Ponorné čerpadlo

Od: Datum: 14.06.14 19:03 odpovědí: 13 změna: 18.06.14 19:19

Zdravím.Při současném suchu jsem chtěl ze studně napustit vodu do sudů ponorným čerpadlem.Je celkem nové asi 2-3 krát použité.Čerpalo vždy bez problémů.Tentokrát z něj ale nic nejdenevytlačí vodu ani když ho ponořím do sudu nebo vědra z vodou.Přitom se ale čerpací lopatkové kolo točí.Můžete mi prosím říci kterým směrem se má lopatkové kolo při pohledu do obrázku točit?Točí se do leva.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: hm®
Datum: 14.06.14 19:12

Doleva by mohlo být dobře, čerpadla obvykle využívají nějaký účinek odstředivé síly. Voda přitéká do čerpadla směrem od nás (na obrázku)? A to je kolem toho kola tolik místa? Není ucpaný přítok vody (nasávací štěrbiny), trubka, hadice apod.?

Ohodnoceno: 0x

Datum: 14.06.14 19:25

Na tělese čerpadla je ještě sací koš(deklík)který má ve středu sací otvor o průměru 35mm.

Od: olaf71*
Datum: 14.06.14 19:40

řekl bych, že ve směru hodinových ručiček z tohoto pohledu. pokud je na 230V, tak se nebude točit jinak. zkuste ho pustit a zahýbat s ním pod vodou, nechce se mu nasát voda

doplněno 14.06.14 20:11:

není nic jednoduššího, než se jít podívat. točí se opačně než jsem původně napsal. takže proti směru hodinových ručiček při pohledu na foto

Ohodnoceno: 1x

Od: hm®
Datum: 14.06.14 20:02

Podle mě otáčení ve směru ručiček ne. To by strhávalo vodu z okolí, tlačilo ji ke středu a vyfukovalo otvorem u středu, což by byl opačný směr, než jakým má voda proudit.

Datum: 14.06.14 20:05

Čerpadlo se musí točit při tomto pohledu proti směru hodinových ručiček. Středem nasává vodu kterou odstředivou silou vytlačuje ke kraji a ta odtéká přes tu díru s kolenem. Zkus s tím zaverglovat v sudu ať nasaje vodu a pokud nemáš někde zlomenou hadici tak voda musí jít.

Ohodnoceno: 2x

Od: ja1
Datum: 14.06.14 21:29

PROTI směru hod. ruč.

Od: hop®
Datum: 14.06.14 21:30

Tato čerpadla mívají navrchu (v pracovní poloze) té vyfocené "komory" malé dírky, aby po ponoření mohl utéct vzduch. Pokud jsou ucpané, tak je ztížené nasávání vody...

Datum: 15.06.14 00:43

nezdá se mi , že toto plastové čerpadlo by bylo na 380 V , aby jste mohl přehodit směr otáčení motoru.

Při pohledu na fotografii by se mělo točit proti směru hod. ručiček- doleva. Kdyby se vám v tom sudu točilo opačně , tak by se vám kolem čerpadla vířila voda. Závadu bych hledal někde jinde. Nemůže se stát , že při zatížení vám prokluzuje oběžné kolo na hřídeli?

Datum: 15.06.14 11:19

Problém vyřešen.Dával jsem novou hadici která se napojovala na výstup čerpadla přes spojku se zpětným ventilem.Dál asi nemusím psát.Jasně že sem ho dal obráceně.Díky za rady rádcové.

Datum: 15.06.14 11:52

Ahoj. Někdy se chybka vloudí. Uděláme ji někdy skoro všichni. K tomu otáčení motorků strojků na 230V. Ty se vždy točí jen na jednu stranu. I v případě, že např. vrtačka má zabudován reverz. Vysavače, mixery, fény. Tady to byl příklad, že to čerpadlo nemůže za standartních podmínek běžet obráceně.

Od: hop®
Datum: 18.06.14 19:19

Ne, u vrtačky to vždycky neplatí. Je rozdíl, jestli směr otáček sklíčidla měníme mechanicky na převodovce, anebo elektronicky páčkou u vypínače. Druhá možnost je běžnější...

Datum: 15.06.14 15:12

Jednoznačně doleva.! Je to jednostupňové, odstředivé kalové čerpadlo. Před ponořením do sudu musíte zkontrolovat, jestli mezi krytkou a rotačním lopatkovým kolem něco neuvízlo a jestli se volně točí. Občas tam zapadne šutr, list, větvička.

Čerpadlo se zapíná až je v sudu zaplavené vodou.! Až z něj nejdou bubliny. Taky důrazně nedoporučuji příliš redukovat výtlačnou hadici. Coulka je tak akorát. Toto čerpadlo je dělané na malé výtlačné výšky, tak od něj nečekejte zázraky. Tak max.do dvou metrů

výšky sloupce. Taky pomůže, když hadici od čerpadla dáte při rozběhu níž a pak, až se rozjede postupně zvyšujete výšku hadice.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 18.06.14 19:13

Dík za radu ohledně redukce hadice.je to zredukovaný na 3/4 ku.Jsem zase chytřejší.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.