Bezšroubové spoje u hlinikových rozvodů

Od: Datum: 07.06.14 19:39 odpovědí: 3 změna: 08.06.14 10:27
Lze používat moderní bezšroubové zásuvky (vodiče se pouze zasunou do zdířky) pro hlinikové vedení?
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: stonek*
Datum: 07.06.14 20:57

V případě hliníku se obvykle do spoje přidává speciální k tomu určená pasta. Vždy je dobré (neřkuli nutné) dodržovat doporučení výrobce, co doporučuje do dírky strčit bývá poblíž označeno (např. Cu/Al 0,75-2,5mm2) určitě lze tato informace dohledat. Někteří "fachmani" tomuto spoji nevěří, obvykle argumentují tím, že hliník "teče" a časem se pružný plíšek do něj vmačká, vzroste přechodový odpor a spoj se vyhřeje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.06.14 22:48
avatar

Použít to můžete, ale ani výrobce to nedoporučuje. Důvod není co uvádí předchůdce, ale cena zásuvky. Hliník je měkký a pokud se zalomí, tak nastane problém. Zásuvku vyhodíte a kupujete novou. Proto je doporučení výrobce použít třeba wago svorku pro přechod na měď a tuto dávat do zásuvky. Pokud by výrobce povolil hliník, tak je to potom důvod k reklamaci. Jináč můžete klidně hliník použít, ale pokud se mi zalomí hliník, tak musím koupit novou a zákazníkovi musím účtovat jen jednu. U Wagošky ztratím jen pět korun.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.06.14 10:27
avatar

Problém hliníkového vodiče je v tom,že teplem se hliník značně roztahuje a tím vymačkává.Po schladnutí se průměr vodiče změní a kontakt zhorší.Vzroste přechodový odpor,znovu vyšší teplota ,až kontakt vyhoří,nebo se vytaví.U hliníkových vodičů bych doporučil šroubové spoje a často kontrolovat a dotahovat.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.