Připojení varné desky

Od: Datum: 11.06.14 14:36 odpovědí: 5 změna: 11.06.14 16:14

Dobrý den. Zařizuji v jedné místnosti malinký kuchyňský kout a potřebuji někam připojit varnou desku. Je to jen dvouplotýnka a má příkon 3.5 kW. Deska má klasický kabel s koncovkou do zásuvky. Bohužel žádnou vhodnou zásuvku v dosahu nemám a předělávat elektroinstalaci se mi moc nechce. Zbývají dvě možnosti. Použít prodlužovák a připojit se do zásuvky vzdálené asi tři metry, což se mi při takovém příkonu moc nelíbí, a navíc tu zásuvku budu potřebovat. Druhá možnost je uštípnout koncovku a připojit desku do krabice ve zdi. Je to taková příprava na sporák, když jsem předělával elektřinu. Je to velká kulatá krabice s velkým věnečkem, je tam přívod 5x 2.5mm a je to jištěný 3x16A. Byl by to nějaký závažný problém z hlediska norem nebo bezpečnosti?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.06.14 14:40

Vytáhnout z krabice...

Ohodnoceno: 0x

Od: stonek*
Datum: 11.06.14 15:31

Prodlužovačky zpravidla nebývají kompatibilní s příkonem a dlouhodobým zatěžováním 3,5 kilowatty. Taková deska by měla mít z mnoha ohledů třífázový přívod a nejlépe svoje vlastní jištění, realizoval bych to vyvedením pětižilového kabelu z desky (není-li už to tak), opatřil bych ho 3f zástrčkou a z krabice vyvedl 3f zásuvku. Při volbě připojení šnůry přímo do krabice by pocestě měl (musel) být vypínač na viditelném místě.

Datum: 11.06.14 15:43

3f závuvka v kuchyni? NE - je to hnus.

Sporáková kombinace se používat nemusí, stači dobře označený jistič v rozvodnici.

Z té vaší krabice bych vedl klasicky 3 x 2,5mm2, CYKY , do desky, původní kabel desky bych odstranil a místo něj zapojil kabel "z krabice". Uložil kabel do lišt (nevím jak je to daleko, nároky na vzhled..)...

doplněno 11.06.14 20:41:

Proč dávat jiný - každý spoj navíc v silnoproudu je více méně nežádoucí (nikoliv zakázaný).

Od: michalk
Datum: 11.06.14 15:56

No ta krabice je hned za skříňkou s tou deskou asi třicet cm nad zemí. To jak jsem to zamýšlel udělat já je v podstatě uplně to samé co navrhujete vy, a navíc bych nemusel rozebírat desku. Předpokládám, že originální kabel bude na tu zátěž dimenzován. Proč bych měl kabel odstraňovat a dávat tam jiný?

Datum: 11.06.14 16:14

Vedle rozvodné 3f krabice dát lištovou a do ní vyvést přívod na zásuvku 230V a do ní dát originál kabel od varné desky. Jakmile uděláte zásah do varné desky - vyměníte kabel, tak ztrácíte záruku.

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.