Stavba kolotoče - rady se stavbou

Od: Datum: 05.06.14 11:54 odpovědí: 1 změna: 05.06.14 16:10

Všechny zdravím, potřeboval bych poradit se stavbou kolotoče + ubezpečit se s naplánovaným postupem.

Foto: Kolotoč, s dvěma objímky navlečenými na středovém kůlu. V horní části středového kůlu jsou na objímce zavěšena lana vedoucí k trubkám, přivařenými k druhé objímce. Otáčením se lano namotává na kůl, při odvíjení za pomoci odstředivé síly jednotlivých dětí je kotoloč poháněn.

http://postimg.org/image/t8c3lu28x/

1) materiál: Frézovanou kulatinu v požadované délce neseženu, použítí dřevěného sloupu pro vedení elektrického napětí vzhledem k použitému chromu trojmocnému by bylo rizikové. Použiji kmen (ideálně z jedle, modřínu - kvůli rovnosti), přinejhorším smrku, který pořízem zpracuji k "rovnosti". Kůru odstraním v celé délce, ošetřím. Původně větším průměrem k zemi - tak jak to rostlo, usadím do zabetonované trubky. Průměr 15-20cm, délka 5m - z toho 1m v zemi.

2) postup: Vykopu díru průměru a)? m, hloubky b)? m. Použiji cementu k písko-šterku v c)? poměru, s využítím d)? ano/ne betonářské výstuže. Zabetonuji kovovou trubku, na které v horní části vytvořím 4 závity velikosti e) M?

Po zavrdnutí vložím opracovaný kmen, ve spodní části trubky jej zajistím klíny, v horní šrouby. Rád bych použil přitlačné kovové čelisti - stačilo by vyřezat ze silnějšího plechu kousky, ohnout je do oblouku + navařit na ně podložky pro vedení šroubu - ale teď se mohu spolehnout pouze na to, co je v prodeji - a to je přitlačná podložka nebo šroub do drážky

V horní části by bylo vhodné využít objímku s háky pro uvázání lana. Zatím to ovšem vyřeším závitovými tyčy, ke kterým připevním oka lana.

Pokud bych se měl rozhodnout sám, navrhoval bych:

a) 0,5m, b) 1,5- 2m - záleží jak to půjde c) 1:4 d) pár prutů bych nastrkal svisle, neprovazoval minimálně e) M16 (takový závitník mám doma, případně půjčím větší)

Jak byste se rozhodli vy? Děkuji za jakoukoli odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.06.14 16:10

Osobně bych takovýto kolotoč nestavěl...

1) zdá se mi že při změně směru otáčení bude na sedačku působit velké přetížení a děti Vám z toho budou padat.

2) klidně je možné že sedačky budou narážet do středového sloupu nebo jedna do druhé.

3) když budete "kolotoč" namotávat na středovou kulatinu, tak se Vám sedačky zvednou od země. Jak máte vymyšlené to namotávání?

4) Postavil bych klasický řetízkový kolotoč. Jednodušší, bezpečnější a užitečnější.


Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.