. Není to ovšem vina ventilátorů, ale zrušení vstupu vzduchu do bytu.

doplněno 19.06.14 15:18:

Mimochodem - v letních vedrech, když v televizi hlásí případy otrav karmou - chytají tyhle komíny také zpětný tah.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.06.14 17:12
avatar

Zřejmě je hlučnost dost relativním pojmem. Já považuji ventilátor s hlučností okolo 30-40dB za nehlučný. Dokonce natolik, že jsme museli nainstalovat vypínače s kontrolkou, jelikož nebyly slyšet, jestli se točí, nebo ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.06.14 19:57

Bezhlučný pomocný tah odsávání.Běžně se to montuje i na některé komíny

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lendolino
Datum: 18.06.14 22:10

Díky, myslel jsem si to, že je zo zase nějaký takový vynález. A to vpravo ten komínek je k čemu? Je to tak jak píše ovczaak?

Datum: 18.06.14 23:26

Ano, to druhé je odvětrání odpadu.

Ještě k té větr. hlavě. Původní systém odvětrání v paneláku je podtlakový a zmíněný podtlak zajišťoval el. motor na střeše. Celkem běžně obyvatelé bytů pod střechou tento systém kvůli hluku sabotovali.

Dalším problém je pokud si někdo předělal jádro a nechal si nainstalovat novou digestoř popřípadě ventilátor na WC či do koupelny. Tyto ventilátory všechny pachy natlačí do potrubí a ten kdo nemá zavřenou branku (pokud vůbec funguje) ví přesně co soused vaří nebo vařil včera (horší případ) :) I ta větr. růžice není ideální stav, ale je to pořád lepší než ucpávka v podobě el. ventilátoru na střeše.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.06.14 08:17

Vypnutý původní ventilátor ucpává ventilační rouru méně, než ten rotační nesmysl. Je to krásný květ lidské blbosti.

Nepoučení hlupáčci si utěsní byt supertěsnými okny z PVC a montují vestavné ventilátorky zanedbatelného výkonu a jaksi je nezajímá, co vlastně dělají. Většina paneláků má odsávání řešeno dvěma svislými rourami průměru nějakých 30 cm. Jedna je pro všechny kuchyně, jedna pro všechny záchody a koupelny dohromady. Kuchyně jsou odděleny z hygienických důvodů.

I co dělají prosťáčci? Namontují si jeden pidivětráček do koupelny, jeden na záchod a jeden do kuchyně. A když pan domácí vykoná zamyšlení a spustí ventilátorek na záchodě, nezajímá ho, kde že se vezme náhrada za vzduch, který chce nahnat do trubek. I kde by se vzal. Vyleze ze stejné trubky stojícím ventilátorem v koupelně, oběhne to dveřmi a tak stále dokolečka.

Poučenější prosťáčci propojí spínače ventilátoru koupelny a záchoda. A kdepak berou čerstvý vzduch oni? Z kuchyně. Nasávají si kolem stojícího kuchyňského ventilátoru to, co jim zrovna posílají sousedé.

A co všichni dělají při vaření? Vzduch z kuchyně pumpují do trubek a náhradou nasávají obsah roury koupelno-záchodové.

A pak se diví, že jim byty plesniví, že je bolí hlava, že jsou nemocní. A pak si kupují indikátory CO2, aby jim hlásily, že ten stokrát recyklovaný vzduch je už opravdu vydýchaný, indikátory vlhkosti, aby jim hlásily, že jim doma brzy začne pršet.

A pořád je do čeho cpát prachy.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: milan23*
Datum: 19.06.14 09:52
Ra252 Super! *palec*
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.06.14 13:03
avatar

tohle je účelové podání, u nás obvykle při vaření zapínáme digestoř a zároveň je alesp. mírně pootevřené okno aby šel vzduch z venku do místnosti a z místnosti do ventilačního potrubí . . . a v bytě pokud zrovna nemrzne větráme jak to jen jde. Tesný byt je docela nesmysl, kdy dveře do chodby docela často z různých důvodů netěsní tudíž hlavním zrdojem vzduchu při zavř. oknech je chodba domu! Hmmmm.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.06.14 13:27

Takže čerstvý vzduch je kouř souseda pálícího tuberyho tyčku na chodbě filtrovaný přes rohožku.

Otevřené okno ve spojení s pidiventilátorkem funguje pouze za úplného bezvětří nebo tehdy, je-li okno otevřeno na návětrné straně budovy. Potom je ovšem ventilátor jen zvukovým doprovodem.

doplněno 20.06.14 14:50:

Podtlak odpovídající hodnotě na ploché střeše se vyskytuje i na mnoha místech svislého pláště obtékané budovy. A potom se žádný švunk nekoná.

Ale především - žádný z náhražkových systémů nedokáže profouknout filtr, který by odchytil mastnotu z kuchyně a neposílal ji do trubek. Náhražkové systémy tedy pumpují mastnotu a prach do potrubí, kde se usazuje. Tyto nánosy časem zastaví i náhražkový ventilátor a ten třeba tuto hořlavou směs zapálí. A když ji zapálí, už ji nikdo neuhasí.

A pak se ukáže, že někdo provedl neautorizovaný zásah do zkolaudovaného systému větrání budovy. A pojišťovna se mu pak třeba hlasitě vysměje.

doplněno 21.06.14 19:24:

lendolino:

Původně se motorově odsávalo obojí. Jedním motorem, ale dvěma oddělenými rourami. Ten menší komínek je odvzdušnění odpadu. Té roury, do které tečou odpady a záchody.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.06.14 14:07
avatar

pokud je panelák dostatečně vysoký, což obvykle bývá je na jeho střeše solidní "vánek", který v potrubí vedoucím nasvislo celou budovou udělá docela solidní švung. Při vělkých větrech věřte něvěřte je v budově docela solidní podtlak díky tomuto.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: lendolino
Datum: 21.06.14 10:32

Děkuji za skvělé vyvětlení ;) Jste tady dost dobří znalci, máte pravdu, že to je nesmysl, který motor nikdy nemůže nahradit.

Od: lendolino
Datum: 21.06.14 10:40

Však chtěl bych se zde zeptat, do té turbíny na střeše jdou ven výpary pouze z kuchyně? Nebo i z WC či koupelny?

Z WC a z koupelny jdou výpary ven přece jen přes ten druhý malý komínek, který ani dříve nepoužíval tah motoru, nebo se mýlím?

Děkuji ještě za vysvětlení odborníků-

Od: ovczaak*
Datum: 21.06.14 20:39

ten malý komínek jen vyrovnává podtlak například pří spláchnutí,je to jiné,odpadní potrubí,nee ventilace.je to odvětrání odpadů,wc,sifonů z dřezů,van,umyvadel.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lendolino
Datum: 23.06.14 21:41

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.