Hloubka základů (nezámrzná hloubka)

Od: Datum: 13.06.14 09:17 odpovědí: 11 změna: 03.09.16 13:23

Dobrý den, poprosil bych vás o objasnění jak dělat hluboké základy.

Někde jsem se dočetl, že při zabetonování sloupku pro branku, by měla být 1/3 sloupku v zemi, tzn, že dejme tomu chci mít sloupek vysoký 2 metry, tak potřebuji cca 2,7 m vysoký sloupek, vykopu díru 80 cm hlubokou (nezámrzná hloubka), podsypu štěrkem 10 cm, zaleju betonem a vložím sloupek?

Jinde píší: "Základy u nízkých vrátek musí být dvakrát širší než je šířka sloupku a 15 cm hluboké a u vyšších vrátek musejí mít třikrát větší rozměry než má sloupek a hloubku alespoň 25 cm"

Nebo u základů pro kotevní úchyty pro pergolu. ten úchyt má cca 50 cm, takže také vykopat 80 cm, dát štěrk, beton a pak jen zanořit cca polovinu úchytu (25 cm) s tím, že 50 cm bude jen v podstatě beton?

Snad jste mě pochopili. Prostě nechápu význam nezámrzné hloubky, jestli se musí dodržovat nebo ne...

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 13.06.14 09:31
Nezamrznou hloubku dodrzovat nemusite, ale pak se nedivte, kdyz vam s tim pohne mraz. Mraz s tim v podstate nehybe, ale hybe s tim voda v zemine, ktera s teplotou meni svuj objem. Proto pod pergolu je treba 40cm jenom betonu a nahore je az ten nosny prvek. U sloupku na brnku to same. Kdyz byste delal plot, tak staci tu jamu pro sloupek vyplnit do poloviny sterkem a pak az kamenim. Tam opticke moc nevadi, leda tak opticky a pletivo to snese. U pergoly a branky je posuv vcelku problem.
doplněno 13.06.14 09:49:

Sem psal z mobilu, tak to musim opravit.U sloupku na branku plotu je to podobne. V pripade kopani jamy pod sloupek plotu (nesouci jenom plot, ne branku) staci jaby vyplnit do poloviny sterkem a beton dat jenom kolem sloupku. Voda se tam drzet nebude. A kdyz se to nehodou pohne, tak jenom malo jenom opticky. Nic u toho nehrozi. U pergoly a branky plotu muze byt posuv vlivem mrazu problematicky.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 13.06.14 09:48

Ahoj. K té případné brance bych zase doplnil. Pokud je tato začleněna do oplocení, tak se určitě doporučuje na tomhle detailu nešetřit a prokopnout ten základ i mezi sloupky branky a celou tu díru probetonovat, proarmovat. Já jsem si to dovedl až k naprosté dokonalosti tím, že jsem si ty sloupky mezi sebou ještě provařil. A klidně bych ty díry udělal ještě o kus hlubší. Sichr je sichr a pak je větší jistota, že se to za mrazů jen tak nehne. Staví se to skoro na vždy a proč se k tomu po čase zase vracet, nebo se na nějaké křivosti dívat dlouhá léta.

Ohodnoceno: 1x

Od: martin12
Datum: 16.06.14 13:54

Děkuji za odpovědi.

Pokud mi tedy záleží na tom, aby se branka nehýbala, vykopu těch 80 cm a jak jí vyplnit (kolik štěrku, kolik betonu)? A k čemu je tam ten štěrk? Nestačí jen beton?

A pokud mi např. u pletivového plotu nezáleží na tom, jestli se bude opticky hýbat, jak hlubokou díru a zase jak vyplnit?

Datum: 16.06.14 14:32
Sterk se dava proto, ze nedrzi v sobe vodu jako zemina a je levnejsi nez beton (beton =sterk+cement+voda+michani). Takze u branky klidne celou diru vylit betonem. U plota bych betonu dal tam 15cm pod povech zeme a zbytek kameni+sterk.

Od: martin12
Datum: 16.06.14 20:32

Super, už je mi to jasný.

A k té hloubce díry. U branky, pergoly těch 80 cm a vylít betonem. A u plotu kolik? Stačí třeba 40 cm (25 štěrk a 15 beton)?

Datum: 16.06.14 23:27
Tonuz tech 20 dokopete, ne? Betonu bude nejspis stacit.

Datum: 16.06.14 21:23

Jestli ještě někdy bude v našich končinách zima tak těch 80cm je fakt jistota že to mráz nezvedne. nezámrzná hloubka se nemusí dodržovat ale co pak s tim když to mráz zvedne a začne se to naklánět? Když už to dělám, tak pořádně a ušetřim na něčem jiným-třebas na počtu piv ! 80 cm hluboko a je to v poho. Hezký večer!

Datum: 16.06.14 21:37

Ahoj. No tak Martine. Přestaň škudlit na sobě a udělej to pořádně. Nebo to budeš dělat pro někoho jiného, kterého už nikdy neuvidíš? Takhle to dělají takypodnikatelé!

Datum: 16.06.14 22:09

Zdravím.! Já bych doporučil hloubku 90.Cm. A to hlavně na tu branku, jelikož ta se občas hýbe. Plot ne.

Tedy... plot se taky hýbe vlivem teploty a proto se nedávají vařené spoje přímo do rohů, ovšem kolem deseti až patnácti centimetrů mimo rohy. Aby byla zajištěna elasticita rámu.

Na vyvrtání děr doporučuji (viz.Foto) vyrobit/půjčit, takovýto vrták. Samozřejmě záleží na terénu.

Pokud bydlíte v horách, tak Vám asi k ničemu nebude, ovšem do běžné půdy vrtá výborně. *palec*

Jestliže bydlíte v blízkosti Ostravy, pak Vám ho zdarma zapůjčím.

Datum: 16.06.14 22:20

Zdravím

Jenom doplním. Zámrzlá hloubka je relativní pojem. Záleží kde bydlíte. V České Republice se bere průměr asi 80 cm. Je ale rozdíl mezi horským pásmem a třeba jižní moravou. Je potřeba se podívat na průměrné roční teploty té které lokality. Toto je možné nalést na NETu. Třeba na jižní moravě vám půda nikdy nepromrzne víc jak 20 cm. Obecně se bere bezpečná hloubka asi 60 cm.

Od: vitas
Datum: 03.09.16 13:23

Dobry den ,jak hluboko mam kopat na betonove sloupky ze stracenho bedněni (stani pro auto,sloupky betonove ) .Mam v planu kopat cca 80cm do země, ztracenen bedněni mam v planu dat do 80cm hloubky bude mi to stačit těch 80cm? :)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.