Jističe v bytě

Od: Datum: 11.06.14 19:54 odpovědí: 9 změna: 12.06.14 11:43

Dobrý den,

mám dotaz ohledně jističů v bytě.Klasicky jako u každého bytu jsou namontovány u vstupních dveří.Kvůli rekonstrukci bytu mě zajímá jestli musí být co nejblíže rovodové skříni na chodbě , a nebo je můžu umístit kdekoliv v bytě bez omezení vzdálenosti od rozvodny.Chtěl bych vyzdít jádro a umístit jištiče něj a teprve odtud rozvody po bytě.

Díky všem za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.06.14 20:12
avatar

normu na to neznám, ale jak píšete že jsou hodiny na společné chodbě a jističe v bytě tak je podle mě šumák jestli kábl z chodby je dlouhý 4m nebo 7m. Myslím si, že je ale vhodné jitsiče nebo skříňku s nimi mít dobře přítupnou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: 111®
Datum: 11.06.14 20:14

Teoreticky kdekoiv, prakticky nesmí být na komínové zdi nebo ve vlhku (koupelna) . Ale přemístění by měla dělat osoba s příslušnou kvalifikací.

Ale pokud přemístíte a budete chtít napojit nový kabel od hodin (delší) může se stát, že energetici budou chtí revizní zprávu.
A revizní zpráva by měla odpovídat novým předpisům, z čehoč plyne kompletní rekonstrukce elekro rozvodů v bytě.

Takže já bychto necgal tam kde to je...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: paw®
Datum: 11.06.14 20:19

Kabel se da nadstavit v krabici, v tom bych problem nevidel. A nebo mit takoveho elektrikare, ktery muze lezt do hodin a zaroven vam udela i revizi. Oni to nijak moc nehroti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.06.14 20:36
avatar

nastavování jednoznačně nedoporučuji protože se můžev urč. chvíli jednat o velký odběr ! Nedělal bych to ani za nic. Nastavujt si káble k lustru a ne k celýmu bytu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dodo
Datum: 11.06.14 21:04

Chci dělat komplet nové rozvody jen mě zajímalo jestli je umístění jističů dáno nějakou normou.Jádro mám na druhé straně bytu než vchod a příjde mi jednodušší dělat rozvody v itongu než frézovat panel po celém bytě a tahat kabely už od dveří.Ve dvou ze tří pokojů je jedna zeď navazujíci na stávající jádro a jsou asi z cetrisu nebo z čeho to tenkrát dělaly.Takže jde vlastně o jádro a příčky co jsou k němu napojeny.Díky všem za odpovědi takhle mi to bohatě stačí.

Datum: 11.06.14 20:28
avatar

Vzdálenost od elektroměrného rozvaděče není nijak dána. Jen průměr kabelu musí odpovídat odběru a vzdálenosti. Ve vašem případě ta vzdálenost nebude nijak katastrofální, aby jste uvažoval ztráty. Minimální průřez z elektroměrného rozvaděče je podle připojovacích podmínek 6mm2 Cu, což pro panelákový byt je postačující pro přemístění z předsíně do bytového jádra. Uvedenému průřezu odpovídá přenos 40A a teprve nad tuto hodnotu by bylo nutné uvažovat ztráty. To u vás předpokládám nepřichází v úvahu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.06.14 21:06
avatar

podle mě se dají rozvody udělat hezky i v lištách s plastu se zatřením barvou. Třeba pro panelák to bohatě stačí a je to rychlé, velmi levné, efektivní.

doplněno 12.06.14 09:19:

ukázka lišt, výrobců je více

http://www.shopelektro.cz/ulo…listy-a-kanaly/listy-vkladaci

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.14 09:36
avatar

Rozvody v lištách (sebekrásnějších) považuju za nouzové řešení. Při složitějších rozvodech to pak v bytě vypadá jak v elektrárně. Všechno, co se dá, tak zasekat. Je to sice pracnější, ale určitě elegantnější řešení.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.06.14 11:43
avatar

Pro byty v bytových domech existuje i dokumentace elektrorozvodů.Takže by mělo odpovídat i umístění pojistkové skříňky.Nevidím důvod,proč by nemohla zůstat na původním místě a rozvody v novém jádře provést odtud.Sám jsem realizoval několik rekonstrukcí jader.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.