Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Vana nejde umýt

Od: houzva odpovědí: 15 změna:

Dobrý den,

chystáme se na výlet a proto jsem chtěl vypucovat grill aby nebyl špinavej.
Drhnul sem ho ve vaně ale v té vaně zůstali černé fleky a nejdou umejt.

Zkoušel jsem to jak Jarem tak savem a nejde to .. máte s tim prosím někdo zkušenost či znáte nějaký přípravek,který by tomu pomohl?
Díky za radu ;)

 

 

15 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

1x
avatar magdon

Zkuste agresivnější rozpoušťedlo (benzín, toluen... určitě ale ne kyselinu, ani louh), ale moc nadějí si nedělejte. Povrch vany jste zřejmě odřel a v poškozeném povrchu zůstávají nečistoty. V tom případě Vám pomůže jen výměna vany.

 

janm*
hodnocení

0x

K tomu savu. Nejlépe je povrch celý savem navlhčit (např. houbou na nádobí) a neutírat, neomývat, nechat působit co nejdéle, po několika hodinách případně druhý den by se měl dostavit výsledek, případně zkusit opakovat, mohlo by to pomoci.

 

ela*
hodnocení

0x

Vana je plastová nebo smaltovaná? Černé fleky jsou jen otisk nebo došlo i k narušení (poškrábání) povrchu?

 

hodnocení

0x
avatar nonek

podle toho, že to nejde umýt, to vidím na plastovou vanu, ze smaltu se dájí nečistoty poměrně lehce odstranit; nebo se s plastem mýlím? pokud je to plast, odstranit jednoduše to nebude možné, plast bude poškozený

doplněno 12.06.14 14:15:

santech.cz/...

doplněno 12.06.14 14:16:

kittfort.cz/...

 

hodnocení

0x
avatar babkazov

Na kousku zkuste pěnu, která je určená na čištění trouby.

 

hodnocení

0x
avatar opicak

Cokoliv nejde umýt jde umýt aktivní pěnou ACTIV od fy KIMICAR.

Umyjete s ní opravdu všechno a téměř bez námahy. Jedná se o silný koncentrát mýdla, tuším že hydroxid daselný s příměsemi. Je dost drahá a kupovat ji na vanu je zbytečné, hledejte něco, co obsahuje hydroxid draselný nebo jiný v silné koncentraci. Mohou to být i různé čističe na trouby. Jar a savo je slabý roztok. .

 

mili3478*
hodnocení

0x

Zkuste kyselinu chlorovodikovou, neboli solnou da se koupit v drogerii , opatrne na oci,v pripade zasazeni hrozi oslepnuti,je hodnme dobra na sanitarni techniku , ale desne smrdi vetrejte.

 

houzva
hodnocení

Děkuji za rady , nakonec pomohl CIF a houbička .. už sem se bál,když to ani drátěnkou nešlo...bylo to jen asi dost mastné.
i tak Děkuji za reakce :)

Tak jestli jste zkoušel drátěnku (kovovou), spolehněte se na to, že se vám v těch místech bude vana opětovně velmi rychle špinit. Povrch jste pravděpodobně nenávratně poškodil. A je jedno, jestli je to vana plastová, nebo smaltovaná. Totéž se Vám povede i při neuváženém použití některých kyselin na vanu smaltovanou. Ty jsou vhodné na keramiku (umyvadlo, WC...), nikoliv na smalt.

ela*

No já bych řekla, že většina zdejších rad povede k poškození povrchu. Všechny ty hydroxidy, kyseliny (na trouby se používá obvykle fosforečná). A Savo nebo Cif jsou značky, ne konkrétní výrobky, výrobků pod těmito značkami je celá škála. Pokud je dílo dokonáno, není co radit.

mili3478*

Kyseliny a se bezne pouzivaji na cisteni,jsou totiz naredene a neposkodi smalt a navic kyselina chlorovodikova je reditelna vodou, staci oplachnout,

Konkrétně přípravkem s kyselinou fosforečnou (prodali mi ho v drogerii přímo na vanu) jsem před pár lety totálně odepsal smalt ve vaně. Po vyčištění byla vana sněhobílá, jenže povrch smaltu zdrsněl a po prvním šlápnutí špinavou nohou do vany tam zůstal neodstranitelný špinavý flek. Po pár použití byla vana v takovém stavu, že jí bylo nutné vyměnit.

mili3478*

No a to se kyselina fosforecna pridava do coly.

neřekl bych,že to ten příprave totálně poškodil,spíše jen dokončil dílo zkázy! Poničenou povrchovou vrstvu (již narušenou) porušil ještě víc!totéž udělal moje-běžně jsem si čistl vanu savem a nic se nedělo,pak moje začala čisti torem a cifem a kdoví jak se ty sr... jmenují a bylo vymalováno,,vana přežila snad deset let spíše více (panelák kolaudován v 69!,já bydlel od 82 do 91 než jsem se oženil) čistěním fixinelou,savem a podobnými "vodičkami" a nic ale pak šla během pár roku do ...

 

vlada*
hodnocení

0x

Zdravím

Savo je desinfekce a bělidlo. Nikoliv rozpouštědlo. Pokud si dobře vzpomínám, tak naši vzdálení předkové mazali kola tzv kolomazem. To se vyrábělo z dřevní hmoty tepelnou úpravou. Abych tyto složky rozpustil, použil bych spíš terpentýn a nebo podobné rozpouštědla. Možná fermež, nedokážu přesně specifikovat co tam je přesně za složky. Možná i petrolej nebo ratifikovaná nafta. Třeba bych skusil sádlo nebo olej. Ale nejsem si úplně jistý. Pokud by to vyšlo odepište.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]