Vepřovice - vlhkost

Od: Datum: 16.06.14 08:02 odpovědí: 8 změna: 16.06.14 23:17

Dobrý den. Rád bych poprosil o radu někoho kdo má zkušenost se starým domkem postaveným z vepřovice. Domek je na kameném základu, který je minimálně 30cm nad úrovní terénu. Objevila se nám vlhkost (ne mokro) do výšky 20 cm, ale pouze na vnitřním zdivu. Obvodové zdivo je suché. Při nastěhování (půlka února) jsme začali pravidelně větrat a vlhkost na 70% míst zmizela. Potřeboval bych radu, čím by to mohlo být (asi 0 izolace ) a jestli pomůže, když kolem domku dáme nopovou fólii. Děkuji za odpovědi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: milan23*
Datum: 16.06.14 09:08
Dobrý den, myslím že ne, jestli dobře chápu máte vlhkost uvnitř domu v příčkách.Jaké máte podlahy, na čem stojí příčky a čím jsou omítnuté?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.06.14 09:20
avatar

Roberte, vůhkost asi pozorujete jan na povrchu. Uvnitř stěny jste sondu určitě nedělal?

Neznám Vaší nemovitost, ale 100% nemůže být barák suchý, to by odoprovalo fyzice. Vaší vlhkost vyřeší vodorovná hydroizolace, nikoliv odkopání a nopovka. Ta slouží k jinému účelu.

zkuste kouknout zde:

http://cukrar.rajce.idnes.cz/Podrezani/#100_2096.JPG

doplněno 16.06.14 09:48:

Jane, skoro souhlasím, jen si nedovedu představit, že si do takového domu někdo namontuje lokální topidla do místností.. v 21. století..

Nopovka určitě neuškodí, ale zdi to nevysuší..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 16.06.14 09:45

Jak bylo řečeno výše, řešením je vodorovná hydroizolace, anebo pokud zeď "táhne" více méně "zevnitř", pak alespoň oddělit lze-li to ovšem, podlahy (beton) od zdiva.

Záleží ale jak velká ta vlhkost je, pokud je spíše ojedinělá, místní, mírné vlhnutí, pak není vždy nutné podřezat. (sanační omítka,tak řešil soused a bez problému) Nopovou fólií myslím, nic nezkazíte.

V každém případě je dobré pro tyto domky (vlastní zkušenost) buď ponechat stávající okna s mírnými netěsnostmi anebo v případě že již máte okna plastová dbát na "mikroventilaci". Úplně ideální je mít v domku "lokální topidlo" bez externího přívodu vzduchu ať již máte nebo nemáte např. centr. vytápění radiátory. To v zimním období zajistí mimo vytápění přitápění i "odvod" přebytečné vlhkosti (přez komín) a výměnu vzduchu = příjemné a zdravé klima. Úplné utěsnění (zanedbání mikroventilace) a vytápění "jen" radiátory v tomto případě domku moc nesvědčí, co vyhovuje "moderním domkům",nemusí vyhovovat starým, v těchto domcích bývaly standartně pece, kachlová kamna, (později plechová) a po změně vytápění (viz. soused) a zanedbání mikroventilace došlo k enormnímu zhoršení "mikroklimatu."

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 16.06.14 09:58

Může jít o klasická plechová kamínka typu petry v "moderním provedení" tak to mám v domku z vepřovic já a je to super, i co se čistoty v domácnosti týká, ale mohou mít i krb, krbová kamna, spec. kamna na dřevo "odhořívací", zkrátka jde jen o to že kamna "rekuperují vzduch", vždyť i v novostavbách mají krby, pece, renesance kachláků ne? A mají-li radiátory a nechtějí-li se finančně a stavebně "obtěžovat" s drahými a prostorově náročnými řešeními, stačí obyčejná nová malá plech kamna jako mám já, nezabírají místo a mohou sloužit jen k "přitápění" zlepšení klimatu. Pokrok někdy znamená "krok vzad".

Mnoho problémů se starými domy vzniklo až po "aplikaci moderních technologií", změna vytápění, nevhodné zateplení. Je-li dům postaven a provozován "určitou technologií", pak je dobré tuto technologii "respektovat"´= ušetříme si řadu zbytečných problémů. Mluvím ze zkušenosti.

Nové domy to je zase úplně jiná kategorie, všechno chce své, pak nám to bude dobře sloužit, v tom vepřáku je při "správném provozování" výborné klima, v zimě teplo a v létě chládek

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 16.06.14 10:06

PS. Nedělejte si v obýváku kotelnu, budete mít doma bordel, je to krok do pravěku, atd. atd. To jsou jen některé z "mýtů" jež se dnes "tradují", mnoho lidí ale co tak praví v podstatě "nevyzkoušeli". Já ano, také jsem měl obavy ze špíny bordelu atd. Nic z toho se ale nepotvrdilo, nezáleží na tom co děláme ale jak to děláme, a to mohu srovnat s panelákem, kde jsem žil dřív, Hygienicky je to téměř srovnatelné, tzn. mám také koberce, čisté povlečení minimum prachu na utírání, ale navíc v domku není přesušený vzduch, v létě tam není horko a v přechodném období zima jako v paneláku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: roberta
Datum: 16.06.14 19:04

Díky za odpovědi.Určitě souhlasím se všemi, co tvrdí, že do starého domku nové technologie nepatří! Vyzkoušíme asi lokální vytápění, které jsme měli v plánu s pravidelnou ventilací a uvidíme další rok... Ještě jednou díky všem!

Od: milan23*
Datum: 16.06.14 19:14
A jeden trik do staré chalupy-bílit pouze vápnem.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlada*
Datum: 16.06.14 23:17

Zdravím

Geniální a dobrý tah. Vápno je hydroskopické a opravdu vypaří hodně vody. Je ale třeba odstranit s podlah různé umělé hmoty, aby nebyla zeď přetížená vodou. Prověřeno staletími.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.