Jak zvýšit tlak vody?

Od: Datum: 14.06.14 20:44 odpovědí: 11 změna: 15.06.14 00:23

Ze studny taham vodu přes domácí vodárnu a potřeboval bych zvýšit tlak. Doma mi to stačí (voda je jen na splachovaní wc) ale venku je to horší. Nevim jak se nastavuje vodárna, ale tam už stejně asi víc nepůjde. Od vodárny mi jde trubka ke stropu a přes garáž ven. Když zapojim zavlažovač, voda má rozptyl max. 4m a přitom sousedovi to stříká tak 20m. Průměr hadice asi vliv nemá? Šel by néjak zvýšit tlak vody? Napadlo mě pořídit čerpadlo a spustit přímo do studny, ta je ale vrtaná a v trubce už neni pro čerpadlo dostatek místa.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: hop®
Datum: 14.06.14 20:53

Ve vrtané studni nemáte ponorné čerpadlo? Jaká je hloubka studny a hladiny?

doplněno 14.06.14 21:17:

Běžné čerpadlo nevytáhne vodu z větší hloubky než nějakých 7 metrů. Ve Vašem případě bych tedy vyhodil vodárnu (případně z ní použil expanzku a část ovládání) a koupil rozumné ponorné čerpadlo do vrtu. Když vyndáte sací hadici od vodárny, určitě se do vrtu vejde. Navíc budete mít větší tlak (lze seřídit spínačem) a v případě nutnosti větší množství vody - je rozdíl mezi sedmimetrovým a pětadvacetimetrovým sloupcem vody. Kdo Vám poradil dát do vrtané studny klasický darling? *sok*

doplněno 14.06.14 21:23:

Wapka má velký tlak, ale minimální množství vody...

doplněno 14.06.14 21:39:

Vrtané studny bývají i daleko hlubší, aby při jejich malému průměru byly schopny dodat potřebné množství vody. Jaký průměr má studna?

Výtlakovou trubku z ponorného čerpadlo můžete připojit na původní sací trubku a původní čerpadlo vyřadit. Jen bude nutné vyřešit přívod elektřiny do studny k čerpadlu. Ideální je tam případně přivést i další "drátky" pro hlídače stavu hladiny, aby se předešlo poškození čerpadla. Kompletní elektrické zapojení ponorných čerpadel bývá trošku složitější, než zapojit vodárnu do zásuvky...

Omlouvám se, že neradím přímo na Váš dotaz, protože si myslím, že chyba se stala už někde na začátku "projektování" a snažím se tedy řešit příčinu, a ne jen důsledek... *hi*

Ohodnoceno: 0x

Od: prdte
Datum: 14.06.14 21:10

Do studny vede trubka od vodárny a díky kolenu už do studny nic dalšího neprojde, jedině hadice. Je nějaké čerpadlo na sací hadici? Studna je hluboká odhadem 25m. Jak funguje třeba taková wapka? Nešlo by před hadici zapoji čerpadlo nebo něco co by tlak zvyšovalo?

Datum: 14.06.14 21:26

Takhle jsem to už koupil.. A jak bych na to čerpadlo připojil trubky na rozvod do domu? S tou hloubkou studny to je jen má doměnka, ani nevim proč, možná tak hluboká neni.

Datum: 14.06.14 20:54

Poslední možnost bych viděl načerpání vody do těch nadzemních v X m nadržích a pak je fyzikou tlačit do hadice :-D

Od: ben®
Datum: 14.06.14 20:56

Dobrý den, podívejte se, jaké zařízení má soused a udělejte to zcela jako to má on. Pak snad budete oba stříkat stejně daleko. Zdravím!

Od: hubas*
Datum: 14.06.14 21:06

Průměr hadice má také vliv, menší průměr má vyšší ztrátu.

Datum: 14.06.14 21:21

No, a jakej tam vlastně máte tlak. Vodárna nemá manometr? Pak se můžem bavit o tlakové ztrátě nabo o seřízení spínače.

doplněno 15.06.14 21:44:

2.2 - 3,5bar se mi zdá v pořádku. Pokud tedy měřák nelže.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 14.06.14 21:41

Zapiná na 2.2 avypiná na cca 3,5 bar. Ale jak řikam ani nevim jak bych to měl poladit

Datum: 14.06.14 21:32
Další možnosti je postřikovač, ty lepší mají i 4 trysky a každá má jiný průtok (nastavíte si kterou chcete resp utáhne čerpadlo atd) , skokově to jsou o stovky litrů za hodinu. Srovnavate srovnatelné?

Datum: 14.06.14 21:44

Ahoj. Je otázka, co se se sousedem porovnává. Vody a tlaku může být dost, rozdíl může být v počtu a průměru rozstřikovacích trysek. Potom by to bylo nesrovnatelné.

Datum: 15.06.14 00:23

Zdravím. Pokud budete dávat do studny ponorné čerpadlo , tak se musíte striktně řídit tím co je napsaný na štítku - do jaké hloubky ho můžete ponořit. Napojovat čerpadlo z vrtu přímo na zavlažovač je hloupost. Zavlažovač má velký odběr a vy byste neměl čerpat více jak 1/3 hladiny vody ve studni. Jinak si můžete ten vrt zničit. To byste musel mít super vydatnost , aby to stíhalo. Nevím co máte na vodárnu vše napojené , ale s tlakem bych nehýbal.

Doporučoval bych vám vodu z vrtu pomaličku , ale opravdu pomaličku odčerpávat do nějakého zásobníku. Já na to používám plastovou kubíkovou nádobu s ,,opletem" z hliníkových trubek .( dá se sehnat za tísícovku . Dříve 1litr rumu ) Do ní dát potom čerpadlo s odpovídajícím výkonem a to napojit na zavlažovač. Někdo má do té nádoby ještě svedenou dešťovku z rýn. To bych nedoporučoval. Nese to sebou bordel a ten ucpává trysky postřikovače.

doplněno 15.06.14 00:32:

Právě jsem si to po sobě přečetl a uvědomil jsem si , že jsem se moc soustředil na zavlažovače co mám doma. Pokud máte doma jenom jeden nějaký malý na pár metrů čtverečních , tak by to snad mohlo stačit ( trošku zvýšit spodní i horní tlak vody na tlakovém spínači) , ale každopádně bych doporučoval přeměřit vydatnost vrtu a porovnal bych to s parametry postřikovače.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.